.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه های برتر ارشد روانشناسی

خانم زهرا دایی
رتبه 6 عمومی و 30 بالینی

 
خانم زهرا دایی از داوطلبان تغییر رشته ای هستند که عملکردشان نشان داد که  مشاوره با یک رتبه برتر رشته ی روانشناسی که که از قضا او هم یک تغییر رشته ای است چقدر می تواند مفید فایده باشد ، چرا که مشاور این چنینی تمامی دشواری های این مسیر را می داند و با ریل گذاری درست، داوطلب را به سر منزل مقصود می رساند . این از ویژگی های مشاوران موسسه کیهان است که تا  حصول نتیجه  همراه و همدل کنکوری های عزیز هستند .
 
خانم  دایی عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.
 

*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟

با سلام خدمت همه ، زهرا دایی هستم ، لیسانسمو مهندسی شیمی در دانشگاه سراسری تبریز خوندم و برای ارشد تو کنکور روانشناسی شرکت کردم و رتبه ۶ روانشناسی عمومی و رتبه ۳۰ در روانشناسی بالینی رو کسب کردم.

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

اولش که شروع کردم به خوندن هیچ ایده ای نداشتم و فقط دلم میخواست خیلی موفق شم ولی با مشاوران کیهان که مشاوره داشتم، خیلی امید بهم میدادن و تقریبا مطمئنم م یکردن که اگر با برنامه ای که میریزیم پیش برم حتما نتیجه خوبی می گیرم. همین باعث میشد که تموم کردن برنامه برام اولویت بشه من به نظرم اگر راه و نتیجه ی راه برای فرد مشخص باشه خیلی راحت تر شروع میکنه و کمتر دست از تلاش برمیداره

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

  • زبان: 75.56
  • علم النفس: 66.67
  • امار: 57.89
  • رشد: 46.67
  • بالینی: 36.47
  • عمومی: 84.44
  • فیزیو: 42.22

*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

من تقریبا اوایل تیر ۹۸ بود که به طور قطع تصمیم گرفتم که برای روانشناسی شروع به خوندن کنم  و تغییر رشته بدم ،خوشبختانه  با  یک نفر از کسانی هم که از مهندسی شیمی به روانشناسی تغییر رشته داده بودن ملاقات کردم و با دیدن ایشون که موفق شده بودن مطمئن شدم .از طریق ایشون با کیهان آشنا شدم  و بهم اطمینان دادن که این مجموعه میتونه بهم کمک کنه که واقعا هم کرد. منم بعد از تحقیقات کلی در طرح کیهانیارثبت نام کردم و تقریبا از هفته دوم تیر شروع کردم به خوندن.

*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

از تیر تا اواخر شهریور از 3تا 5 ساعت به طور متغیر میخوندم و چون خوندن منابع بود سریعتر تموم میشد از اوایل مهر ماه جدی تر شد و در کل به طور میانگین در طول هفنه اکثرا 7 تا 7ونیم ساعت می خوندم و بعضا به 9 ساعت یا بیشتر هم میرسید. مخصوصا روزای قبل آزمون یا روزایی که قرار بوده برنامه ام تموم شه و نشده بود بیشتر وقت میذاشتم تا تموم شه.

*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

من برنامه ریزی درسی رو با مشاوره کیهان انجام می دادم و طبق برنامه ای که می ریختیم سعی میکردم جلو برم روش مطالعاتی خاصی نداشتم و فقط می خوندم و جاهایی که برام نامفهوم بود رو چندبار میخوندم تا متوجه بشم یک روش که کیهان بهم توصیه کرده بود روش ۱ ۷ ۳۰ بود که من اوایل رعایت میکردم ولی وسطا به دلیل همین وسواس تو خوندن چون زمانمو زیاد می گرفت دیگه دوره ماهانه و هفتگی رو انجام نمیدادم ولی برای کسی که بتونه دوره سریع  انجام بده روش خوبیه و توصیه میکنم
 

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟

به طور کل من مشاوره درسی رو توصیه می کنم علی الخصوص برای امثال خودم که تغییر رشته ای هستن و اطلاعاتشون کمه نسبت به بقیه حتما نوصیه میکنم مشاوره تخصصی بگیرن تا بدونن از کجا شروع کنن و چیا بخونن براشون بهتره.

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟

در ابتدا به توصیه مشاورم به خاطر آشنایی با محتوای درس های اصلی شروع به خوندن منابع برای دروس اصلی کردم. فیرس برای بالینی ، کرین برای رشد ، هالجین برای آسیب شناسی.
برای اکثر درسا  چندین بار جزوات کیهان رو خوندم . به غیر از علم النفس که از مدرسان خوندم. برای آمار
ویدیو آمار کیهان رو دیدم و کلاس نکته و تست کیهان رو هم ماه آخر شرکت کردم و چند فصل رو از روی مدرسان خوندم و بیشتر تستاشو زدم. آسیب رو علاوه بر کیهان یه دور کتاب اسیب پوران دکتر پیری رو خوندم و همچنین برای فیزیو هم یه دور فیزیو دکتر پیری رو خوندم. برای بالینی کتاب بانک تست پوران پژوهش رو تهیه کردم که هم تست های خیلی زیادی داشت و هم توضیحات مفصلی داشت.

 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
کلاس نه ولی ویدیو آموزشی زبان پیشرفته و آمار و آسیب رو دیدم که همشون عالی بودن. در همه ی آزمون ها شرکت کردم و خوشحالم که شرکت کردم چون لازمه که قبل کنکور یاد بگیریم چه نوع برنامه ریزی می خواهیم بکنیم برای تست زدن و ذهن و بدن برای کنکور آماده بشه. برای مثال من اواخر توی آزمونا روشمو عوض کردم و به توصیه آقای فلاح به جای یکجا زدن تست های زبان بعد از زدن هر درس یک متن رو جواب بدم  و سر کنکور هم همین کارو کردم.باعث میشه ذهن آدم خسته نشه واقعا ، تو درصدم شاید فرق زیادی نکرد قبل و بعدش ولی ذهنمو خسته نمی کرد سر آزمون.
 


 
 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

از نظر من  مهم ترین نکته ها هدف گذاری و برنامه داشتن  و درست انتخاب کردن منابع درسی هست. با تحقیقاتی که داوطلبان انجام میدن به یک مسیر برسن و تو همون مسیر شروع به جلو رفتن کنن و ذهنشونو از شک اینکه فلان کتاب شاید بیشتر به دردم می خورد و امثال این شک ها خلاص کنن ، که بازهم تو این مورد مشاور خوب واقعا میتونه کمک کنه، برای منی که دائم استرس این هارو میکشیدم خیلی راحت مشاورم خیالمو راحت میکردن که فلان کار جواب میده نگران نباش و برای هر درسی بهترین منبع و منابع کمکی رو بهم معرفی میکردن.

 
*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
خوندن خود جزوات و نه خلاصه ها به تعداد زیاد، مثلا برای دروس اصلی آسیب و رشد و بالینی 4 بار خوندم هر جزوه رو و میدیدم که چقدر بعد از خوندن همه ی درسا هر سری برام مفهوم تر میشد. یعنی مثلا با خوندن فیزیو رشد یا اسیب رو خیلی بهتر متوجه می شدم و قکر میکنم شاید با خوندن فقط خلاصه این اتفاق نمی افتاد.حتما توصیه میکنم خلاصه برداری یا نکته برداری انجام بدن داوطلبان، تست زیاد بزنن مخصوصا برای آمار.
 
مکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
من خیلی دلم میخواست برم سر کار ولی برای قبولی چند تا موقعیت کاریمو رد کردم تا بتونم تمام وقتم رو بذارم سردرس، ولی مسلما همه یه سری درگیری ها دارن که هم براشون دغدغه میشه و هم نمیذاره وقت کافی بذارن.
من برای وقت آزادم یه باشگاه رو داشتم و برای درس خوندن میرفتم کتابخونه چون خونه امون فضای شلوغی داره و کتابخونه و افرادش خیلی کمک میکردن ولی با اومدن کرونا هر جفتش از دست رفت! عقب انداختن کنکور اونم سه بار جون منو به لبم رسونده بود چون تا کنکور یک سال و بیشتر بود که من داشتم می خوندم و باز به خاطر کرونا و ترس از مبتلا شدن و هدر رفتن همه زحمتا هیچ تفریحی نداشتیم و از خونه هم بیرون نمی رفتیم و واقغا کلافه کننده کننده بودو فقط به خاطر هدفم بود که میخوندم . هدف داشتن و علاقه به اون هدف مهم ترین عامل موفقیته !

 
 

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

قطعا داشته ! مهم ترین نقش رو  مشاورم داشتن که کمکم می کردن و مطابق با شرایط من جلو میرفتیم و دائما بهم امید می دادن و راه رو نشونم میدادن. جزواتش رو من چندین بار خوندم چون هر صفحه از اول تا اخرش نکته است و توی آزمون ها  هم شرکت کردم که کمکم کردن. کپسول هارو هم برای دوره کردن در اواخر استفاده میکردم و با تکمیلشون با نکات خودم موثر بودن.

*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟

بله حتما ،ممکنه تو بعضی از دروس منابع دیگه رو هم مقایسه کنم ولی در کل مجموعه کیهان به من بسیار کمک کرده.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

من بنا به تجربه ی خودم که 4 سال یک رشته که دوستش نداشتم رو خوندم  تنها توصیه ام به همه افراد اینه که دنبال علاقه اشون برن و اونوقته که اگر سختی ای هم باشه براشون شیرین  میشه وقتی پشت سر میذارنشون و باعث میشه دست از تلاش برندارن.
آزمون های آزمایشی رو حتما شرکت کنید ،تو فضا قرار بگیرید تا هول نکنید اگر درسی سخت بود! من سر رشد و بالینی خیلی هول کردم که باعث شد درصدم بیاد پایین و اونجوری که می خواستم نشد.

خیلی ممنون از شما

لینک های مرتبط :

خدمات مشاوره رایگان کیهان
 

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید


 

 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 4
سمیه عباسی
|
1400/06/15 - 08:08
0
0
سلام اگه من ارشدم را در رشته ی روانشناسی به طور مجازی در دانشگاه غیر انتفاعی بخوانم می تونم دکتری دانشگاه دولتی برم
پاسخ ها
admin
|
1400/06/15 - 16:37
سلام قوانین دانشگاههای مجازی در انتهای دفترچه انتخاب رشته درج شده
rezvan
|
1399/07/13 - 11:43
0
0
سلام وقتتون بخیر ممکنه بگید من چجوری با خانوم گلستانی میتونم مشاوره بگیرم
پاسخ ها
کیهان
|
1399/07/13 - 18:09
سلام رضوان
لطفا با کیهان تماس بگیرید و با همکاران پذیرش برای وقت دهی صحبت بفرمایید.
شماره های تماس:
02166475618-20
موفق باشید:) 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
همین حالا با ما در ارتباط باشید:

Image result for whatsapp

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.