.
hed

 

مصاحبه کیهان با رتبه های برتر  ارشد روانشناسی
خانم زهرا آقاجانی

رتبه 5 استثنایی ، 23 عمومی  و 32 بالینیخانم زهرا آقاجانی از جمله کسانی هستند که با پیوستگی در مطالعه و تردید نداشتن در هدف ، مسیر مطالعاتی خودشان را طی کردند . هر چند در این مسیر با فراز و نشیب هایی روبرو شدند ولی ایمان به هدف و ناامید نشدن باعث کسب رتبه ی درخشان در کنکور ارشد روانشناسی 99 گردید.خانم  آقاجانی عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

* لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟ 
 به نام خدا ،زهرا آقاجانی هستم . فارغ التحصیل کارشناسی روانشناسی دانشگاه گیلان و با کمک خدا در کنکور ۹۹ رتبه ۵ کودکان استثنایی/ ۲۳ عمومی/ ۳۲ بالینی و ۴۲ روانسنجی رو کسب کردم
 

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

  طبق ازمون های آزمایشی که شرکت کرده بودم انتظار داشتم که رتبه زیر ۱۰۰ بیارم ولی خب چون میدونستم جو کنکور خیلی متفاوت با ازمون های آزمایشی هست و تعداد شرکت کننده هاش بیشتره انتظار داشتم رتبه کنکورم یه کمی از رتبه های ازمون های آزمایشیم بالاتر باشه ولی خداروشکر رتبه کنکورم از انتظاراتم بهتر بود
 

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

  •    زبان : ۳۱
  •   علم النفس : ۵۸
  •    امار و روش تحقیق :  ۵۴
  • آسیب شناسی :  ۶۳
  • رشد : ۶۸ 
  • بالینی : ۴۰
  • عمومی : ۶۲
  • فیزیولوژی :  ۳۵
 

*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

 من از تابستان پارسال کم و بیش شروع کردم به خریدن کتاب و پیدا کردن منابع مناسب ولی به طور جدی مطالعه ام رو از مهر ماه سال ۹۸ شروع کردم.
 

*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 حقیقتا من ساعت ثابت و مشخصی برای درس خوندن نداشتم تا اواخر بهمن که دانشگاه میرفتم خیلی از وقتم گرفته می شد و باعث می شد ساعات مطالعم پایین بیاد و سعی کنم روزهایی که دانشگاه نمیرم و خونه هستم زمان هایی رو که از دست دادم جبران کنم . بعد از تعطیلی دانشگاه ها بخاطر شرایط کرونا حتی وقفه دوماهه ایی برام بوجود اومد که من نتونستم هیچ مطالعه ای داشته باشم و خیلی ناامید شده بودم ولی با خودم گفتم که این شرایط برای همه سخته و میتونم دوباره شروع کنم و به کمک خدا تونستم و نتیجه هم خداروشکر خوب بود. اما من غیر ازون وقفه دوماهه هیچ روزی نبود که اصلا مطالعه نکنم حتی اگر روزی دو ساعت هم میشد سعی میکردم مطالعه کنم ، به نظرم برای کسب رتبه خوب باید روزانه بین ۵ تا ۸ ساعت مطالعه مفید داشت و هر چقدر به کنکور نزدیک میشیم ساعت مطالعه رو باید افزایش داد بدون شک زمان طلایی موفقیت در کنکور یک ماه پایانیه و خیلی تاثیر گذار در کسب رتبه خوب به طوری که اگه کسی در تمام سال خوب مطالعه کرده باشه ولی یکی دوماه پایانی رو غفلت کنه ممکنه زحماتش اونجور که دلخواهش هست به ثمر نشینه.

*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

 من ازمون ازمایشی شرکت می کردم و هدفم این بود که در بازه بین هر ازمون به بودجه بندی ازمون بعدی برسم و این خیلی بهم کمک می کرد و این انگیزه های کوتاه مدت بین آزمون ها باعث می شد هم از درس خوندن لذت ببرم هم سستی و تنبلی رو کنار بزارم چون می دونستم دو هفته بعد آزمون دارم. حتی زمانایی که دانشگاه می رفتم ساعت های بین کلاسم رو میرفتم کتابخونه تا به برنامم برسم.
 

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟‌ واقعیت اینه که برنامه مطالعه و شیوه درس خوندن تا حدودی شخصیه

  ولی پیوستگی در مطالعه (یعنی هیچ روزی نباشه که مقدار مطالعه صفر باشه، حتی اگه شده نیم ساعت هم مطالعه انجام بشه) خیلی مهمه چون باعث میشه فرد در مسیر کنکور و مطالعه باقی بمونه و خط ذهنیش در همون جهت باشه.و داشتن یه چارچوب و تعیین کردن بودجه بندی های کوتاه مدت برای مطالعه دروس خیلی مهمه.
 

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟

 من بیشتر از کتابای کمک اموزشی استفاده کردم و سعی کردم اونارو دقیق و خوب بخونم و چند بار دوره کنم. و از موسسات مختلف کتابای مختلفی داشتم و برای فیزیولوژی و آسیب کتاب پوران پژوهان داشتم که بنظرم برای کسایی که ضعیفن تو این دو درس خیلی مناسبه
 

 *آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
 از آزمون های آزمایشی استفاده کردم ولی برای هیچ درسی کلاس نرفتم.
 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
مهم ترین نکته ای که باید بهش دقت کنن اینه که خیلی خودشون درگیر این که چه منبعی رو بخونیم و چندتا منبع بخونیم نکنن و سعی کنن همون ابتدا یک منبع خوب و کامل پیدا کنن و همون رو با دقت بخونن و دوره کنن.

 

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

 روشی که من برای خودم در نظر گرفته بودم این بود که بیشتر زمانم رو به خواندن درس و مرور کردن اختصاص میدادم و در نهایت تست میزدم و در دوران جمع بندی از مرور کردن متن دروس غافل نشدم و همه وقتم رو به خوندن تست ها اختصاص ندادم و سعی کردم تعادل رو بین این دو برقرار کنم.
 

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
  نه اصلا اینطور نیست همونطور که در سوال های قبل هم گفتم شرایط کرونا و استرس باعث شد من حتی ۲ ماه هیچ مطالعه ای نداشته باشم ولی داشتن توکل به خدا و یادآوری دوباره اهدافم باعث شد که بتونم به استرسم غلبه کنم.  ولی مهمترین عامل موفقیت پشتکاره. باهوش ترین آدم ها اگر تلاش نکنن نتیجه نمی گیرن هر کسی تلاش کنه قطعا نتیجه تلاشش رو می گیره

 

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و...) ؟

 من از مشاوره کیهان استفاده کردم و مشاورم خانوم مولایی خیلی بهم کمک کردند. مخصوصا توصیه هایی که مربوط به جمع بندی بود خیلی برام مفید بود.
 

*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله حتما استفاده میکنم

 

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

 خیلی متشکرم از شما و از همسر عزیزم و پدر و مادر خوبم خیلی تشکر میکنم که تو این یکسال شرایطی رو برای من فراهم کردن تا بتونم درس بخونم و امیدوارم که بتونم زحماتشون رو جبران کنم.

باتشکر فراوان...


 


لینک های مرتبط :

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.