.
hed


ایدز به رنگ انزوا

متاسفانه امروزه حتی با پیشرفت رسانه ها و اینترنت آگاهی از ایدز و راه های انتقال آن کم است. به طوری که به طور تاسف باری اکثر افراد جامعه از روبه رو شدن و دوست شدن با بیماران مبتلا به ایدز امتناع می کنند. و همین موضوع سختی این بیماری را دو چندان کرده است. چرا که بیماران را به محض ابتلا منزوی و به ناچار ملزم به دوری از  جامعه  می کند. به همین دلیل سعی میکنیم به طور خلاصه توضیحاتی در مورد این بیماری بدهیم.
HIV یک ویروس است که می تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. اصطلاح “اچ آی وی” به معنای ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. نام ویروس، عملکرد آن را توصیف می کند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن قادر به انجام فعالیت های طبیعی نخواهد بود.
سیستم ایمنی بدن ما می تواند بسیاری از ویروس ها را کاملا از بین ببرد، اما این موضوع در مورد HIV صادق نیست. با این وجود، داروهایی وجود دارند که می توانند اچ آی وی را تا حد زیادی با موفقیت کنترل کنند.
در حالی که HIV یک ویروس است که می تواند باعث عفونت شود، ایدز (که مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است) یک بیماری می باشد.
در واقع اچ آی وی می تواند منجر به ایجاد ایدز شود.
ویروس HIV قابل انتقال از فردی به فرد دیگر هست اما مانند ویروس سرماخوردگی از طریق هوا، رو بوسی و یا دست دادن قابل سرایت نیست.

 


کمی مهربان تر
ایدز از آن نوع بیماری هایی است که درد جسمانی آن بخش کوچکی از مشکلاتی است که فرد بیمار با آن دست و پنجه نرم می کند. به جرات می توان گفت که بیماری ایدز در جامعه امروز ایران، مساوی با بدنامی و انگ هایی نظیر بی بند و باری جنسی است. در حالیکه تقریبا بیش از 90 درصد جامعه می دانند که این روابط یکی از دلایل ابتلا به ایدز است و عوامل دیگری نیز وجود دارند.
 
در این میان بیماران ایدزی با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند چرا که آنان نمی توانند مانند دیگر بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان، ام اس یا... ابراز وجود کنند و گاها از همدردی دیگران بهره مند شوند. چرا که به محض رو شدن بیماری آن ها، تقریبا اغلب اطرافیان آنها را طرد کرده و از آنان دوری می کنند. ایدز از آن نوع بیماری هایی است که تنهایی عجیبی را به همراه دارد. حرف و حدیث و پچ پچه ها که گاها با تهمت و رفتار بد همراه است؛ رفتارهای جامعه به حدی بر پیکره این افراد فشار می آورد که اغلب آنها را وادار به سکوت درباره بیماریشان می کند.
شاید بتوان گفت عاقلانه ترین کار این است که به خودمان کمک کنیم تا با کسب آگاهی بیشتر از وحشت کاذبمان در مورد ایدز کم کنیم. تا بتونیم با مبتلایان همدلانه تر برخورد کنیم. 

در حال حاضر طبق گفته ی رییس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در کل کشور ۲۰۰ مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری جهت آموزش، پیشگیری، کنترل و درمان ایدز فعال است، این مراکز در نهایت رازداری و محرمانگی و رعایت حقوق بیمار کلیه خدمات مشاوره آزمایش و مراقبت و درمان را ارائه می‌دهند.
 افراد می‌توانند جهت کسب اطلاعات مرتبط با اچ آی وی / ایدز و بیماری‌های آمیزشی و دریافت آدرس و تلفن کلیه مراکز ارایه خدمات آموزشی، مشاوره‌ای، تشخیص و مراقبت در سراسر کشور به سایت وزارت بهداشت به آدرس WWW.HIV-STI.IR مراجعه کنند.


 


تهیه و تنظیم متن: هلیا زرشناس


 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران


لینک های مرتبط

.