.
hed

4 نکته خیلی مهم در برنامه ریزی برای کنکور

برنامه ریزی, برنامه ریزی مطالعاتی, مطالعه, کنکور, مطالعه کنکوری, برنامه ریزی درسی, نظم, پشتکار, یکنواختی, اعتدال, کنکور ارشد, مطالعه کنکور ارشد, مطالعه کنکور, کنکور کارشناسی ارشد, کارنامه, بازنگری
 

همه ما می دانیم برای رسیدن به یک نتیجه مناسب در هر کاری نیاز به برنامه ریزی و نظم در اجرای آن داریم . ولی فقط تعداد کمی از افراد هستند که برای مسائل و اهداف خود برنامه ریزی می کنند و تا پایان راه طبق برنامه عمل می کنند. برنامه ریزی برای کنکور هم از این قاعده مستثنا نیست . برای اینکه بتوانیم در فرصتی که برای مطالعه داریم به بهترین نتیجه برسیم نیاز به یک برنامه ساختاریافته و منظم داریم . فراموش نکنیم که تک تک روز های باقیمانده تا کنکور ، می توانند تغییر بزرگی در نتیجه ما داشته باشند . پس این 4 نکته خیلی مهم در برنامه ریزی برای کنکور را مطالعه کنید و همین امروز تصمیم بگیرید تا با رعایت این نکات و پایبندی به برنامه خود ، به بهترین نتیجه برسید .

 

   1- برنامه تان خیلی نظم داشته باشد

واقعا «ره رو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود». اگر یک روز 8 ساعت خواندید ،و فرداش هیچی نخواندید و پس فرداش یک ربع خواندید و روز بعدش سه ساعت خواندید، سودی ندارد، همیشه آهسته بروید ولی پیوسته بروید. یعنی بنایتان را بر این بگذارید که این درس را می خواهید روزی نیم ساعت بخوانید اصلا روزی، یک ربع بخوانید ولی همیشه یک ربع باشد.
گرم و سرد نشوید؛ آنهایی که خیلی گرم می شوند بعد خیلی سرد می شوند و باز خیلی گرم می شوند و باز خیلی سرد می شوند؛ اینها به نظر من رشدشان خوب صورت نمی گیرد، همیشه ولرم بمانید اما پیوسته و یکنواخت جلو بروید.

   2- پشتکار داشته باشید

انسان گاهی وقت ها احساس می کند و می گوید انگار ذهن مرا برای این نساخته اند؛  آن وقت خسته می شود فرسوده می شود، به لحاظ جسمی و حتی به لحاظ روحی ممکن است افسرده شوند، ولی اعتنا به این چیزها نداشته باشید. اگر هم به این نتیجه رسیدید که ذهن مرا برای این نساخته اند باز هم ادامه دهید. فرض کنید می خواهید عمرتان را ضایع کنید. بگویید فرض می کنم عمرم را می خواهم ضایع کنم با اینکه ذهنم را برای این نساخته اند ولی می خواهم این کار را ادامه دهم. بعد از مدتی می بینید نه! واقعا همه چیز رو به همواری پیش می رود. این است که حتما پشتکار را داشته باشید.

    3- اعتدال داشته باشید

ببینید ما اینجا نیامده ایم که یک فیلسوف بزرگ شویم و برویم و نیامده ایم این جا 20 تا کتاب بنویسیم و 200 تا paper بنویسیم در ژورنال های علمی فلسفی/علمی تحقیقی دنیا، چاپ کنیم. ما آمده ایم اینجا که یک زندگی خوب، خوش و ارزشمند داشته باشیم؛ من این را دارم از قول کسی می گویم که این را کسی به او نگفته بوده و خودش را به یک معنا از میان برده -یعنی خودم- همیشه اعتدال داشته باشید؛ یعنی همه ساحت های وجودیتان را حقش را ادا کنید، دیگر نگویید چون زوم کرده ایم روی درس، دیگر به خوابمان توجه نمی کنیم، به خوراکمان توجه نمی کنیم، به ورزشمان توجه نمی کنیم، به تفرج و گردش و گذارمان توجه نمی کنیم، از مسافرت چشم می پوشیم  اگر حق هر ساحتی از ساحات وجودیتان و هر نیازی از نیازهایتان را برطرف نکنید، یک وقتی واقعا وجودتان پنچر می شود و آن وقت کل ماشینتان از حرکت می افتد.
واقعا انسان باید حق گذار هستی باشد تا به یک زندگی خوب و خوش و ارزشمند برسد. بنابراین برای اینکه این برنامه به یک جایی برسد هول هولکی نروید جلو آن وقت نه به جسمتان توجه کنید نه به ذهنتان توجه کنید نه به روحتان توجه کنید، نه به مناسبات انسانی و اجتماعی تان توجه کنید. بگویید ما حالا حالا ها زوم بکنیم روی درس! اعتدال داشته باشید.

من خودم در واقع از میان رفته عدم توجه به این نکته ام اصلا خاکستر نشین شدم به خاطر اینکه توجه نکردم و فقط خواندن و فقط خواندن و نوشتن و یادداشت برداشتن و بازم خواندن و بازم نوشتن و دیگر توجه نکردن به اینکه خواب به اندازه نیاز دارم خوراکم آیا خوراک مناسبیه آیا تفرجیم دارم گشت و گذاریم دارم، انس با طبیعتم به آن اندازه که نیاز دارم هست یا نه؟ مسافرت می کنم یا نه؛ نشست و برخواست با انسان های دیگر دارم یانه؟ هرکدام از اینها یکی از نیاز های ماست.
حتما اعتدال را رعایت کنید. هیچ وقت، دوستانه به شما می گویم از خوابتان کم نکنید از بیداریتان استفاده کنید.
ما آدمها بیداریمان را نابود می کنیم بعد 8 ساعت خوابی که بدنمان نیاز دارد را می کنم 4 ساعت بعد فکر می کنیم هنر کرده ایم.ما باید هنر استفاده از وقت را یاد بگیریم .به تعبیری فن مدیریت زمان را یاد بگیریم نه اینکه دائما از خوابمان کم کنیم.
تو از خوابت کم می کنی ولی در ساعت بیداری ای که داری اصلا بلد نیستی چگونه از بیداریت باید استفاده کرد.
 

    4- هر از چند گاهی  کارنامه تان را یک بار بررسی کنید!

هر سه ماه یکبار بایستید! یک روز ،دو روز ،سه روز و یک نگاهی به اینکه از کجا آمده ایم الان به کجا رسیده ایم آیا با همان سرعتی که می خواستیم جلو برویم جلو رفته ایم؟ با همان عمقی که می خواستیم جلو بیاییم جلو آمدیم یا نه؟از نتیجه کار راضی هستیم یا نه ؟آدم نباید مثل کرگدن سرش را جلو بندازد و مستقیم برود تا به مقصد بخواهد برسد .

خب از بین می رود آدم باید هر از چند گاهی، جلو جاده بایستد و یک نگاه جدیدی به منظره های اطراف بکند.از کجا راه افتادم .الان به کجا رسیدم؟جاده دارد تنگ تر می شود ،دارد گشاد تر می شود ؟ انگار وضع اطراف من عوض شده!در وضع جدید نباید تصمیم را عوض کنم؟ دخل و تصرف در تصمیماتم بکنم؟

همیشه برای خودتان یک محاسبه یک بازنگری در راه رفته و وضع کنونی که بعد از آن راه های رفته  به آن رسیده اید داشته باشید.

اگر واقعا با این 4 تا شرط این برنامه ریزی ها را جلو ببرید واقعا من یقین دارم که موفق می شوید.


منبع: کانال تلگرام مصطفی ملکیان

خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید
مطالب  مرتبط :

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی 

 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 3
مریم
|
1399/02/24 - 17:27
0
0
خیلی عالی بود.واقعا ممنون من اون جمله رو یادداشت کردم و گذاشتم جلوم که گفتین حق هر ساحتی از وجودتون رو بدین💖
زکیه
|
1399/02/24 - 14:18
0
0
ممنون که کنارمون با مشاوره کار سازتون هستید.خدا قوت.
سمیرا
|
1395/06/30 - 11:50
0
3
بسیارعالی بود..ممنون..گل تقدیم همه شما کیهانی های عزیز
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.