.
hed

 
 
 • آقای فلاح، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 94 چه رتبه ای کسب کردید؟
سلام عرض می­کنم. صادق فلاح هستم. کارشناسی حسابداری از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد روان­شناسی بالینی با گرایش خانواده از دانشگاه شهیدبهشتی دارم. شهریور 94 فارغ التحصیل شدم و در کنکور دکتری 95 رتبه 17 را کسب کردم.

 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
آخر رتبه 17 هم شد "درخشان"؟ :)
 
 • خب البته ممکن است رتبه 17 برای خیلی ها درخشان نباشد. ولی شما الان شانس رفتن برای مصاحبه تمام دانشگاه­ها را دارید. به ویژه اینکه سال گذشته تا رتبه 30 هم دانشگاه شهیدبهشتی قبول شده اند.
شوخی میکنم. خوشحال هم هستم از بابت این رتبه. البته قبولی نهایی به همان ارزیابی های تخصصی هر دانشگاه برمی­گردد که فعلاً قطعی نیست. اینکه در آزمون کتبی و مصاحبه چطور ظاهر شوید. که آن خود داستانی است برای خود.
ولی به هر حال خداروشکر ..
در رابطه با انتظار داشتن باید عرض کنم که: ببینید هر کسی بعد از کنکور از من می­پرسید "چند می شی؟" پاسخم این بود: " بین 1 تا 200 !!" چون اصلاً نتیجه نهایی برایم قابل پیش­بینی نبود. دلیلم را هم در ادامه خواهم گفت.
اما شرکت کردن من در این کنکور دکتری داستان های خاص خودش را دارد. من از پاییز قصد مطالعه جدی برای کنکور داشتم اما در آن میان بحث اپلای کردن و رفتن از ایران برای تحصیل در مقطع دکتری پیش آمد. چیزی که خیلی برایم جذاب است و دوست دارم تحصیلاتم در یکی از بهترین دانشگاه های  دنیا ادامه پیدا کند. اما مشکلاتی مرا در آن زمینه سست کرد و ترجیح دادم فعلاً در کنکور دکتری خودمان شرکت کنم :) . در واقع یک ماه مانده بود به کنکور که در مشورتی که با استادم دکتر دهقانی داشتم، ایشان شرکت در این کنکور را توصیه کردند. خلاصه با مشورت هایی که از بزرگترها و دوستان خوبم گرفتم، 15 بهمن ماه تصمیم گرفتم به طور جدی مطالعاتم برای این کنکور را ادامه دهم. تا آن موقع من فقط روان­شناسی رشد و کمی روان­شناسی شخصیت را در اوایل پاییز خوانده بودم و بقیه درس ها هیچ ! با توجه به اینکه غالب رتبه های برتر دکتری از ماهها پیش شروع به مطالعه می­کنند، تنها راهم این بود که از میان­برترین راهها استفاده کنم و به نوعی قمار کنم. پس نهایتاً باید عرض کنم که: من همه تلاشم را کردم ولی از رتبه ام راضی ام.
 
 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
در کنکور دکتری فقط سه درصد به شما می دهند: 
 • زبان: 75
 • استعداد: 34
 • تخصصی: 41
تخصصی هم که مجموع درصد در تمام دروس تخصصی است. 
 • در دروس تخصصی درصد 41 را کسب کردید ؟ کمی پایین نیست ؟
خب چند نکته در این میان وجود دارد. یکی اینکه سوالات درس آمار امسال به شدت عجیب بود و صدای همه را درآورد به طوری که رتبه های بهتر از من غالباً هم به درصدهایی بهتر از 50 در کل دروس تخصصی دست پیدا نکردند. این باعث شده بود امسال درصدهای تخصصی بچه ها پایینتر بیاید. نکته دیگر این بود که من با توجه به زمان اندکی که در اختیار داشتم برخی از مباحث را وارد مطالعاتم نکردم به طور کلی و صرفاً به دنبال درصد 40 تا 50 بودم که خوشبختانه این هدف محقق شد.

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
اول باید عرض کنم که از دوستان تقاضا دارم توضیحاتی را که بنده ارائه می­دهم برای خودشان یکجا کپی نکنند. چون گاهی اوقات ممکن است آنچه برای من مناسب بوده در شرایط دیگر مناسب نباشد.
با توجه به اینکه سالهاست در مرکز مشاوره و گروه آموزشی کیهان فعالیت دارم و از نزدیک شاهد فعالیت ها و ارزیابی های کیفی جزوات هستم و تایید خانم بهزادپور مشاور تخصصی کنکور دکتری در کیهان درباره پکیج دکتری کیهان را گرفته بودم، پکیج دکتری کیهان را به طور کامل تهیه کردم. به علاوه ی کتاب تست های درس به درس و کتاب تست دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت انتشارات فرهنگ. اما اینکه برای هر درس چه کردم را برای آنکه ذهن مخاطبان خوب جمع بندی شود درس به درس عرض میکنم:
روانشناسی رشد را همان پاییز با جزوه روانشناسی رشد کیهان بستم. جزوه ای که در موفقیت من نقشی بسزا داشت. در واقع جزوه را برداشتم و فلش کارت های فراوانی از آن ساختم. حدود 1000 فلش کارت. بعد از دو سه ماه وقفه ای که صرف تلاش برای اپلای کردن و سابمیت مقالات و ... شد، باز روان­شناسی رشد را با مرور همان فلش کارت ها و تست های کتاب تست درس روانشناسی رشد کیهان در برنامه ام وارد کردم.
 
منابع دکتری روانشناسی کیهان
درباره روانشناسی شخصیت، بخش از نظریات (تقریبا یک چهارم) را در همان پاییز فلش کارت کردم. البته بعدا در بهمن ماه فهمیدم که چقدر فلشکارت کردن در دور اول مطالعات خطرناک و همراه با خطا است! شما ابتدا باید مطلبی را بفهمید بعد فلش کارت کنید! بهرحال. در بهمن ماه هم روان­شناسی شخصیت را با همان جزوه، به علاوه­ی کتاب روانشناسی شخصیت یکی از موسسات خواندم. آن کتاب را برای سوالات کنکور تهیه کرده بودم و مطالبش آنقدر زیاد بود که اصلاً فرصت مطالعه اش را نداشتم. از تست های وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد هم برای آمادگی بیشتر در این درس استفاده کردم.
برای یادگیری، به هیچ وجه فرصت مطالعه منبع اصلی نبود و جزوه آن درس هم در کیهان موجود نبود. پس رفتم و یک کتاب خلاصه از موسسه پوران پژوهش تهیه کردم. کتابی که آقای عادل مخبری نوشته انصافاً در کل کتاب خوبی است هرچند می­تواند خیلی مفیدتر هم باشد. ولی در کل ایشان را هم مثل بقیه دوستانم که جزواتشان را در کیهان مطالعه می­کردم دعا می­کردم موقع مطالعه. من فرصت مطالعه بیش از نصف این کتاب را نداشتم پس قید باقی مطالب را زدم ! که اتفاقاً از همان ها هم سوالاتی بود که با توجه به فرصت اندکم برای مطالعه، نتوانستم در آنها موضعات به تسلط برسم و به سوالات مربوطه پاسخ دهم.
آسیب شناسی روانی را در پاییز با جزوه DSM5 کیهان شروع کردم. فصل های اول و آخر این جزوه را در پاییز فلشکارت کردم. باقی مطالب را هم مطابق با جزوات آسیب شناسی روانی و استثنایی کیهان، بر اساس سوالات کنکورهای سالهای گذشته و تست-محور مطالعه کردم. به تعبیری، فرصت برای همه مطالب نبود و من باید مهمترین مطالب را مطالعه می­کردم. پس به ترتیب اولویت به سراغ آن مباحثی رفتم که بیشتر در کنکورها مورد سوال قرار می گرفتند.
در بهمن و اسفند، آسیب شناسی روانی و دروس دیگر را به روش نکات VIP که به دوستان در گروه آموزشی کیهان هم آموزش داده می­شود مطالعه کردم. چون فرصتی برای مطالعه کل مطالب و فلش کارت نویسی و امثالهم نبود. این روش بسیار سودمند بود.
با توجه به اینکه زبانم بد نیست، زبان را زیاد مطالعه نکردم اما به دوستان همان کتاب خیرآبادی(بیشتر برای گرامر)، لغات تافل و 504 و پکیج زبان پیشرفته کیهان را برای کسب درصد عالی توصیه میکنم. 
فرصتی برای مطالعه استعداد تحصیلی هم نداشتم و با چند ساعت مرور چند متن و تکنیک و امثالهم (که بی فایده هم نبود) از همان کتاب آقای وکیلی که در پکیج دکتری کیهان موجود است، بستم.
امیدوارم توضیحات جامع و مفیدی بوده باشد :)

 
دفترچه سؤالات 94، پاسخنامه تشریحی 94، پاسخنامه کلیدی 94، کنکور کارشناسی ارشد 94، سراسری 94، روانشناسی عمومی 94، روانشناسی بالینی 94، دکتری 94، دکتری روانشناسی، منابع دکتری
 
 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
در پاییز مطالعات من حدود 5-4 ساعت بوده البته برای هفته ای دو سه روز و به مدت یک ماه. این می شود حدود 40 تا 50 ساعت در کل. در یک ماه پایانی هم ساعات مطالعاتی ام با توجه به مشغله های کاری و غیرکاری موجود، چیزی حدود 6 تا 7 ساعت بود فکر میکنم. در واقع گاهی اوقات به 8 هم می رسید و گاهی هم به 4.  این هم میشود 180 ساعت حدودا. به طور کلی فکر می کنم جمعاً حدود 220 ساعت برای این آزمون مطالعه داشتم. پاسخ بخش دوم سوال را در جلسات مشاوره خدمت دوستان داده ایم و می دهیم. اینکه "واضح است که این مقدار ساعت مورد نیاز به شرایط داوطلب بستگی دارد". اما فکر می­کنم در شرایط عادی و برای یک دانشجو با سطح "نرمال" در "به طور کلی همه دروس"، چیزی حدود 400 ساعت مطالعه­ ی مفید و موثر برای رسیدن به رتبه ­ای عالی و با خیالی راحت، برای کنکور دکتری نیاز باشد که خب من به واسطه شرایطم، جزوات مطمئنی که در دسترس داشتم، روش مطالعه ام و حمایت و راهنمایی دوستانم توانستم این زمان را تقریباً نصف کنم.
 
 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
فکر کنم در بالا گفتم. بخشی از مطالب را از روی جزوات فلشکارت برداری کردم. باقی را به روش نکات VIP جمع کردم. در آخر هم مقداری تست مبحثی می زدم که تسلطم روی مبحث مورد مطالعه ام بیشتر باشد. 
 
 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌
به نظر من روش مطالعه و مروری که در کیهان بعد از این چند سال تجربه، شکل گرفته و استفاده می شود بهترین روش برنامه ریزی و مطالعه ایست که می توان برای قبولی در کنکور استفاده کرد و من قطعاً و یقیناً توصیه میکنم تمام داوطلبانی که به طور جدی به قبولی در یکی از دانشگاه های سراسری کشور فکر میکنند، از این روش استفاده کنند.
 
 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟
‌خب من این را هم در بالا عرض کردم. اما اینجا این نکته را بگویم. اینکه من از پکیج دکتری کیهان استفاده کردم و فکر میکنم همین برایم کافی بوده، به این معنا نیست که بسته های آموزشی و کتاب های دیگر بی فایده باشند. هرگز. این روش من بوده که خیلی از آن خرسندم. من در کنار کتابهایی که در بالا آمد، برای درسهای مختلف جزوات متفرقه ای هم از دوستان عزیزم که از کلاس های مختلف بود، دریافت کردم اما آنها را در صورت صلاح­دید خودم وارد برنامه می­کردم که مبادا نظم ذهنی ام به هم بریزد.
 

 
 • ‌آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
همان جزوات و تست های درس به درس و نکات برنامه ریزی و مدیریت استرس و ... که به دوستان در جلسات مشاوره عرض می­کنیم. فکر نمی­کنم کنکور دکتری آنچنان نیاز به کلاس و امثالهم داشته باشد. داوطلب کنکور دکتری باید نسبت به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد، بخش عمده­ تری از کار را به عهده بگیرد.

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
مهم ترین نکته در شروع مطالعه، برنامه ریزی حساب شده است و بعد  شناسایی منابع مهم و جزوات کمک آموزشی مناسب.  

 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
3 چیز اساسی:
یک اینکه به نظرم بهترین منابع مطالعاتی ممکن را انتخاب کردم. من بارها با دانشجویان مختلفی طعم رسیدن به رتبه های زیر 20 کنکور ارشد را به وسیله جزوات کیهان چشیده بودم. اما اینکه این بار خودم بودم که از این جزوات برای کنکورم استفاده می کردم خیلی جالب بود. واقعاً به دوستانم خداقوت می گویم که اینقدر حرفه ای کار کرده اند. در زمان بسیار کوتاهی توانستم بیشترین و مفیدترین مطالب ممکن را مطالعه کنم و به معنای حقیقی کلمه معنیِ جامع، مانع و قابل فهم بودن جزوات کیهان را چشیدم. 
اما دوم اینکه باور به اینکه "کنکور دکتری برایم همه چیز نبود" کمک زیادی به من کرد. این خیالم را تا حد زیادی راحت می کرد. اجازه می داد فکر کنم و بهترین تصمیمات را بگیرم.
عامل سوم هم روش مطالعاتی مناسبی بود که کمک کرد در کمترین زمان بر این جزوات به تسلط برسم. 
 
 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
خب من باید همچنان وظایف کاری و غیرکاری ام در زندگی را پیش می بردم و این چالش بزرگی بود. اما من پیش و بیش از "تلاش زیاد"، بر "انتخاب هوشمندانه" در موفقیت و پیشرفت فردی تاکید دارم. چیزی که کمک کرد در یک ماه پایانی حسابی مطالعات باکیفیتی داشته باشم.
 
 • انتخاب رشته را چطور انجام دادید و فکر می­کنید کجا قبول شوید؟
خب من فعلاً در شرایط برزخی ام و ممکن است نهایتاً قبول هم نشوم ! :). دانشگاه بهشتی و شاهد و تربیت مدرس و خوارزمی انتخاب های من هستند که باید ببینیم نتیجه نهایی چه می شود.
 
 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
من فکر می کنم نتیجه ی اعتمادم به دوستانم را گرفتم و همانطور که سر جلسه هم پیش­بینی می­کردم، ارزیابی­ جزوات مطالعاتی ام نشان داده بیش از 80 تا 90 درصد سوالات رشد و آسیب را می­توانسته ­م پاسخ دهم که در نوع خودش رکوردی است و به دوستانم در کیهان از این بابت تبریک می­گویم و افتخار می­کنم به همکاری با آنها. از دوستان دعوت می­کنم تا با توجه به شرایطشان برای خودشان تصمیم بگیرند و توصیه ام این است که حتی برای کنکور دکتری هم از راهنمایی بزرگان و متخصصان در راهشان استفاده کنند.
در رابطه با جزوات هم باید عرض کنم که من سالهاست معتقدم کیهان بهترین و باکیفیت ترین مجموعه جزوات را به کمک دوستان خوبم که از دانشگاه تهران و شهیدبهشتی و علامه هسنتد، تهیه می کند و ارائه می دهد. در این آزمون هم دیدم که آن مجموعه جزواتی که برای دانشجویان مقطع ارشد استفاده می کردیم، چقدر برای آماگی در آزمون دکتری مفید است. 
البته توصیه می کنم دوستان به عرایض بنده بسنده نکنند و اگر آدرس صفحه مربوط به کیفیت سنجی جزوات کیهان روی سایت موجود است، به آن ادرس مراجعه کرده و خودشان به بررسی عملی و میدانی بپردازند تا نهایتاً انتخاب مطمئنی داشته باشند. 
برای همه دوستان در مقاطع مختلف تحصیلی و حوزه های گوناگون زندگی آرزوی موفقیت دارم.

آقای فلاح در دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهیدبهشتی پذیرفته شدند و نهایتاً دانشگاه تربیت مدرس را انتخاب کرده اند و اکنون دانشجوی روانشناسی در مقطع PhD در این دانشگاه هستند.لینک های مفید برای شما داوطلبان آزمون دکتری روانشناسی و مشاوره:

 
گروه آموزشی کیهان 
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران
 
 
 

 مصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسیمصاحبه با رتبه های برتر کنکور روانشناسی، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی کیهان، رتبه یک کنکور دکتری روانشناسی، کنکور دکتری مشاوره، مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری روانشناسی

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 19
مهدی
|
13100/01/0 - 12:05
0
0
سلام وقت بخیر لطفا تلفن همراهی جهت هماهنگی قراربدین باتشکر
پاسخ ها
ادمین
|
13100/01/0 - 09:31
با سلام

برای مشاهده راه های ارتباطی با ما کلیک کنید
الهام افضلى
|
1395/07/09 - 18:03
0
0
سلام خدمت شما ببخشيد شما مدرك خاصى براى زبان ارايه داديد؟؟ تعداد مقالاتى كه تا پايان ارشد داشتيد به چه صورت بوده؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/10 - 18:17
سلام الهام


آقای فلاح مستقیما روی سایت فعال نیستن، من کامنتتون رو منتشر میکنم تا ایشون ببینن و پاسخ بدن :)


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
فلاح
|
1395/08/18 - 20:58
خانم افضلی گرامی، بله من مدرک TOEFL ارائه دادم.
ناشناس
|
1395/06/04 - 15:41
0
0
منظورم آزمونMRST MHLT هست...!!
ناشناس
|
1395/06/04 - 11:11
0
2
سلام آزمون دکتری ,برای زبان آزمون جدایی میگیره؟ اگر بله,میشه بگید حدودا کی؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/06/04 - 23:14
سلام دوست گرامی


کنکور دکتری سراسری خیر آزمون جداگانه ای برای زبان نداره، مگر اینکه شما بخواید مدرک زبان جداگانه ای کسب کنید :)
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون ها میتونید به صفحه زیر هم مراجعه بفرمایید:
http://kayhanravan.ir/fa/azmoonzabanphd.aspx


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نسترن
|
1397/03/01 - 17:45
سلام. ببخشید برای مشاوره درباره ی اپلای با چه کسی می تونم در کیهان صحبت کنم؟
فلاح
|
1395/03/04 - 10:18
0
3
ممنونم از لطف دوستان عزیز. به دوستی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند توصیه می کنم از مشاوره اپلای در رشته روانشناسی در کیهان بهره مند شوند.
پرستو وزیری
|
1395/03/02 - 11:16
0
2
تبریک میگم آقای فلاح . به امید موفقیت های بیشتر
پرستو وزیری
|
1395/03/02 - 11:15
0
3
تبریک میگم آقای فلاح . به امید موفقیت های بیشتر
leila
|
1395/03/02 - 11:05
0
3
خیلی مبارکه ... موفق باشید
ناشناس
|
1395/02/24 - 23:54
0
3
آقای فلاح عزیز سلام اول از همه بهتون تبریک میگم بابت این موفقیت بزرگ، ان شاالله که همیشه موفق باشید اگر فرصت داشتید به سوال بنده جواب بدید می خواستم بدونم که چه چیزی باعث شد که شما از اپلای کردن منصرف بشید؟ چون من هم به شدت علاقه دارم در مقطع دکتری خارج از کشور تحصیل کنم... تشکر فراوان
هانیه الهی
|
1395/02/19 - 22:50
0
3
تبریک میگم آقای فلاح
الهام نیک فر
|
1395/02/12 - 21:39
0
5
جناب فلاح بسیار بسیااار تبریک میگم این موفقیتو 😊 باز هم نشون دادید که اگر اراده باشه و انتخاب درست و تلاش، به هر خواسته معقولی میتوان رسید پیروز و سربلند باشید🌷
ژاله صحبتی
|
1395/02/09 - 20:30
0
6
خیلی تبریک میگم بهتون آقای فلاح☺همیشه موفق باشید....
ليندا
|
1395/02/08 - 21:31
0
7
آقاى فلاح عزيز اين موفقيت را به شما تبريك عرض نموده و اميدوارم در تمام مراحل و شرايط زندگى بر اوج قله هاى موفقيت بدرخشيد.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.