معرفی بهترین منابع کنکور رشته روانشناسی گرایش روان‌سنجی  

رشته روان سنجی ، یکی از گرایش‌های رشته روانشناسی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری است. در روان شناسی مجموعه شیوه‌هایی که به روان شناس کمک می‌کند تا پدیده‌های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) در آورد اصطلاحا روان سنجی (Psychometrics) می‌گویند.
روان سنجی در معنای وسیع کلمه به معنی استفاده از روشهای آماری و آزمایش و در معنای محدود کلمه به معنی بهره گیری از آزمونهای روانی برای اندازه گیری پدیده‌های روانی است. داشتن پایه ی قوی در آمار و روانشناسی شرط موفقیت در این رشته می باشد. داشتن دانش خوب روانشناسی و آشنایی خوب با فلسفه علم نیز علاوه بر تسلط داشتن بر ریاضیات و آمار باعث شده‌است که برخی از دانشجویان این رشته کمتر علاقه‌مند به این رشته باشند.
انسانها در همه دوران به این موضوع علاقه داشتند که یکدیگر را شناخته و طبقه بندی کنند. این طبقه بندی و شناخت هم شامل مسائل جسمی (نظیر قوی و ضعیف ، سالم و بیمار و …) و مسائل روانی و ذهنی (نظیر هوش ، استعداد ، شخصیت و …) بوده است. در عصر حاضر نیز این مسئله به موضوعی بسیار مهم و حیاتی تبدیل شده است و اهمیت روان سنجی در این است که وسایل علمی لازم را برای این شناخت و طبقه بندی در اختیار جامعه و متخصصان علوم انسانی قرار می‌دهد. 

سلام دوست جان 🙂                                                                                                                
در اینجا قصد داریم تا به شما بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد روانسنجی را معرفی کنیم.
یکی از مهمترین و البته گاهاً سردرگم‌کننده ترین قدم ها برای شروع مطالعات برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی، قدم اوله، یعنی انتخاب درست منابع مطالعاتی برای کنکور ! 
در این بخش سعی کردیم با ارائه لیستی کامل از منابع، شما را در این مسیر کمک کنیم. 

الف)متون روانشناسی به زبان انگلیسی (ضریب 2)

  منبع پیشنهادی ما برای مطالعه : کتاب زبان تخصصی روانشناسی تالیف یحیی سیدمحمدی از نشر روان/ارسباران – کلیک کنید

این درس اولین درسی است که در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی با آن مواجه خواهید شد و بیشترین تعداد سوالات را دارد. درس زبان با ضریب 2 یکی از مهم ترین دروس رشته روانشناسی و از تاثیرگذارترین دروس بر رتبه شما در این آزمون است .
از این درس 30 سوال در قالب 5 یا 6 متن طراحی میشود.  شما باید با توجه به متن داده شده و درک آن به این سوالات پاسخ دهید، بنابراین همانطور که متوجه شدید برای کسب درصد بالا در این درس فقط نیاز به ارتقای مهارتهای درک متون انگلیسی دارید. به همین منظور لازم است که علاوه بر دانستن لغات تخصصی رشته روانشناسی، برای تقویت مهارت های عمومی درک مطلب برنامه ریزی کنید.

سوالاتی که از درس زبان  در کنکور ارشد روانشناسی مطرح می شوند منبع خاصی ندارند. درواقع  اینگونه نیست که شما دقیقا شبیه متون کنکور را در کتابی ببنید اما کتبی وجود دارند که می توانند شما را زمینه پاسخ گویی به سوالات زبان توانمند سازند.

 • در این راستا ترجیح اولیه ما کتاب زبان تخصصی روانشناسی تالیف یحیی سیدمحمدی از نشر روان/ارسباران است – برای خرید کلیک کنید!

علت ترجیح این کتاب بر دیگر کتاب ها این است که این کتاب مختصر است، ترجمه ای روان دارد، تالیف یکی از پرکارترین مترجمین کتاب های روانشناسی در کشور است و …
اما این دلیل نمی شود که کتاب های دیگر “بد” یا “بلااستفاده” باشند. پس از خواندن این کتاب و تسلط بر آن می توانید به سراغ سوالات این درس در 10 سال گذشته بروید و مهارت های خود را با پاسخ دهی به سوالات کنکور و تحلیل آنها تثبیت کنید. 
نقطه شروع داوطلبان مختلف در مورد این درس ممکن است طیف وسیعی از صفر درصد تا 80 درصد را در بربگیرد، به همین منظور شما می توانید علاوه بر کتاب، بسته به میزان پاسخ گویی کنونی خود در این درس از پکیج ها زبان مقدماتی و پیشرفته و کپسول زبان کیهان بهره ببرید. 

رتبه های تک رقمی کنکور امسال در این لینک اطلاعات مهمی درباره این درس در کنکور ارشد روانشناسی به شما ارائه می دهند (کلیک کنید)     

ب) آمار و روش تحقیق (ضریب 2)

معرفی: درس آمار و روش تحقیق در کنکور ارشد متشکل از 20 سوال است که معمولا 10 سوال از درس آمار و 10سوال از درس روش تحقیق مطرح می شود. سوالهای آمار معمولا متشکل از دو یا سه سوال آمار توصیفی و هفت یا هشت سوال آمار استنباطی می باشد. در روش تحقیق اما به دلیل گستردگی روش‌های پژوهش از جای جای کتاب روش تحقیق سوال مطرح شده است، با نگاهی دقیقتر به روند سوالات می توان متوجه شد که در سالهای اخیر تعداد سوالات مربوط به روش کیفی افزایش یافته است
1) احتمالات و آمار کاربردی در روان شناسی و علوم تربیتی (تالیف: دکترعلی دلاور- انتشارات رشد).
2) مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی (دکتر دلاور- انتشارات رشد).
3) روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی (تالیف: دکترعلی دلاور- انتشارات رشد).

دانشجویان ارشد و دکتری دانشگاه شهیدبهشتی و تهران در مرکز مشاوره کیهان خلاصه کامل تمام منابع بالا را تهیه کرده‌اند. کلیک کنید!


ج) روانشناسی مرضی (آسیب شناسی روانی) و کودکان استثنائی (ضریب 1)

 • معرفی: عنوان این درس در واقع ادغام دو درس آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی است. این درس شامل 20 سوال با ضریب 1 است. هر ساله حداقل نیمی از سوالات این درس از منابع مربوط به کودکان استثنایی طرح می شوند بنابراین اگر قصد کسب درصد بالای 50 در این درس را دارید لازم است که در مسیر مطالعاتی تان به هر دو بخش اهمیت یکسانی بدهید. محتوای این درس شامل اختلالات روانشناختی انسان از دوران کودکی تا پیری است. در این راستا لازم است پس از شناخت دقیق هر اختلال، ملاک های تشخیصی، تشخیص های افتراقی، سبب شناسی اختلال و درمان های مختلف آن را بدانید. برای رسیدن به درصد بالای 60 نیاز دارید به بیشتر منابع بالا تسلط پیدا کنید، اما از زیاد بودن منابع این درس هراسان نباشید، چرا که همپوشانی بین این منابع نسبتاً زیاد است و بعد از تسلط روی یکی از منابع کار برای خواندن منبع بعدی  ساده تر می شود. اگر فرصت کافی برای تسلط بر همه منابع را ندارید پیشنهاد ما مطالعه روزنامه وار آسیب شناسی هالجین و سپس چندین دور مطالعه جزوات آسیب شناسی و کودکان استثنایی کیهان است. این درس در کنکور 20 سوال دارد که تقریباً 40-30٪ به مرضی و 70-60٪ به استثنایی مربوط است. پس استثنایی مهم‌تر است. 

منابع روانشناسی مرضی:

 • خلاصه روانپزشکی – کاپلان و سادوک – ترجمه رضاعی – انتشارات ارجمند – جلد 1، 2 و 3
 • آسیب شناسی روانی – هالجین – ترجمه سیدمحمدی – انتشارات ارسباران – جلد 1 و 2
 • آموزش کودکان استثنائی – سیف نراقی و نادر 
 • روانشناسی کودکان استثنائی – دکتری غلامعلی افروز 
 • و … (لیست کامل منابع اصلی این درس و سایر دروس را در انتهای این صفحه دریافت کنید)

دانلود رایگان 4 فصل از جلد 1 و 2 جزوه آسیب شناسی روانی کیهان(ارشد)
دانلود رایگان 3 فصل از جزوه روانشناسی کودکان استثنائی و آسیب شناسی روانی کیهان(ارشد)

دانلود رایگان جزوه روانشناسی کودکان استثنائی و آسیب شناسی روانی(دکتری) کیهان


د) روانشناسی رشد ( ضریب 2)

معرفی: درس روانشناسی رشد در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی شامل 20 سوال با ضریب 2 می شود. مباحث درس روانشناسی رشد به دو بخش کلی تقسیم می شوند: 1، مراحل رشد؛ منبع این مطالب، کتاب لورا برک (2 جلد) است و 2، نظریات رشد. منابع این بخش کتاب های نظریه های روانشناسی رشد ویلیام کرین و همچنین کتاب های ژنیتک دکتر منصور و دادستان است .بخش نظریات که اهمیت بیشتری نسبت به بخش مراحل دارد شامل نظریات رشدی نظریه پردازان بزرگی نظیر فروید، پیاژه، اریکسون، کلبرگ، گزل، والن و بالبی است و بخش مراحل به جزییات مراحل رشد انسان از مرحله جنینی تا پیری می پردازد. با توجه به اینکه درس روانشناسی رشد نسبت به درس آسیب شناسی روانی (روانشناسی مرضی) ، درس روان تر و ساده تری است، شانس اینکه با یک مطالعه دقیق و عمیق بتوانید در این درس به درصد بالایی برسید بسیار زیاد است. تنها چالش دستیابی به درصد بالا در این درس تعداد زیاد صفحات منابع آن و صرف زمان بسیار زیاد برای تسلط بر این منابع است. به طوری که منابع اصلی این درس چیزی حدود 3000 صفحه مطلب است ! که اصلاً پیشنهاد نمیکنیم به فکر حذف منابع باشید چرا که هر فصلی از هر کتابی می توانند امسال مورد توجه خاص طراحان قرار گیرد. پیشنهاد ما برای مطالعه درس رشد در ابتدا روزنامه وار خوانی یکی از کتب روانشناسی رشد لورا برک یا نظریه های رشد کرین و سپس چندین دور مطالعه جزوه روانشناسی رشد کیهان است. با این شیوه شما می توانید در زمان محدود با مرور چند باره مطالب رشد در این درس به تسلط بالا برسید.

منابع روانشناسی رشد: 


ه)روانشناسی عمومی ( ضریب 1)

 این درس در کنکور 20 سوال با ضریب 1 دارد. و پیشنهاد می کنیم در ابتدا یک یاز متاب های منبع را به صورت روزنامه وار مطالعه کنید تا با کلیات مباحث روانشناسی آشنا شوید و پس از آن تمرکز خود را بر روی جزوات خلاصه شده بگذارید.

 • توضیحات بیشتر از خانم دکتر احسانی، مدرس روانشناسی عمومی

منابع روانشناسی عمومی:


و)روانسنجی (ضریب 2)
ضریب این درس 2 و تعداد سؤالات آن 20 تست می‌باشد. می توان منابع مهم این درس را کتاب های زیر دانست:

1. روانسنجی، دکتر گنجی
2. مبانی نظری و عملی پژوهش، دکتر علی دلاور
3. روان‌آزمایی آناستازی، ترجمه دکتر براهنی
4. اصول روانسنجی، پاشا شریفی


ز)آزمون‌های شناختی هوش و استعداد(ضریب 2)

ضریب این درس  2 و تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. مطالب این درس تقریباً بی‌ارتباط با درس روانسنجی نیست. مفهوم هوش و نظریه‌های آن، آزمون‌های انفرادی و گروهی هوش، آزمون‌های شخصیت، آزمون‌های فرافکن، اضطراب و فشار روانی، سنجش رغبت‌ها، نگرش‌ها و ارزش‌ها ، مباحث اصلی این درس را تشکیل می‌دهند. 

 می توان منابع مهم این درس را کتاب های زیر دانست:
1.کتاب‌های راهنمای سنجش روانی مارنات
2. روانسنجی دکتر گنجی
3.اصول روانسنجی و روان آزمایی دکتر شریفی
4.روان آزمایی آناستازی ترجمه دکتر براهنی 
مطالب آن تقریباً بی‌ارتباط با درس روانسنجی نیست. مفهوم هوش و نظریه‌های آن، آزمون‌های انفرادی و گروهی هوش، آزمون‌های شخصیت، آزمون‌های فرافکن، اضطراب و فشار روانی، سنجش رغبت‌ها، نگرش‌ها و ارزش‌ها مباحث اصلی این درس را تشکیل می‌دهند.  

* علاوه بر منابع فوق، احتمال دارد کتب دیگری نیز به عنوان منبع طرح سوال استفاده شود!


بازارکار روانسنجی:

 • می‌توانند در مدارس به اجرای آزمون‌های هوشی و ارزیابی تحصیلی و … می‌پردازند.

 • می‌توانند کارهای تحقیقی و پژوهشی انجام دهند.

 • در کلینیک‌های سلامت روان به کار اجرا و ارزیابی آزمون‌های روانی را انجام بدهند.

دانش‌آموختگان روانسنجی با توجه به کاربردهای آن، در سازمان‌ها و اداره‌جات، کلینیک‌ها،مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند مشغول به کار شوند.