مصاحبه با رتبه های برتر سال 1400

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مشاوره قرار دادید.
 

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400    در رشته مشاوره چه رتبه ای کسب کردید؟
بنده امسال در کنکور ارشد رشته مشاوره شرکت کردم و موفق شدم رتبه ۱ را کسب کنم. دانش آموخته رواشناسی در مقطع کارشناسی و از دانشگاه یزد هستم.

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
از ابتدا که شروع به مطالعه کردم، بسیار سردرگم بودم و همین باعث ضعف اعتماد به نفسم می‌شد، در نتیجه انتظار رتبه خوبی نداشتم اما ماه‌های آخر باتوجه به درصدها و رتبه‌هایی که از آزمون‌های آزمایشی کسب کردم، بسیار امیدوار بودم. در دو آزمون جامع آزمایشی، یک بار رتبه ۲ و یک بار رتبه ۱ شدم. بعد از کنکور مضطرب بودم، زیرا کنکور امسال بسیار متفاوت بود. بعد از انتشار کلید، درصدها را که حساب کردم مورد لطف مشاور عزیزم در موسسه کیهان قرار گرفتم و خورشید امیدمان پر نورتر تابیدن گرفت.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

با وجوداینکه رتبه ۱ را کسب کردم اما از درصدهایم رضایت کامل ندارم زیرا در بعضی از درس‌ها مثل زبان و آمار و مبانی انتظار درصد بالاتری داشتم.
زبان :  ۶۷/۷۸
آمار و روش تحقیق :  ۵۰  
مبانی :  ۳۵
فنون مشاوره : ۵۵
نظریه‌های مشاوره :  ۴۶/۶۷
کاربرد آزمون‌ها : ۵۱/۶۷
روانشناسی شخصیت : ۷۳/۳۳


 
*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟

همانطور که پیشتر اشاره کردم، برنامه ریزی برایم دشوار بود چون با اسلوب موفقیت در کنکور ارشد آشنایی نداشتم. از ماه مهر مطالعه را شروع کردم و تا بهمن ماه به طور میانگین روزی ۴ ساعت و از بهمن سعی میکردم روزانه ۹ ساعت مطالعه کنم. خب طبیعتا گاهی حتی ۲ روز پشت سر هم شرایط درس خواندن را نداشتم. پس از اینکه در اواخر اردیبهشت اعلام کردند کنکور به تعویق افتاده‌است بسیار خسته و بی انگیزه شدم و به پیشنهاد مشاورم یک هفته‌ای را استراحت کردم سپس به ادامه حرکت در جاده کنکور پرداختم.از آن‌جایی که ساکن اصفهان هستم اما والدینم در یزد سکونت دارند، در طول مدت مطالعه چند بار به یزد سفر کردم و چند هفته‌ای ماندم و هیچ مطالعه‌ای نداشتم!

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
از مهر که ماشین درس خواندنم را روشن کردم، مشاوری نداشتم و طبق برنامه خودم پیش میرفتم. تقریبا در ماه بهمن، از خدمات مشاوره‌ای کیهان استفاده کردم.

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
من برای هر درس ۱ منبع تهیه کرده بودم و فقط همان منبع را میخواندم اما اولویت مطالعه دروس فرق داشت. بعضی از درس‌ها را قبل از عید و بعضی از درس ها را در ایام عید و پس از آن مطالعه کردم.

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟
قطعا برای هر داوطلبی با توجه به سرعت عمل، میزان علاقه به دروس، نقاط ضعف و قوت و سایر عوامل شرایط متفاوت خواهد بود اما به طور کلی از ترکیبی که چیده بودم راضی هستم.

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
من هیچ منبع اصلی مطالعه نکردم و از این بابت بسیار خوشحالم. منابع اصلی وقت گیر بودند و گام‌هایم را کند میکردند. من برای اکثر دروس به غیر از درس زبان و آمار و شخصیت از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کردم.

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
فقط در ۳ آزمون آزمایشی جامع شرکت کردم و تنوانستم نقاط ضعفم را بشناسم همچنین از چند کلاس استفاده کردم که برای درس آمار و شخصیت و کاربرد آزمون‌ها بسیار یاری دهنده بودند.ابزار کمکی، خلاصه‌ها و قسمت‌های هایلایت شده‌ی کتاب‌هایم بود. لازم است تاکید کنم که بررسی موشکافانه سوالات کنکورهای ارشد ۸۸ تا ۹۹ چراغ راهم شد.

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
مهم ترین عامل موفقیت برای من « خواستن » بود. اگر بخواهی، چشم بر همه دشواری‌ها میبندی. به طرز معجزه‌آوری ناملایمات مسیر، نسیم می‌شوند و در گوشت نجوا می‌کنند که ادامه بده، آینده روشن است.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
علاوه بر بحث‌های انگیزشی، انتخاب منبع درست و چند منبعی نشدن از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم است که داوطلبان یک منبع را انتخاب کنند و بارها آن را مطالعه کنند. از همان ابتدا تا روز قبل از کنکور زبان را رها نکنند و زبان، صبحانه مطالعاتی‌شان باشد!

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
قطعا همه چیز بر وفق مراد نخواهد بود. من سختی‌های زیادی کشیدم چون میدانستم پتانسیل‌های بالقوه‌ای دارم اما یافتن مسیر بالفعل کردنشان دشوار بود. گاهی شب است، در بیابانی گم شده‌ای و هرچه دست و پا بزنی راه نخواهی یافت. تنها میتوانی تا طلوع خورشید منتظر بمانی. گاه تنها صبر، چاره ساز است.باید بخواهی. این خواستن، رفیقت می‌شود و در هر فراز و فرودی با تو خواهد بود

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
من از خدمات مشاوره موسسه كيهان استفاده كردم و بسيار از بابت تصميمم خوشحالم.

 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
اگر به عقب بازمي‌گشتم نه تنها باز كيهان را برمی‌گزیدم بلكه حتي زودتر و از همان ابتدا مشاوره می‌گرفتم تا اشتباهاتم به حداقل برسد.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
گاهی ممکن است بهراسید، امید از وجودتان رخت ببند یا پاهایتان سست شود؛ مبادا نگرانی شوید. بنشینید، نفسی چاق کنید، گلویی تر کنید و باز برخیزید، مقصد منتظر شماست.

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی  قرار دادید.

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت علوم  چه رتبه ای کسب کردید؟
شقایق حاذقی هستم رشته کارشناسی من مهندسی بهداشت حرفه ای بود و تغییر رشته ای محسوب می شوم و رتبه 3 مشاوره را کسب کردم.


*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
انتظار داشتم که رتبه تک رقمی کسب کنم چون تلاشی زیادی انجام دادم و طبق برنامه ریزی  پیش رفتم ولی به دلیل سخت و متفاوت بودن سوالات امسال بعد آزمون کارشناسی ارشد فکر میکردم نتیجه ای که مد نظرم هست رو بدست نیاورم که شکر خدا نتیجه رضایت بخش بود .
  

*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
از 5 شهریور ماه شروع به مطالعه کردم و از همان روزهای اول با موسسه کیهان پیش رفتم و از طرح VIP استفاده کردم طبق برنامه ریزی هایی که مشاور برایم انجام دادند درس خواندن را شروع کردم .چون تغییر رشته ای هستم برای آشنایی با مطالب اول شروع به خواندن  رفرنس ها کردم یک ماه مانده تا کنکور بین 7 الی 11 ساعت  از زمانم را به مطالعه اختصاص میدادم ولی به طور میانگین 8 ساعت روزانه مطالعه می کردم

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
بله با موسسه کیهان آشنا شدم و از طرح VIP استفاده می کردم مشاوره گرفتم و تمام این مدت طبق برنامه ریزی مطالعه کردم و جلو رفتم .

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌
بله به عنوان یک تغییر رشته ای پیشنهاد میکنم در ابتدا از رفرنس و منابع اصلی استفاده کنید چون یک نگاه کلی از مطالب به شما میدهد و زمانی که سراغ  جزوه ها می روید این تکرار مجدد به فهم بهتر دروس کمک می کند و تسلط  شما را بالا میبرد . جزوه خوبی را انتخاب کنند و افزایش تعداد دفعات مطالعه مهم نیست باید با کیفیت مطالب را خواند و فهمید . همین روش را به همه توصیه می کنم.

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
ابتدا از منابع اصلی  شروع کردم که با مطالب اصلی آشنایی پیدا کنم. سپس بیشتر وقت و تمرکزم را روی جزوه ها گذاشتم .این جزوه ها شامل نکات مهم درس ها بود و اینچنین هم در زمان صرفه جویی کردم و هم توانستم هر منبع را چند دور مطالعه کنم.
زبان: کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته مشاوره از منصور کوشا یا طالب زاده
کاربرد آزمون های روانی در مشاوره : کاربرد آزمون های روانی در مشاوره، حمزه گنجی و آشنایی با آزمون سازی و آزمون های روانی، ابوالفضل کرمی.
 آمار و روش تحقیق : جزوه  و فیلم آموزش آمار
روش ها و فنون راهنمایی در مشاوره : نظریه های مشاوره و روان درمانی،عبدالله شفیع آبادی و غلامرضا ناصری
شخصیت : نظریه های شخصیت دوآن شولتز، یحیی سیدمحمدی

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
بله به دلیل اینکه کیهان برای گرایش مشاوره کلاس نکته و تست و آزمون آزمایشی نداشت من از آزمون های جامع موسسه دیگه ای استفاده کردم نزدیک به کنکور که استاندارد نبودند از نظر محتوا نزدیکی کمی به کنکور داشتند فقط از این نظر که حضوری بودند و یک شبیه سازی از روز آزمون و حالتهایی که سر جلسه ممکن است پیش بیاید ( اضطراب و ..) مفید واقع شدند .کلاس نکته و تست هم به جمع بندی و مرور مطالب کمک کردند.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
به نظرم مهم ترین نکته این بود در عین خستگی همچنان به تلاش ادامه میدادم و در خودم ایجاد انگیزه میکردم یک زمان هایی را برای استراحت اختصاص میدادم و مجدد شروع به خواندن میکردم و نزدیک به 11 ماه مطالعه کردم . داشتن برنامه ریزی و استمرار , مرور چند باره و با کیفیت جزوه ها عوامل مهمی در موفقیت من بودند .

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
این جمله که تو زمان زیادی داشتی یا هوش بالایی داشتی و زود شروع به خواندن کردی زیاد شنیده میشود درست است ولی افراد زیادی هستند که حتی 4 ماه مطالعه کردند و نتیجه مطلوبی بدست آوردند چون کیفیت در درس خواندن و کنترل حواس و تمرکز خیلی مهم است ولی اگر شما در نظر بگیرید یک ساعت مطالعه مفید شما برابر با 3 ساعت نیست راه درست این است که بیشتر تکرار کنید و زمان بیشتری بگذارید انتخاب با شماست . افرادی که دیرتر شروع میکنند قدرت ریسک کردن و امتحان کردن روش های مختلف مطالعه کردن رو ندارند و باید از همان فرصت کوتاه به بهترین شکل استفاده کنند. و درباره هوش اکثر افرادی که موفق میشوند هوش نرمالی دارند ولی تلاش آنهاست که باعث موفقیت میشود. زندگی هر شخصی فراز و فرود هایی دارد و در زمان 11 ماهه مطالعه من همه چیز بر وفق مراد نبود و خب طبیعتا اتفاقات پیش بینی نشده ای هم رخ میدهد مثلا ذهن و جسم دچار خستگی میشوند و … یا مشکلات زندگی شخصی و یا تعویق کنکور که امسال پیش آمد بار روانی و فشار بالایی را به فرد تحمیل میکند

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و . ) ؟
بله. من از فروردین ماه شروع به مطالعه رفرنس ها کردم که از بخش مشاوره رایگان کمک گرفتم و ایشون بمن گفتند که فعلا به این شکل منابع اصلی را ورق بزنم و با مطالب آشنایی پیدا کنم و ذهنم را خسته نکنم و مطالعه جدی را از  شهریور  شروع کنم و مشاوره های تخصصی بمن به عنوان یه تغییر رشته ای مسیر درست را نشان دادند و جزوه ها خیلی مفید و پوشش دهی بالایی داشتند. در مجموع برنامه ریزی مشاوره و جزوه ها 3 عامل مهمی بودند که در رسیدن من به هدفم موثر واقع شدند .
 


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید 


*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله حتما و به دیگران هم این توصیه را می کنم.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
امیدوارم هر شخصی طبق اهداف و شرایطی که دارد بتواند بهترین انتخاب را انجام دهد و در این مسیر موفق شود.