مفهوم تراز و معدل موثر در آزمون کارشناسی ارشد

نحوه محاسبه تراز:

برای محاسبه تراز با توجه به ضرایب هر درس طبق دفترچه سازمان سنجش میانگین درصد داوطلب در هر گرایش از مجموعه امتحانی محاسبه شده و سپس بر اساس آن و با استفاده از فرمول زیر تراز داوطلب محاسبه می شود {معدل تاثیر 20 درصدی خواهد داشت در ازمون}.

معدل موثر در فرمول محاسبه تراز:

بعد از وارد کردن معدلتان در سیستم سازمان سنجش و دیدن فرمول بالا شاید این سوال به ذهنتان برسد که معدل معیار درستی نیست و از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر کیفیت و سطح آموزشی متفاوت هست و شیوه های نمره دهی فرق دارد.
بر این اساس برای اینکه یک ترازبندی مقدماتی در نمرات معدل داوطلب ها انجام شود، معدلی به نام (معدل موثر) در کارنامه نهایی (بعد از آزمون) هم وجود دارد که بر اساس دانشگاه مقطع کارشناسی و ضریبی که به معدل اصلی داوطلب میخورد به وجود می آید و این باعث تفاوت بین دانشجویان در رتبه ها میشود.
هر دانشگاهی ضریب خاص خودش را دارد؛ مثلا فرض کنید دانشگاه تهران و شریف ضریب 1.09 است و دانشگاه خواجه نصیر 1.05 است و دانشگاه آزاد و پیام نور و … ضریب 1.005 هستند این یعنی: اگر معدل واقعی فردی رو 15 در نظر بگیرید (معدلی که وارد سیستم سازمان سنجش کرده هنگام ثبت نام) برای فارغ التحصیل شریف و تهران معدل موثرش (در هنگام منتشر شدن کارنامه و رتبه) حدود 16 و خواجه نصیر 15.5 وبرای دانشجوی دانشگاه آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی حدود 15.05 خواهد بود که این معدل باعث تغییر رتبه فرد شده است.
شدت تاثیر گذاری این معدل موثر اگر نمره امتحان داوطلب خوب باشد خیلی زیاد نیست و این طور نیست که مثلا یک داوطلب با معدل 13 رتبه 20 خودش را با 100 عوض کند. معدل پایین 13 نهایتا رتبه داوطلب را از 20 به 27 تغییر می دهد.
پس اگر معدل بالایی دارید که چه بهتر و قطعا روی رتبه تان تاثیر مثبت دارد (ولو کم) و اگر معدل پایینی دارید اصلا نگران نباشید چون شدت تاثیر گذاری آن خیلی زیاد نیست.
 

نحوه محاسبه تراز و نمره‌ی شما در کنکور ارشد

نحوه محاسبه تراز کنکور

هدف از این متن توضیح و تبیین یکی از موضوعات مهم ایجاد کننده سردرگمی در داوطلبین عزیز هست. خیلی از بچه‌ها دقیقا نمی‌دونند که رتبه‌ی نهاییشون بر چه اساسی محاسبه میشه و بخاطر همین موضوع ابهامات و بعضا باورهای اشتباهی دارند. باورهایی گاها عجیب مانند اینکه اگر درصد زبانشون پایین ۳۰ درصد بشه مجاز نمی‌شند!! قصد من در این مقاله توضیح کامل چگونگی محاسبه تراز و در نهایت رتبه‌ی نهایی شما است.

خب اول از همه نیاز هست بدونید که محاسبه تراز در کنکور ارشد بسیار روند خطی و ساده‌تری از کنکور کارشناسی داره، یعنی دیگه خبری از محاسبه‌ی تراز براساس منحنی نرمال نیست. دلیل این موضوع هم واضح هست چون تعدادی از دروس در دفترچه برای گرایش‌های مختلف ضرایب متفاوت دارند و شما هنگام ثبت‌نام مشخص نمی‌کنید که می‌خواید در کدوم گرایش شرکت کنید، بنابراین اگر سازمان سنجش تراز رو براساس منحنی نرمال محاسبه کنه، نمره‌نهایی دارای سوگیری می‌شه، چون جمعیت هدف برای گرایش‌های مختلف روانشناسی متفاوته.

۱) اول از همه نیازه درصدتون در هر درس رو براساس فرمول زیر محاسبه کنید:

۲) معدل موثر خودتون رو حساب کنید:

که کافیه برای اینکار معدل اعلام شده‌ی خودتون رو ضربدر ضریب سطح کیفی دانشگاه دوره‌ کارشناسی خودتون بکنید (این ضریب براساس معیارهایی توسط سازمان سنجش،‌براساس سطح کیفی دانشگاه اعلام میشه و مقداری بین ۱ تا ۱.۰۸ داره).

۳) برای مرحله بعد نیازه تا میانگین وزنی خودتون رو محاسبه کنید و همینطور بالاترین میانگین وزنی کشور رو بدونید

(در ۹۹٪ اوقات بالاترین میانگین وزنی رو نفر اول کشور داره که می تونید در اینترنت سرچ کنید و کارنامش رو پیدا کنید و یا یک چیز حدودی قرار بدید).

۴) ماکزیمم تراز آزمون ده‌هزار هست که براساس فرمول، هشت‌هزارتای اون از میانگین وزنی دروس و دوهزارتاش از معدل موثر بدست می‌آد:

رای اینکه مطلب کاملا جا بیفته بذارید یه مثال عددی بزنم:

فرض کنید می‌خوایم نمره‌ی شما رو برای گرایش بالینی حساب کنیم و درصد‌های شما به صورت زیر باشه:

زبان ۶۵، آمار ۵۵، علم‌النفس ۶۵،مرضی ۵۰، رشد ۷۰،‌ بالینی ۵۰، فیزیولوژیک ۵۰

خب بهتون تبریک میگم بخاطر این درصد های خوب .

-با توجه به ضرایب دروس در گرایش بالینی میانگین وزنی شما میشه: ۵۷.۵

-و فرض می‌کنیم معدل موثر شما ۱۸ هست. و اگر برای مثال میانگین وزنی نفر اول (یعنی بالاترین میانگین وزنی کشور در اون گرایش)  ۷۰ باشه. بنابراین تراز شما به این صورت محاسبه میشه:

 

خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید