.
hed
نمونه‌ای عالی از داوطلبی کم حاشیه و کم افت و خیز
با یک واریانس کمی کار شروع شد، ادامه پیدا کرد و به سرانجام رسید. این برای یک مشاور دلچسب‌ترین روش است: 
داوطلبی با هزار سوال و تردید و شک به سراغ‌ات می‌آید. اطلاعات لازم را می‌دهی. انتخاب‌ت می‌کند. کار گروهی‌تان را شروع می‌کنید. کم و بیش اعتمادش به تو و گروه‌ت جلب شده و آنچه را می‌خواهی انجام می‌دهد. کار با فراز و نشیبی طبیعی و البته کم، ادامه پیدا می‌کند تا روز موعود و آزمودن همه تلاش‌ها. چون همه چیز کم و بیش خوب پیش رفته انتظار نتیجه‌ای خوب داری. وقت اعلام نتایج هم با لبخند به سراغ‌ات می‌‌آید. احساس می‌کنی آنچه را که باید، انجام داده‌ای. چیزی که تنها بین تو و آن مراجع بوده و هیچ کس قادر به قضاوت آن نیست. او راضی‌ست، و این رضایت تو را هم راضی‌تر می‌کند. 
 پرستو وزیری در سالی که گذشت نمونه‌ای عالی از داوطلبی کم حاشیه و کم افت و خیز بود. گاهاً کارمان با او فراز و نشیب داشت و ساعات مطالعاتی‌مان کم و زیاد می‌شد، اما این واریانس شدید و طولانی نبود. به خوبی می‌توانست به مسیر برگردد. از هوش‌اش برای سازگار شدن با شرایط جدید استفاده می‌کرد. استرس می‌گرفت، مضطرب می‌شد اما توان برگشتن به مسیر را داشت. 
قرار گرفتن در جمع صد نفر برتر از بین هزاران نفر، برای کسی که از رشته‌ای دیگر به سمت روان‌شناسی می‌آید و با اینحال در همان سال کنکور هم کار و بارش را تعطیل نمی‌کند می‌تواند دلچسب باشد. هرچند رتبه تک‌رقمی شیرینی این شهد را بیشتر می‌کرد، ولی باز جای شکرش باقی‌ست که پرستو وزیری تحصیلاتش در روانشناسی را در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور آغاز می‌کند.

 
مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، قهرمان، رتبه های برتر روانشناسی، درصدهای رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه های برتر روانشناسی

مصاحبه کیهان با رتبه های برتر روانشناسی - پرستو وزیری، رتبه 91 کنکور 94 • خانم وزیری گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 94 چه رتبه ای کسب کردید؟
به نام خدا. پرستو وزیری هستم. فارغ التحصیل از دانشگاه ازاد تهران شمال در  رشته ی ادبیات انگلیسی که در کنکور 94 رتبه ی 91 را کسب کردم.
 
 •  آیا خودتان انتظار چنین رتبه ای  داشتید؟
خوب اگه بخوام صادقانه جواب بدم از خودم بیشتر از این انتظار داشتم ولی الان هم از این نتیجه ای که گرفتم راضیم.
 
 • لطفاً درصد‌هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
متون روانشناسی به زبان انگلیسی 64.44  علم النفس 45  امار و روش تحقیق 28.33 مرضی 70  رشد 38.33 بالینی 61.40 و فیزیولوژیک 30
 
 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
من مدت زمان زیادی بود که به تغییر رشته فکر میکردم و میشه گفت از خیلی وقت پیش در حال بررسی این موضوع بودم حتی  تلاش کردم که به کنکور 93 برسم ولی بعد از یک ماه به این نتیجه رسیدم که اصلا ممکن نیست صرفا با دانش خودم بتونم از پس کنکور بر بیام. پس یه سال صبر کردم و از اواسط اردیبهشت 93 بود که دوباره شروع کردم. از اونجا که میخواستم مطمئن باشم کاری که شروع کردم حتما به نتیجه ی خوبی میرسه خیلی تحقیق کردم  و در اخر خوشبختانه با کیهان اشنا شدم. تماس گرفتم  و آقای فلاح با صحبت هایی که کردن منو امیدوار کردن. کارم رو با مطالعه منابع شروع کردم  تا یه دانش کلی  نسبت به این رشته به دست بیارم  مثل : روانشناسی هیلگارد و بالینی فیرس، رشد لورا برک و مرضی هالجین. دو کتاب اول را تا خرداد تمام کردم و سپس مطالعه ی جزوه را شروع کردم و به همین ترتیب با پایان مطالعه دو کتاب دیگر، شروع به خواندن جزوات کردم. از اونجا که زبانم خوب بود اصلا  هیچ وقتی روی زبان نگذاشتم و در ماههای اخر صرفا تست های کنکور را میزدم. اما در مورد آمار احساس ضعف میکردم  و فکر کردم که در کلاس شرکت کنم بهتر باشه ولی وقت گیر بود و ترجیح دادم که خودم در خانه مطالعه کنم که ای کاش کلاسش را میرفتم چون استرس آمار در ماههای آخر در روند مطالعاتم خیلی تاثیر گذاشت.
 
 • درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
خوب از اونجا  که از مدت زمان فارغ التحصیلی من مدت زمان زیادی میگذشت و همچنین شاغل هم بودم و در مدرسه تدریس میکردم با روزی سه ساعت شروع کردم و کم کم ساعت مطالعاتم را افزایش دادم. تقریبا از مهر به به بعد کمتر از 7 ساعت نمیخوندم و ماههای اخر با توجه به اینکه مرخصی گرفته بودم به روزی 8 الی 9 ساعت رسوندمش و باید بگم برای من اینکار خیلی سخت بود. چون هیچ وقت در طول سال های تحصیلم عادت نداشتم که انقدر درس بخونم. از اونجا که مطالب برای من تغییر رشته ای جدید بود و حتی گاهی با سومین دوره تازه بعضی از مطالب برام جا میفتاد فکر میکردم کمتر از 8 ساعت برای من فایده نداره.
 
 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
خوب اقای فلاح در این زمینه به من کمک کرد و من سعی کردم توصیه های ایشون رو به کار بگیرم. البته گاهی اوقات هم اون ها رو تغییر میدادم. مثلا من با خواندن هر مطلب نت برداری میکردم و در دوره ی سوم فقط یادداشت های خودم را دوره کردم. همچنین در مورد مطالبی که فرار بود فلش کارت هایی تهیه کردم و به دیوار اتاقم چسباندم و هر روز ابتدا آنها را مرور میکردم.
 
 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می‌کنید؟
در مورد مطالعه که اعتقاد دارم هر فردی روش خودش را داره اما در مورد برنامه ریزی و مطالعه ی جزوات رتبه های برتر بله به نظرم روش خوب و مطمئنیه. 
 
 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می‌کنید؟
برای مطالعه دقیق و اصولی که جزوات کیهان رو تهیه کردم که خیلی به من کمک کرد و من را از سردرگمی کامل در آورد. ولی از اونجا که مطالب جامع اما خلاصه بود من مجبور شدم برای درک بهتر از کتاب های دیگر هم استفاده کنم. برای علم النفس، امار و همینطور فیزیولوژی از کتاب های پوران پژوهش کمک گرفتم و برای سایر موضوعات هم از منابع و هم از کتاب های مدرسان شریف استفاده کردم. البته باید این مطلب را بگم که کتاب های مدرسان شریف بسیار مفصل بود و من زمانی که متنی رو درک نمیکردم برای مطالعه بیشتر به اون مراجعه میکردم.
 
 • آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟ از کدامشان راضی بودید؟
من تنها از مشاوره کمک گرفتم و در هیچ کلاس یا آزمونی شرکت نکردم.
 
 • آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟
بله اینکه من خیلی زود برای مطالعه شروع کردم به علت شاغل بودن و تلاش برای کنترل استرسی که میدونستم در ماههای آخر سراغم میاد.
 
 • فکر می‌کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، ‌چیست؟
اینکه اطمینان داشته باشن که مطالب و منابع درستی رو برای مطالعه انتخاب میکنن و برنامه ریزی اصولی برای مطالعه و دوره ی مطالب داشته باشن.
 
 • آیا جلسات مشاوره برایتان سودمند بود؟
بسیار زیاد .از همه لحاظ
 
 • به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و ... ؟
صرف نظر از اینکه برخی افراد توانایی ذهنی بالاتری نسبت به سایر افراد دارند یا حتی عوامل بیرونی مثل مشاور حرفه ای  و با تجربه که بی شک به اون ها خیلی کمک میکنه، ولی من پشتکار را عامل مهمتری میدونم، به این علت که شما میتونی منابع درست رو داشته باشی یا حتی یه مشاور عالی ولی اگه پشتکار نداشته باشی اصلا فایده ای نداره.
 
 • آیا فکر میکنید می توانستید نتیجه ی بهتری بگیرید؟ آیا کارهایی هم انجام دادید که اگر به یکسال گذشته برگردید، معتقدید دیگر آنها را انجام نمی‌دهید چرا که موثر نبودند؟
بله اما متاسفانه از اونجا که از مهر ماه به بعد سطح ا سترس من بسیار بالا رفت دچار مشکلاتی شدم که در روند مطالعاتم بسیار تاثیر گذاشت. اگه این امکان وجود داشت که برگردم به یک سال قبل بیشتر استراحت میکردم و روی آمار وقت بیشتری میذاشتم چون به شدت از این درس بدم میومد.
 
 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟
خوب تنها امیدم در رابطه با خودم در این بود که مشکلی در درس زبان نداشتم همین. ولی متاسفانه به علت استرس دچار مشکلات جسمی شدم مثل معده درد یا کم خوابی  اما خوشبختانه با راهنمایی های مشاورم سعی کردم که شرایط را کنترل کنم که حداقل بدتر از این نشه.
 
 • انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟
برای مشاوره در انتخاب رشته به کیهان مراجعه کردم و از اونجا که از ابتدا هم میخواستم که حتما در تهران ادامه تحصیل بدم و با توجه به رتبه ام ، بالینی علامه شبانه را انتخاب کردم.
 
 • برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و ... )
با توکل به خدا امیدوارم که بتونم حتما درسم را تا مقطع دکتری ادامه بدم.
 
 
 • سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟
من  با اطمینان کامل به دوستان عرض میکنم که بله. کیهان میتونه به اون هدفی که در سردارید کمک کنه تا عملی بشه ولی این به خود شما هم ربط داره که تا چه حد تلاش میکنید. خوشبختانه جزوات  واقعا عالی بودن و حتی گاهی اوقات که احساس میکردم بعضی از مطالب خیلی خلاصه هست گروه مشاوره سریعا جزوه ای تهیه میکردن تا اون نقص رو بر طرف کنند که از امتیاز مثبت کیهان بود.
 
 • و سخن آخر؟
تشکرمیکنم از خانواده ام که حمایت اون ها به من اجازه داد تا به یکی از ارزوهای زیبای زندگی م برسم و صد البته لطف خدا و تشکر از کادر حرفه ای کیهان و مشاورم آقای فلاح با توصیه های دلسوزانه و به جاشون.
 

 

مطالب مرتبط:

روی عکس ها کلیک کنید.
 
                      
                      

 
کــیــهــان
ارشد و دکتری روانشناسی

کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد

  

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 6
samira
|
1394/05/06 - 20:04
0
0
باسلام ببخشید نتیجه نهایی ارشد وزارت علوم معمولا کی میاد ؟ مرداد یا شهریور؟؟؟؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/05/09 - 10:10
سلام سمیرا معمولا نیمه اول شهریور میاد :) موفق باشید گروه آموزشی کیهان ارشد و دکتری روانشناسی
م
|
1394/04/31 - 16:59
0
0
سلام این امکان وجود داره که امسال ظرفیتها هنوزم پایین تربیاد?پارسال دفترچه ظرفیت دانشگاهها روداشتید.نمی دونید امسال شیراز چندنفرپذیرش داشت?
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/05/01 - 20:55
سلام دوست عزیز

واقعا قابل پیش بینی نیست ولی بعیده از کنکور 94 هم پایین تر بیاد.
متاسفانه پاسخ سوال دومتون رو نمیدونم :(

موفق باشید 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
راضیه سرافراز
|
1394/04/27 - 13:17
0
0
سلام دست شما درد نکنه به خاطر این مصاحبه هایی که یخرده از کلافگی درمون میاره یه دونه اید ! :) :) یه سوال: خانم وزیری تهران میتونن قبول بشن؟ مرسی
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/04/27 - 13:22
سلام راضیه

خوشحالیم که راضی هستید :)
بله به احتمال خیلی زیاد، امسال متاسفانه ظرفیت ها رو پایین آوردن.

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.