.
تبلیغات

 

  یاسمن شیاسی   -   مریم بی طرفان  دوستان گرامی سلام

همان طور که می دونید چند روزی هست که دفترچه کنکور بهداشت به همراه منابع منتشر شده است. این دفترچه با تغییراتی همراه بوده که شاید کمی شما را سردرگم کرده باشه و یا مضطرب شده باشید. به همین دلیل خانم بی طرفان و من تصمیم گرفتیم تا در خصوص این تغییرات توضیحاتی رو ارائه دهیم تا برنامه ریزی بهتری جهت ادامه کار داشته باشید.

برای شروع بهتر است تا ابتدا کمی در مورد تغییرات صحبت کنیم. عمده ترین تغییری که در دفترچه به چشم خورده است اضافه شدن چند گرایش از جمله بالینی کودک و نوجوان و سلامت و همینطور ادغام سوالات برخی منابع است که باز هم جای نگرانی ندارد. البته روان شناسی سلامت سال قبل هم بود ولی امسال ظرفیت بیشتری را به خود اختصاص داده است. پس در مجموع، وزارت بهداشت  امسال در 3 گرایش  بالینی، سلامت، و کودک و نوجوان دانشجو می پذیرد و همین طور امکان شرکت در  رشته بهداشت روان هم  وجود دارد. سوالی که پیش می آید این است که آیا این گرایش ها منابع مشترک دارند یا خیر؟ در این گرایش ها شرکت کنیم یا فقط بالینی بخونیم؟  
سه گرایش بالینی، سلامت و کودک و نوجوان و رشته بهداشت روان تحت عنوان مجموعه روان شناسی هستند و دارای یک دفترچه سوال و یک کنکور مشترک، برای رشته بهداشت روان باید به سوالات درس اصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان جواب بدهید. ولی اگر قصد شرکت در این رشته را ندارید نیازی به پاسخ گویی نیست زیرا ضریب این درس در گرایش های بالینی و کودک ونوجوان صفر و در روانشناسی سلامت یک است.


 منابع این سه گرایش مشترک بوده و ضرایب هم تقریبا یکی است و تفاوت فاحشی ندارند. منابع  بهداشت روانی هم با منابع سایر گرایش ها یکی است ولی یک منبع اضافه تر تحت عنوان اصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان دارد. این منبع شامل 5 کتاب است:
 • مشاوره پیشگیرانه
 • کلیات خدمات بهداشتی
 • رواشناسی بالینی کرامر
 • ارتقای سلامت روان
 • خلاصه روانپزشکی کاپلان
همان طور که مشاهده می کنید دو کتاب با منابع سلامت، بالینی و کودک و نوجوان مشترک است و تنها سه کتاب اضافه تر باید خوانده شود. البته اصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان، در روانشناسی سلامت ضریب 1 دارد و در بالینی و بالینی کودک و نوجوان ضریب صفر.
 • تغییرات منابع
منابع امسال خوشبختانه تغییر چندانی  نداشته و منبع جدیدی اضافه نشده است. (لیست کامل منابع در انتهای مطلب قرار داده شده است).
 • ابتدا از درس آمار و روش تحقیق شروع می کنیم. باز هم خبر خوب اینکه منابع این درس کاهش پیدا کرده و فقط کافیه که کتاب آمار و روش تحقیق دکتر دلاور خوانده شود.
 • منابع شخصیت و روان درمانی تغییری نکرده است جز اینکه این دو درس ادغام شده اند تحت عنوان نظریه های شخصیت و روان درمانی ولی با همان منابع قبلی. این دروس در گرایش های بالینی و بالینی کودک و نوجوان از اهمیت بالاتری برخوردارند. 
 • عمومی و رشد هم تغییری در منابع نداشته اند اما این درس ضریب بیشتری برای گرایش بالینی کودک و نوجوان دارد و دوستانی که به گرایش کودک علاقه مندند بهتر است به همان اندازه ای که به درس شخصیت و رواندرمانی توجه می کنند به رشد و عمومی هم توجه کنند.
 •  در مورد درس روانشناسی فیزیولوژیک به منابع، کتاب DSM – 5  اضافه شده که البته اهمیت دو منبع قبلی هم چنان پا برجاست و کتاب DSM-5  هم معمولا دانشجوها  همراه با آسیب  می خوانند. تنها نکته در این درس افزایش ضریب این دروس بخصوص در گرایش بالینی است و با توجه به اینکه درس فیزیولوژیک تا سال پیش ضریب 1 داشته و تنها 10 سوال را به خودش اختصاص می داد ممکن است خیلی از دانشجویان تا کنون این کتاب ها را مطالعه نکرده باشند بنابراین توصیه می کنیم دانشجویان به ویژه علاقه مندان به گرایش بالینی در زمان باقی مانده روی کتاب های کالات و معظمی تمرکز بیشتری داشته باشند.
 • تغییر دیگه منابع به این صورت است که دروس بالینی و آسیب شناسی روانی و ارزیابی روانی و مصاحبه، DSM-5  و روان شناسی سلامت تحت یک مجموعه واحد با عنوان روان شناسی بالینی ارائه شده است. این منابع جدید نیستند و قبلا هم بوده اند ولی تحت دروس جداگانه. تنها درس اضافه شده روان شناسی سلامت جلد دوم هست که 4 فصل آن لازم است خوانده شود. شاید این موضوع کمی گیجتان کرده باشد که همه این کتاب ها تحت یک درس آورده شده است و اینکه چه طور از اینها سوال می آید؟ و یا منبع جدید را باید چه طور خواند؟ همه این دروس جزء دروس مهم بهداشت هستند، بنابراین از هر کدام چند سوال مطرح می شود و همانند گذشته این دروس خوانده می شوند. سه درس آسیب شناسی دیوید سون، روانشناسی سلامت و بالینی کرامر اولویت آخر هستند و در صورتی که سایر دروس خوانده شدند به این دروس می پردازیم .
 • در مورد روانشناسی سلامت هم، این نکته رو مطرح کنم که از این کتاب فقط کافیه 4 فصل خوانده شود و با یه برنامه ریزی مناسب می توان این  کتاب رو هم مطالعه  کرد. با کتاب DSM- 5هم که بیگانه نیستید و احتمالا همراه با کتاب آسیب شناسی مطالعه کردید. در خصوص این کتاب لازمه ذکر کنم که باید روی تغییرات تسلط پیدا کنید و ملاک های اختلالات رو بلد باشید.
 در پایان لازم است ذکر کنم که دروس آمار  و زبان هم چنان دروس مهمی هستند و باضریب یکسان در هر 4 گرایش، پس هم چون گذشته برای  این دروس وقت کافی بگذارید.
در این مطلب من و خانم بی طرفان سعی داشتیم تا مطالب مفیدی را ارائه دهیم و به پاسخ های احتمالی شما جواب داده باشیم اما با این حال ممکن است باز هم سوالاتی ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد. مشاوران کیهان این آمادگی را دارند که پاسخ گوی سوالات شما باشند.
هم چنین می توانید سوالات خود را در سایت ثبت کنید تا در اولین فرصت پاسخ داده شود.
در کنار شما هستیم.
 

 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی ومشاوره


 

تعداد بازديد : 2596
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 24
Nafis
|
1395/11/24 - 23:14
0
0
سلام من یه سوال در مورد درس شخصیت داشتم.اگه بجای کتاب شخصیت فیست ،شخصیت شولتز خونده بشه مشکلی پیش نمیاد؟اخه ویراست جدید فیست خیلی حجمش بیشتر شده .چیزی حدود دویست سیصد صفحه حجمش بیشتر از شولتزه..قبلا گفته بودین که اگه شولتزخونده بشه موردی نداره!
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 09:33
سلام نفیسه


کتاب  فیست دو تا نظریه جدید داره بهتره همین کتاب خوانده بشه، همچنین اون دو نظریه جدید رو میتونید از این لینک دانلود کنید :)
http://www.kayhanravan.ir/fa/2personalitytheories.aspx


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
Nafiseh
|
1395/11/24 - 23:17
0
0
و یه سوال دیگه اینکه جزوات شما طبق آخرین ویراست هر کتابه؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 09:31تلاش ما این هست که جزوات کاملا به روز باشن، اونهایی هم که بر اساس آخرین ویراست کتاب نیستن، مطالبی که به ویراست جدید اضافه شده رو بهشون اضافه کردیم :)


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
مونا
|
1395/11/24 - 23:18
0
0
سلام.من داراي ليسانس مشاوره هستم ايا مي توانم در رشته ي روان شناسي سلامت هم شركت كنم و پذيرفته شوم؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 09:38
سلام مونا


در دفترچه فقط ذکر شده کارشناسی روان شناسی کلیه گرایش ها. از مشاوره چیزی نگفته...


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
سعید
|
1395/11/25 - 11:28
0
0
سلام 1.آیا منظور از کتاب DSM5 همان کتاب حجیم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی که در حال حاضر ترجمه های مختلف اون در بازار هست نیست؟ 2.برای خواندن روانشناسی سلامت حتما باید با توجه به ضریب 1 هر سه منبع: مشاوره پیشگیرانه کلیات خدمات بهداشتی و ارتقای سلامت روان خوانده شود یا می توان با گرفتن درصد بالا در بقیه دروس جبران کرد؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 17:12
سلام سعید


1- بله بله همون کتابه.
2- به هر حال این کتاب هم یکی از کتاب هایی هست که تست های بالینی ازش طرح میشه، و همه اون چند کتاب با هم ضریب 3 دارن. توصیه ما این هست که منبعی رو حذف نکنید.


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
مرتضی
|
1395/11/25 - 11:54
0
0
سلام. ایا درس روانشناسی سلامت به دروس روانشناسی بالینی بر ای قبولی در ارشد بالینی لحاظ میشه؟ یعنی ضریب داره؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 17:14
سلام مرتضی


بله این درس جزو دروسی هست که همگی تست های روانشناسی بالینی رو تشکیل میدن. ضریب جداگانه نداره اما همه این دروس با هم، ضریب 3 دارن.


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
محدثه
|
1395/11/25 - 11:56
0
0
سلم و خسته نباشین...ظرفیت ها دانشگاهها کی میان؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 17:24
سلام محدثه


زمان انتخاب رشته :)


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
محدثه
|
1395/11/25 - 12:00
0
0
ببخشین ..منظورتون از کتاب دی اس ام 5 همون کتاب کاپلانه؟>
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/25 - 17:26


خیر، کتاب DSM-V کتاب دیگه ای هست، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی.


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
Nafiseh
|
1395/11/26 - 00:45
0
0
پس من اگه همون ویراست قبلی فیست رو بخونم +همین خلاصه ای که از دو نظریه جدیدش لطف کردین گذاشتین کافیه دیگه ؟ البته جزوه ی شخصیت کیهان رو هم واسه مرور قراره تهیه کنم و بخونم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/26 - 13:53
سلام نفیسه


اگر جزوه شخصیت رو قرار هست تهیه کنید دیگه مطالعه اصل کتاب باعث تلف کردن وقتتون میشه. اما اگر اصرار بر خوندن کتاب دارید بله کفایت میکنه.


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
علی
|
1395/11/26 - 19:50
0
0
سلام. ایا من باید واسه قبولی در ارشد بالینی درس روانشناسی سلامت رو بخونم... ؟یعنی لحاظ میشه؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/11/27 - 23:58
سلام علی


همونطور که میبینید این کتاب زیرمجموعه درس بالینی هست و جزو دروسی هست که باید حتی برای ارشد بالینی هم مطالعه بشن، هرچند تنها 4 فصل از کتاب رو باید  مطالعه کنید. توصیه ما این هست که اگر وقت کردید حتما مطالعه ش کنید و کنار نذاریدش.


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
موسی
|
1395/12/01 - 15:36
0
0
سلام من ارشد روانشناسی ثبت نام کردم. تو این فرصت باقی مانده کدوم کتابهارو بخونم .. ممنون میشم .
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/12/01 - 23:42
سلام موسی


از الان تا تیرماه فرصت دارید، باید روی همه منابع متمرکز بشید، هم میتونید از لینک زیر کمک بگیرید:
http://www.kayhanravan.ir/fa/manabebehdasht.aspx
و هم میتونید تماس بگیرید و از امکان مشاوره رایگان ما استفاده کنید تا همکارانم در بخش مشاوره به طور کامل راهنماییتون کنن:
02166475618 الی 20

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
سمانه
|
1396/07/18 - 23:50
0
0
سلام وقت به خیر میشه یک بار دیگه اولویت کتاب های زیرمجموعه روانشناسی بالینی رو بگید؟ کتاب رشد تغییراتی داشته آیا خوندن فصول اضافه شده لازمه؟ و اینکه گویا ویرایش جدیدی از مارنات با ترجمه متفاوت منتشر شده امکان داره بهداشت کتاب جدید و امسال به عنوان منبع معرفی کنه؟ و در آخر برای درس فیزیولوژیک خوندن کالات و کاپلان کافیه یا باید کتاب معضمی هم مطالعه بشه؟ با تشکر
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1396/07/19 - 11:01
سلام سمانه


این مطلب مربوط به کنکور سال گذشته هست. برای آزمون 97 میتونید به لینک زیر مراجعه کنید و اطلاعات در خصوص منابع رو از اونجا مطالعه کنید. در خصوص مارنات نمیتونم اظهار نظر کنم، اما بعید هست که منابع تغییر زیادی کنه. کتاب معظمی هم باید خونده بشه :)
منابع کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 97


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان

ناشناس
|
1396/11/25 - 16:56
0
0
سلام وقت بخیر الان دفترچه ثبت نام ارشد بهداشت 97 رو دیدم نوشته برای روزانه ، با شهریه ، دانشگاه آزاد مگه وزارت بهداشت دانشگاه آزاد هم داره؟ تاحالا فکر می کردم فقط روزانه و بین الملل داره؟ اگر دانشگاه آزاد داره ، شامل کدوم دانشگاه ها میشه؟ ممنون
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1396/12/01 - 22:02
سلام دوست عزیز

روانشناسی وزارت بهداشت فقط روزانه و بین الملل پذیرش داره و دانشگاه آزاد پذیرش نداره. موفق باشید:)از آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.