.
hed

پشت هر خانم موفقی، احتمالاً یک همسر حامی و همراه است! باید اعتراف کنم خانم سورمه موفق‌ترین فرد متاهل در کنکور روانشناسی بوده‌اند که از نزدیک دیده ام و به تازگی به نقش پررنگ همسر حامی در موفقیت در تحصیل پی برده‌ام و از همین جا هم به آقا میثم، همسر همراه ایشان خداقوّت و دست‌مریزاد می‌گویم. فردی که از این راه دور هم حضور گرم‌شان را در کار تیمی‌مان حس می‌کردم. اگر بخواهم به عوامل پررنگی که در کار خانم سورمه دیدم اشاره کنم، بعد از داشتن همسری حامی، باید بیش از هرچیز به دقت نظر بالا و مقایسه گزینه‌های مختلف با هم، تاب‌آوری و پشتکار در دنبال کردن هدف حتی در شرایطی دشوار و تیزبینی ایشان اشاره کنم. تیزبینی، چیزی که موفقیت ایشان را برای ما بیش از پیش جذّاب کرد: خانم سورمه فردی است که تنها پس از تحقیق و بررسی انتخاب می‌کند اما زمانی که انتخاب کرد دست از وسواس و دقت‌نظر‌های افراطی برمی‌دارد. چیزی که در نهایت یک عامل پررنگ در موفقیت ایشان می‌سازد. برای همه خانم‌های متاهل و غیرمتاهل از هرجای ایران آرزوی موفقیت دارم.

مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، قهرمان، رتبه های برتر روانشناسی، درصدهای رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه های برتر روانشناسی

مصاحبه با کیهانی برتر، آرزو سورمه رتبه 11 بالینی، 13 عمومی و 28 علوم شناختی

خانم سورمه، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 94 چه رتبه ای کسب کردید؟
خواهش می کنم. آرزو سورمه هستم، دارای مدرک لیسانس ITو در حال حاضر دانشجوی ترم آخر مقطع لیسانس روانشناسی دانشگاه پیام نور مشهد، در کنکور سراسری رتبه 11 بالینی، 13 عمومی و 28 علوم شناختی را کسب کردم.

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
با توجه به رتبه هایی که در کنکورهای آزمایشی جامع کسب می کردم، انتظار رتبه خوبی را داشتم.

لطفاً درصد‌هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید
متون زبان 66، علم النفس 80، آمار و روش تحقیق 41، روانشناسی مرضی 63، روانشناسی رشد 58، روانشناسی بالینی68، روانشناسی عمومی37، روانشناسی فیزیولوژیک 43 (میانگین وزنی: 61 / اعشار جهت حذف اشتباهات احتمالی حذف شده اند)

خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
از اردیبهشت شروع به تحقیق در مورد  منابع اصلی و کیفیت موسسات کنکور کردم و بعد از مشاوره رایگان اول با کیهان و چک کردن بخشی از خلاصه جزوه های کیهان که بر روی سایت قرار داشت و مقایسه با منابع اصلی، سیستم کیهان را برای ادامه انتخاب کردم و از تیر ماه بعد از پایان امتحانات دانشگاه و مشاوره با جناب فلاح و گرفتن جزوات شروع به مطالعه کردم.

درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
با توجه به اینکه من متاهل هستم در دوران تابستان روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته را از برنامه ریزی درسی خارج کرده بودم. به طور متوسط از تیر تا ابتدای شهریور روزانه 5/4 ساعت و شهریور تا انتهای مهرماه روزانه 6 ساعت، در آبان تا انتهای آذر ماه بدلیل مشکلاتی شخصی ای که برایم پیش آمد حدودا روزانه 5/2 ساعت و مجددا از ابتدای دی ماه تا کنکور روزانه از 6  تا 8 ساعت مطالعه داشتم. به نظر من با توجه به شرایط هر فرد، توانایی ها، نحوه مطالعه دروس، رشته اصلی یا تغییر رشته ای بودن ، میزان تمرکز فرد، نوع انتخاب منابع مورد مطالعه و... زمان ها کلا متفاوتند و حکم قطعی ندارد.

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
با توجه به تعدد دروس و تفاوت ضریب انها، برایم کاملا مشخص نبود که زمانم را چگونه مدیریت کنم مثلا آیا یک درس را تمام کنم و سراغ بعدی بروم یا نه موازی پیش ببرم ، کدام درس اولویت دارد و... که برای گرفتن پاسخ های صحیح به این سوال ها، مشاوره کیهان را انتخاب کردم و از بخت خوب اولین مشاوره من با آقای فلاح بود و با توجه به توانمندی ایشان در مشاوره من برای ادامه راهم تقریبا هر ماه یکبار از این امکان استفاده می کردم. با توجه به خبرگی ایشان در برنامه ی پیشنهادی دخل و تصرف نمی کردم به جز دو ماه آبان و آذر که اتفاقات بیرونی مانع شد.

آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می‌کنید؟
قطعا باید گفت کسب تجربه از کسانی که قبلا کنکور را با موفقیت پشت سرگذاشتند و در حیطه کاری با داوطلبین زیادی سر و کار دارند بسیار مفید هست.

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می‌کنید؟
از جزوات کیهان به عنوان پایه اصلی استفاده کردم . خواندن جزوات کیهان را توصیه می کنم اما با توجه به نیازهای هر داوطلب ممکن هست نیاز به مطالعه بیشتر و عمیق تر در یک مبحث وجود داشته باشد که آن را خود داوطلب با توجه به مطالعاتش تشخیص میدهد.

آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
کلاس کنکور که خیر اما از آزمون های تعاونی سازمان سنجش آزمون 50 درصد اول و آزمون های جامع را شرکت کردم.

آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟
من خیلی مصمم شروع کردم و بعد از تحقیق به مسیری که انتخاب کردم اعتماد کردم بنابراین بعد از مشاوره هدفمند شروع کردم درحالیکه دوستانی را میشناسم که تا ماه ها از منبع به جزوه و از جزوه فلان موسسه به جزوه موسسه ی دیگه سرگردان بودند.

فکر می‌کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، ‌چیست؟
زمان باقی مونده تا کنکور چقدر است؟، انتظار من از خودم در کنکور چی هست و دقیقا چی می خواهم؟، نقاط قوت و ضعفم ؟...

با توجه به اینکه شما ساکن تهران نیستید چطور از جلسات مشاوره استفاده می‌کردید؟
جلسات مشاوره من به شکل تلفنی بود.

آیا جلسات مشاوره تلفنی برایتان موثر بود؟
بسیار زیاد. علاوه بر برنامه ریزی کارامد مطالعه دروس، در بازه زمانی ای که تا کنکور داشتم زمانهایی بود که نا امید و خسته شدم و با توجه به شرایطی که در دو ماه آبان و آذر داشتم و همینطور دانشجو بودنم و اینکه در دی ماه باید برای امتحانات داشگاه هم آماده میشدم با خودم می گفتم : "دیگه برای امسال فایده نداره، باید بگذارم برای سال دیگه." و واقعا مشاوره ها در آن زمان علاوه بر راهنمایی و برنامه ریزی برای من بار روانی مثبتی داشت که کنار همه ی مسایل پیش آمده باز هم در مسیر باقی بمانم.

به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و ... ؟
کنکوری خواندن یک روش خاص خودش را دارد، شما باید بدونید چی بخوانید، چقدر بخوانید، چگونه زمان بندی کنید، نحوه تست زدن و حتی نحوه مدیریت جلسه آزمون مهم است و انجام ندادن هرکدام باعث فاصله گرفتن از نتیجه مورد نظر می شود.

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می‌کنید در موفقیتتان موثر بود؟
علاوه بر تمام مواردی که قبلا گفتم من در زمانی که مطالعه داشتم سعی کردم بیشترین بازدهی را از زمانم داشته باشم و این با توجه به شناخت هر فرد از نحوه یادگیری شخصیش و همچنین اصول یادگیری صحیح ممکن است و برای درسهایی هم که احساس می کردم باید مرور زیادتری داشته باشم فلش کارت تهیه کرده بودم و در زمانهای مرده به مرور فلش کارتها می پرداختم.

آیا کارهایی هم انجام دادید که اگر به یکسال گذشته برگردید، معتقدید دیگر آنها را انجام نمی‌دهید چرا که موثر نبودند؟
بله. به عنوان مثال روزهایی بود که بخاطر مسایل جانبی درگیر می شدم و طبیعتا کمتر مطالعه داشتم. از یک طرف وقتی مطالعه نداشتم عصبانی و نا امید می شدم که چرا امروز را از دست دادم و از طرفی روز بعد احساس می کردم اینقدر بخاطر روزهای قبل عقب موندم که ادامه مطالعه بی فایده است !!! و خوب این موضوع باعث می شد در یک دور باطل زمان زیادی را از دست بدهم و بار منفی زیادی را برای خودم به وجود آورم.

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟
نه مسلما بازه زمانی تا کنکور چند روز نیست که مسایل خیلی قابل کنترل باشند قطعا برای من هم مسایلی پیش آمد که برای زمانهایی از مطالعه دور شدم. 
در کنار مصمم بودن و نحوه مطالعه موثری که با شناخت از نقاط قوت و ضعفم داشتم و راهنمایی های تاثیرگذار جناب فلاح ؛ قطعا حمایت همسرم از مسیری که انتخاب کرده بودم و ارزش دادن ایشون به هدف من و همراهیشون مخصوصا در 2 ماه آخر از عوامل پررنگ و مثبت برای به نتیجه رسیدن من بود. چون به هرحال زندگی متاهلی الزامات خاص خودش را دارد و خیلی از اوقات زمانم در اختیار من نبود و حمایت عاطفی همسرم و این که هدف من را بعنوان هدف "ما"تعریف می کرد و به عنوان کار تیمی می‌دید به هموارتر شدن مسیر برای من خیلی خیلی کمک کرد .


انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟
با توجه به شرایط تاهلم ترجیح دادم روانشناسی بالینی دانشگاه فردوسی را انتخاب کنم.

برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و ... )
قطعا با توجه به علاقه زیادم به این رشته به دکترا فکر می کنم و بعنوان هدف و گام بعدی برای من تعریف میشود. درعین حال که به تحصیل در خارج از کشور هم فکر می کنم و سعی می کنم در حین تحصیل دوره ارشد آمادگی های لازم را کسب کنم و در نهایت تصمیم گیری را در زمان مناسبش و با توجه به شرایط انجام میدم.

سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟
خب من پاسخ به این سوال را در سوالات بالا عنوان کردم اما باز هم برای اینکه خودم سال پیش همین دلنگرانی ها را داشتم و حس و حال داوطلبین کنکور را درک می کنم باز هم تکرار می کنم که معتقدم انتخاب کیهان و اعتماد به این گروه آموزشی و بهره مندی از مشاوره های ارزشمند جناب فلاح نقش پررنگی در رسیدن به هدفم داشت. در مورد جزوات صادقانه می توانم بیان کنم که اگر قرار بود مجددا کنکور بدهم باز هم انتخاب اصلی برای من جزوه های کیهان و مجموعه کیهان بود و تعریف عنوان شده - جامع و مانع و قابل فهم بودن جزوات - را در دوران کنکور واقعا تجربه کردم.

و سخن آخر؟
دستیابی به هر هدفی علاوه بر توان و تلاش شخص نیاز به آگاهی، درایت و استمرار دارد به خصوص مسیر کنکور که گاهی خسته کننده گاهی پر استرس و گاهی هم لذت بخش است امیدوارم داوطلبین با درایت و آگاهی هدف و مسیرشان را تعریف کنند و در راه رسیدن به این هدف استمرار داشتن را فراموش نکنند. 


 

مطالب مرتبط:

روی عکس ها کلیک کنید.
 
                      
                      
 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یــکــ روانشناسی، ارشد و دکتری 
تحت نظارت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهان

 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 18
نغمه معصومی
|
1399/11/15 - 15:46
0
0
باعرض سلام وخسته نباشید، میخواستم بپرسم که من کارشناسی روان شناسی عمومی دارم برای ارشدروان شناسی بالینی وزارت بهداشت میخواستم تحصیلم روادامه بدم سه بارتوی ارشدزبان آزمون دادم قبول نشدم ولی رشته ارشدبالینی وزارت بهداشت رومیخوام ادامه بدم وکارپیداکنم ودرآمدکسب کنم برای این که میخوام شروع کنم منابع روپیداکردم ولی این ادامه تحصیل رو کتاب ها روبگیرم بخونم چون برای دولتی میخوام بخونم چه درصدهایی روبایدبرای کنکورسراسری داشته باشم؟
پاسخ ها
ادمین
|
1399/11/16 - 08:49
با سلام

برای دریافت مشاوره رایگان نام و شماره تماس خودتون رو از طریق واتساپ به شماره 09190095870 ارسال کنید تا همکاران طبق نوبت با شما تماس بگیرند
صاد
|
1395/04/04 - 05:49
1
0
سلام بازار کار روانشناسی بالینی چطوره؟ من لیسانس علوم تربیتی گرایش مدیریت هستم با معدل 15 . چع رشته ای برم؟😢. دوباره کنکور تجربی بدم؟😢 کمکم کنید. کار برام مهمه😢
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/04/05 - 16:55
سلام دوست عزیز
میتونید با کیهان تماس بگیرید و از مشاوره ی رایگان استفاده کنید
زمینه ی کار کیهان فقط و فقط ارشد و دکتری  روانشناسی هستش
موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ریحانه جعفری زاده
|
1394/08/20 - 17:56
1
1
با سلام و تبریک به همشهری عزیرم می خواستم بدونم ابا امکان مشاوره حضوری با ایشون در مشهد امکان پذیر هست؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/20 - 22:40
سلام ریحانه

خانم سورمه همکار ما نیستن و اطلاعی نداریم :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
فرزاد
|
1394/03/13 - 13:16
1
0
سلام خوشحالم که با شما آشنا میشم تا از شما راهنمایی بگیرم ، خیلی دوست دارم کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی قبول بشم ، چندین بار کنکور ارشد شرکت کردم ولی دریغ از قبول شدن ، خواهش می کنم راهنماییم کن ، ممنونم خدا همیشه از شما راضی باشه
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/03/16 - 12:06
سلام فرزاد 
باعث خوشحالی و افتخار ماست، ممنون

با شرکت در جلسه مشاوره رایگان با رتبه های برتر روانشناسی اطلاعات لازم برای شروع مطالعات رو دریافت کنید

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان 
ارشد و دکتری روانشناسی
آرزو
|
1394/03/11 - 23:53
1
1
سلام خانوم زهرا و ممنونم معدل موثر من شانزده ممیز هفت دهم بود
ناشناس
|
1394/03/11 - 11:37
1
3
سلام ببخشید این رو میگم ولی آقا یا خانم !؟!؟!؟ درست میگن / من هم رو زاول که درصد های ایشون رو نگاه کردم به جز 3 درس بقیه رو 33% زده بودند و الان درصد هاشون تغییر کرده ؟؟ با این حساب من هم باید جز 2 رقمی ها میشدم چون میانگین نمرات من از ایشون بیشتر بود البته قصد جسارت نداشتم .
پاسخ ها
کــــیـــهـــان
|
1394/03/11 - 14:04
دوست عزیز درصدهای ایشان در سایت برعکس نوشته شده به همین دلیل و برای جلوگیری از این مشکل اعشار حذف شده است
زهرا
|
1394/03/10 - 13:56
1
3
سلام.خیلی ممنون بابت مصاحبه.ااین رتبه عالی مبارکشون باشه.معدل موثرشون چند بود؟
پاسخ ها
کیهان
|
1394/03/10 - 21:45
سلام زهرا

از خانم سورمه درخواست میکنیم در صورت امکان خودشون همینجا پاسخ سوال شما رو بدن.


موفق باشید
کــــیـــهـــان
رتبه یــکــــ روانشناسی
؟!؟!؟
|
1394/03/10 - 12:15
2
4
با سلام و عرض تبریک به خانم سرمه گرامی.برای من سوالی پیش اومده.ایشان فقط در دو درس ضریب 1(آمار و نفس) درصدهای عالی رو کسب کرده اند در حالی که در درس هایی با ضریب بالا و تعیین کننده مثل بالینی و مرضی و زبان و ... درصدهای پایینی رو داشته اند.با این وجود رتبه ایشان خیلی عالی شده.سوال من این است که آیا از سهمیه خاصی برخوردار بوده اند؟
پاسخ ها
کیهان
|
1394/03/10 - 21:43
سلام
لطفا یکبار دیگه با دقت درصدهای ایشون رو ببینید.
ایشون میانگین 61 زدن که میانگین بسیار عالی هست.

ظاهرا با دقت مطالعه نکردین.

موفق باشید
کــــیـــهـــان
رتبه یــکــــ روانشناسی
زهرا خانی
|
1394/03/09 - 21:57
2
6
خانم سورمه، بهتون تبریک میگم، و امیدوارم در مراحل و مقاطع دیگه ی زندگیتون هم به همین منوال موفق و سربلند باشید.
ژاله
|
1394/03/09 - 19:37
1
2
با سلام و تبریک به خانم سورمه و گروه آموزشی کیهان.... اگه امکانش هست درصدهای شناختی خانوم سورمه رو اینجا قرار بدید....متشکر
پاسخ ها
کیهان
|
1394/03/10 - 21:33
سلام ژاله


پیشنهاد خوبی بود
از ایشون این درخواست رو خواهیم کرد که درصدهاشون رو در شناختی هم اطلاع بدن.


موفق باشید
کــــیـــهـــان
رتبه یــکــــ روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.