.
تبلیغات

حل مسأله
یاسمن شیاسی


دوستان عزیز کیهان
سلام.


دنیایی که ما در ان زندگی می کنیم، سرشار از پیچیدگی، مسائل و مشکلات است. مشکلات ریز ودرشتی که گاه از پسشان بر می آئیم و گاه از انها به ستوه می آئیم و درمانده می شویم. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که عدم مهارت حل مساله، می تواند یکی از دلایل استرس شما باشد؟ افرادی که حل مساله دارند از سلامت روان بالاتری برخوردارند و در مواجهه با مشکلات کم تر دچار اضطراب می شوند. در این مطلب قصد دارم تا کمی درباره این مهارت و راهکارهای ارتقای آن توضیح دهم.
برای اینکه این مهارت را یاد بگیرید، ابتدا لازم است تا دید مثبتی نسبت به مسأله داشته باشید. یعنی اینکه به مشکل خود به چشم یک سد و مانع نگاه نکنید. این دید را داشته باشید که همه آدم ها در زندگی با مسائلی روبه رو هستند و مشکلات فقط مخصوص زندگی شما نیستند. برای پیدا کردن  دید مثبت نسبت به مشکلات می توانید موارد زیر را امتحان کنید:
  1. در محل کار،تحصیل یا حین رفت و آمد در خیابان به دور وبرتان خوب توجه کنید. مطمئناً به انسان هایی بر می خورید که از شما گرفتارترند.
  2. به مشکل خود به چشم یک فرصت نگاه کنید، نه یک تهدید. فرصتی برای بروز توانمندی های شما یا حتی کسب مهارت های جدید.
  3. فرصت ها وتهدید های هر مشکل را لیست کنید.
 
حل مساله، مشکل، روند حل مشکل، سلامت روان، مواجهه با مشکل، اضطراب، مهارت حل مساله، دید مثبت، فرصت، تهدید، جهت گیری مثبت، تولید راه حل، راه حل، بارش فکری، تکنیک بارش فکری، سوختن و ساختن، پذیرفتن، رضایت، شکوفایی، پیشرفت، محدودیت، توانمندی، مارتین سلیگمن، درماندگی آموخته شده، سلیگمن، مارشا ام لینهان، لینهان
مثال

مساله: کنکور کارشناسی ارشد

فرصت ها :                                                              تهدید ها :
قبول شدن در رشته مورد نظر                                            قبول نشدن
ارتباطات جدید
محک زدن دانش وتوانایی
امکان به دست آوردن فرصت های شغلی بهتر

بعد از این مرحله و پیدا کردن یک جهت گیری مثبت نسبت به مسائل، باید مسأله خود را گام به گام جلو ببریم. یعنی اینکه اول آن را به طور عینی تعریف کنیم. دقیقا باید بدانیم مسأله ما چیست و به دنبال چه چیزی هستیم؟ فرض کنید مسأله فردی قبولی در کنکور ارشد است. تعریف عینی این مسأله به این صورت هست: چه طوری می تونم در کنکور ارشد 95 قبول شم به طوری که رتبه زیر 100 بیارم؟
یا مثالی دیگر، شخصی است که اضافه وزن دارد و به دنبال راهکاری برای لاغریست: چه طوری می تونم در مدت یک سال، 10 کیلو از وزنم کم کنم؟

و در گام آخر، باید به فکر تولید راه حل باشید. احتمالا همه شما نام تکنیک "بارش فکری" به گوشتان خورده است. ولی تا به حال چند بار آن را اجرا کرده اید؟

اکنون وقت آن است که خودکار و کاغذ بردارید و هر راه حلی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید، مطمئناً از بین راه حل های نوشته شده چندتایی به کار شما خواهد آمد.
حل مساله، مشکل، روند حل مشکل، سلامت روان، مواجهه با مشکل، اضطراب، مهارت حل مساله، دید مثبت، فرصت، تهدید، جهت گیری مثبت، تولید راه حل، راه حل، بارش فکری، تکنیک بارش فکری، سوختن و ساختن، پذیرفتن، رضایت، شکوفایی، پیشرفت، محدودیت، توانمندی، مارتین سلیگمن، درماندگی آموخته شده، سلیگمن، مارشا ام لینهان، لینهان

و اما یک موضوع مهم .....
همه ما در مسیر زندگی به مشکلاتی بر می خوریم که علی رغم دید مثبت داشتن، فکر کردن به حل آن و خیلی کار های دیگر، نمی توانیم آنها را از زندگی خود حذف کنیم و گاهی مجبوریم اصطلاحاً "بسوزیم وبسازیم". اما بین سوختن و پذیرفتن یک تفاوت بسیار مهم است. وقتی مشکلاتی که قابل حل نیستند را می پذیریم، زندگی توأم با رضایت، شکوفایی و پیشرفت است مثل فرد معلولی که معلولیت و محدودیت های خود را پذیرفته است ولی تمرکز خود را بر توانمندی ها و دارایی های فعلی خود حفظ کرده است. اما فردی که خود را ملزم به سوختن وساختن می داند نسبت به همه چیز بی تفاوت است و دچار همان حالتی می شود که مارتین سلیگمن آن را درماندگی آموخته شده می نامد. یعنی شخص فکر می کند که بر زندگی خود تسلطی ندارد.

در پایان ذکر یک داستان خالی از لطف نیست:
"مردی تصمیم گرفت چمن بسیار زیبایی در خانه خود بکارد. او هر هفته روی این چمن ها کار می کرد. بزرگ ترین مشکل زندگی او این بود که به نظر می رسید چمن، گل های قاصدکی دارد که هر روزه در جاهایی که فرد نمی خواست رشد می کردند. مرد به فروشگاه ادوات باغبانی محل رفت و سم علف هرز خرید. ولی فایده ای نداشت. تمام تابستان روی انها کار کرد، آنها را کند و از بین برد. اما باز هم روییدند. این بار تصمیم گرفت نامه ای به دپارتمان کشاورزی منطقه زندگی خود بنویسد و از آنها کمک بخواهد. بعد از مدتی جواب نامه آمد. مشتاقانه نامه را گشود و با این جمله مواجه شد: ما مشکل شما را بررسی کردیم و با تمام کارشناسان خود مشورت کردیم. پس از بررسی های دقیق فکر می کنیم می توانیم توصیه خیلی خوبی به شما بکنیم. توصیه ما به شما این است که یاد بگیرید این گل های قاصدک را دوست داشته باشید."(بر گرفته از کتاب رفتار درمانی دیالکتیک ،مارشا ام لینهان)

گاهی باید قاصدک های زندگی خود را دوست داشته باشیم.موفق باشید وپیروز


 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی

کنکور ارشد وزارت بهداشت، ارشد بهداشت، کنکور بهداشت 94، رتبه برتر، بهداشت یا علوم، منابع ارشد، منابع بهداشت، نقشه راه، برنامه مطالعاتی، مشاور بهداشت، مشاور ارشد بهداشت، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, منابع, جزوات ارشد روانشناسی، منابع دکتری، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, منابع, جزوات ارشد روانشناسی، منابع دکتری، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی
تعداد بازديد : 2133
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 6
شهرزاد
|
1394/06/30 - 02:21
0
3
سلام .واقعا عالی بود
فاطمه
|
1394/07/01 - 12:49
0
3
خانم یاسمن شیاسی ممنون . بسیار اموزنده وجالب بود
خانی
|
1394/07/02 - 00:55
0
2
خیلی خوب بود ممنون، از این به بعد قاصدک هامو دوست خواهم داشت :)
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/07/02 - 17:21
سلام خانوم خانی

چه خوبه که روی سایت هستی :)
Fateme
|
1394/08/21 - 21:02
0
0
Mamnun
فرزانه شیاسی
|
1394/09/10 - 20:46
0
0
سلام دوست بزرگوار ، دنبال یه مطلب بودم با نام فامیل شما که هم نام خودم بود مواجه شدم ، خیلی خوشحال شدم یکی از همشهریانم مطلب به این خوبی در سایت قرار داده و درجه علمی خوبی دارد من فرزانه شیاسی فارغ التحصیل زیست شناسی عمومی هستم و مایلم در رشته روانشناسی عمومی ادامه تحصیل دهم اگر مطلب مهمی به نظرتان رسید لطفا برایم ایمیل کنید. برایتان آرزوی سلامتی و بهترین ها را دارم .اگر هم دوست دارید با هم ارتباط داشته باشیم برایم پیام بفرستید. از دیدن روی ماهتان خیلی خوشحال شدم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.