.
hed

از روزی که خودمان کنکور ارشد را دادیم تا امروز که شاهد ورود سومین دوره از دوستانمان به مقطع ارشد هستیم، همچنان باور داریم که "اصالت، با دانشجو و تلاشهای اوست". در این مدت دوستان فراوانی را دیده ام که نامشان در ذهنم با عنوان "پرتلاش" حک شده است. اما باید بگویم در این زمینه آرزو راستگو یکی از آن نمونه‌های عالی‌ست و در کنار دوستانی که در کیهان بودند و رتبه های بهتری کسب کردند و ما را پر از افتخار و خوشحالی کردند، رتبه ی شصت و دوی آرزو راست‌گو همه ی ما را به اندازه ی یک رتبه ی 1 خوشحال کرد. شاید خیلی ها دنبال "1" باشند اما هرکه نداند ما دیگر خوب میدانیم که «"1" خوب است اما ضرورت نیست، و آنچه برای موفقیت بلندمدت ضروریست پشتکار، نظم و تعهد در انجام کار است» و این را به کرّات دیده‌ایم و شنیده‌ایم و چشیده‌ایم. 

من و همه‌ی گروه آموزشی کیهان به آرزو راست‌گوها، زهرا خانی‌ها،‌ فرخنده فکورها، آرزو سورمه‌ها و ... همه‌ی هم‌نسلی‌های پرتلاش که می‌دانند آینده‌ را باید به شور و شوق و اشتیاق ساخت، افتخار می‌کنیم. بخوانید، گوشه‌ای از شوق و حرارت یک تغییر رشته‌ای موّفق را که تازه مسیرش آغاز شده. 
باور دارم که موفقیت آرزو راستگو، بیش و پیش از هر چیز متکی به تلاش‌های صادقانه و متعهدانه ی او بود و صمیمانه برای او و برای همه‌ی دوستانی که «قدر زندگی بهتر را می‌دانند و مسئولانه تلاش می‌کنند» از صمیم قلب آرزوی موفقیت در همه ی زمینه های زندگی دارم.

مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، قهرمان، رتبه های برتر روانشناسی، درصدهای رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه های برتر روانشناسی

 

مصاحبه با کیهانی برتر، آرزو راستگو رتبه 62 بالینی و 68 عمومی

خانم راستگوی گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 94 چه رتبه ای کسب کردید؟
آرزو راستگو هستم ، متولد و ساکن کرج. لیسانسم رشته مامایی از دانشگاه علوم پزشکی گلستان بود و در کنکور روانشناسی 94 رتبه ی 62 بالینی و 68 عمومی روکسب کردم.
 

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 
تا آخر تابستون که نه ولی از مهر به بعد چون روش مطالعه ام رو عوض کردم و می دیدم که تسلطم روی دروس بیشتر شده مطمئن بودم  رتبه ام زیر صد میشه و انتظار رتبه ی بهتری رو داشتم ، ولی سر جلسه ی کنکور چون حتی یک درصد هم شک نداشتم که رشد رو از بقیه ی درس ها بهتر میزنم اول رفتم سر سوال های رشد اما متاسفانه سوال های رشد امسال نسبت به سال های گذشته خیلی متفاوت بود و 7-6 تا از سوالاش اصلا ربطی به رشد نداشت و مربوط به درس مرضی بود. برای همین چون رشد طبق انتظارم نبود سر جلسه از نظر روانی خیلی به هم ریختم و استرسم خیلی زیاد شد و همینمسئله باعث شد بازدهی ام کمتر بشه.
 
لطفاً درصد‌هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید
زبان : 63 /  علم النفس : 66 /  آمار : 60 /  مرضی : 61 /  رشد :30 /  بالینی : 60 /  فیزیولوژی : 51 / عمومی :23
 
خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
 
به طور جدی از اول تابستون  شروع کردم و چون تغییر رشته ای بودم و پیش زمینه ی زیادی از روانشناسی نداشتم به پیشنهاد مشاورم آقای فلاح با خلاصه ی روانشناسی عمومی و آسیب شناسی مرضی سلیگمن شروع کردم .بعد تا آخر تابستون رشد لورا برک و بالینی فیرس  رو همراه با جزوه ها تموم کردم. و بعد از مهر هم دروس  آمار و روش تحقیق و علم النفس و فیزیولوژی رو خوندم.
 

درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
 
ساعات مطالعه ی من خیلی متغیر بود و تقریبا قابل پیش بینی نبود. ولی به طور میانگین روزی 7-6 ساعت می خوندم . وبه شرط کیفیت خوب مطالعه  قطعا تلاش بیشتر نتیجه ی بهتری میده .
 

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
 
من چون تا به حال با این حجم مطلب مواجه نشده بودم و مخصوصا اینکه تغییر رشته ای بودم خیلی استرس داشتم که میتونم نتیجه ی خوبی بگیرم یا نه . برای همین چندتا روش رو امتحان کردم ، یه مدت فلش کارت می نوشتم ولی چون خلیی ازم وقت میگرفت و به نظرم مطالب پراکنده می شد و انسجامی که من می خواستم رو نداشت دیگه فلش کارت تهیه نکردم.بعد یه مدت مطالب رو ضبط می کردم و تو اوقات مطالعه و اوقات بیکاری ام گوش میدادم تا از حافظه ی سمعی ام هم استفاده کنم ولی بعد از یه مدت دیدم چون شاید مشغله ی ذهنی ام زیاد بود خیلی زود رشته ی کلام از دستم در می رفت و فکرم منحرف میشد و این روش هم بازدهی لازم رو برام نداشت.بعد با روش پس خبا برای هر درسی شروع کردم به کشیدن جدول زمان بندی برای مرورهای چندگانه ولی چون اکثرا زمان مرورهام بهم میریخت و نمی شد مرتب مرور کنم این روش هم برای من ایده آل نبود. تا اینکه درنهایت شروع کردم برای هر مطلبی که می خونم یه تصویر یا داستان بسازم اینجوری هم درس خودن برام جالب و جذاب شده بود هم چون هر مطلبی یه داستان جداگانه داشت امکان نداشت مطالب رو با هم قاطی کنم و سرعت یادگیری و مرورهام هم خیلی زیاد شد.با این روش میشد حداقل 20 صفحه مطلب رو با خوندن یه داستان یه صفحه ای یاد گرفت و مرور کرد .
 
آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می‌کنید؟
 
تجربه ی شخصی خودم اینه که درس خوندن همراه با ساختن داستان واقعا عالیه و بازدهی فوق العاده ای داره. با اینکه اولش جمع و جور کردن و ساختن داستان ها وقت گیرتر به نظر میرسه اما در نهایت انسجام و تسلط خوبی به دست میاد که به نظرم ارزششو داره. من حتی برای فرمول های آمار هم داستان ساخته بودم و فک میکنم با اون استرس و اضطرابی که من سرجلسه کنکور داشتم مهم ترین نکته ای که کمکم کرد همین روش بود.
 
لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می‌کنید؟
 
آسیب شناسی روانی : سلیگمن
روش تحقیق : دلاور
بالینی : فیرس
زبان : سید محمدی و واژگان پکیج زبان کیهان
رشد : لورا برک
آمار : فرجی (پوران پژوهش)
علم النفس : پوران پژوهش
فیزیولوژی : پیری (پوران پژوهش)
من به جز علم النفس و فیزیولوژی که بیشتر تمرکزم روی کتابهایی بود که نام بردم برای بقیه ی دروس بیشترین تمرکزم روی جزوه ها بود و فقط  این کتابها رو برای آشنایی و جا افتادن بهتر مطالب یه دور مطالعه کردم.
 

آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟ از کدامشان راضی بودید؟
 
برای زبان کلاس رفتم ولی چون مشترک با بقیه ی رشته ها برگزار می شد بیشترین تمرکز روی گرامر بود که توی کنکور روانشناسی گرامر کاربرد زیادی نداره.برای آمار هم 5 جلسه کلاس نکته و تست رفتم که اونم مشترک با رشته ی مدیریت برگزار می شد و بیشترین تمرکز روی فرمول ها بود تا روش تحقیق. برای آشنایی با جو کنکور 3 تا آزمون آزمایشی جامع رو هم شرکت کردم و نمیتونم بگم اصلا فایده ای نداشتند ولی بیشترین چیزی که بهم کمک کرد تا بتونم تسلط کافی رو دروس پیدا کنم درس خوندن با روش داستان سازی از روی جزوه ها بود.
 
آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟
 
در شروع به خاطر تغییر رشته ای بودنم و حجم زیاد مطالب ناآشنا ، درس خوندن برام سخت بود .حتی بعضی موقع واقعا خسته می شدم و چند روز هیچی نمیخوندم اما دوباره با انرژی شروع میکردم.
 
فکر می‌کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، ‌چیست؟
 
به نظرم مهم ترین نکته اینه که به هدفشون تعهد داشته باشند و با پشتکار و انتخاب منابع مناسب از یه برنامه ی مطمئن یا راهنمایی یه فرد باتجربه پیروی کنند تا درصد اشتباهاتشون کم بشه.
 

آیا جلسات مشاوره برایتان سودمند بود؟
 
خیلی زیاد. چون تغییر رشته ای بودم و زیاد با ضرایب و اهمیت دروس و منابع روانشناسی آشنا نبودم ، نمی دونستم چجوری باید اولویت بندی کنم و اگه میخواستم خودم تنهایی این راه رو برم مثل راه رفتن تو تاریکی  قطعا نتیجه ی مطلوبی نداشت و کمک مشاورم آقای فلاح که خودش همین راه رو رفته بود و با فراز و نشیب ها آشنا بود خیلی بهم کمک کرد. هرچند چون زیاد نمی شد طبق برنامه پیش برم و مشاورم زیاد ازم راضی نبود اما هر بار باهاشون حرف میزدم خیلی انرژی می گرفتم. از نظر روانی هم برای  تقویت روحیه ام بهم کتابهای مختلفی رو معرفی می کردند . در کل با اینکه خیلی اذیتشون کردم ولی کمک خیلی زیادی بهم کردند و امیدوارم همیشه موفق باشند.
 
به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و ... ؟
 
قطعا هر دو عامل درونی و بیرونی سهم بسزایی دارند و نمیشه نقش هیچ کدوم از اینها رو ندیده گرفت. به نظرم کسایی موفق میشن که با توجه به شرایط و نیازهاشون یه راه مطمئن رو انتخاب کنند و بهای هدفشون رو با تلاششون بپردازند ، وگرنه حتی استفاده از بالاترین هوش یا بیشترین تلاش در مسیر غلط مثل راه رفتن تو تاریکی سرانجامی نداره ، و داشتن راهنما و منابع مناسب هم حکم یه راه مطمئن رو داره که باعث میشه قبل از اینکه فرد ، خودش برای بقیه درس عبرت بشه از تجربه های بقیه استفاده کنه و با گام های هدفمند و حساب شده از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری کنه و زودتر و بهتر به هدفش برسه.
 

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می‌کنید در موفقیتتان موثر بود؟
 
همونطوری که قبلا هم اشاره کردم مهم ترین عاملی که تو موفقیتم سهم عمده ای داشت درس خوندن با روش داستان سازی و استفاده از منابع جامع بود. البته یه جلسه هم برای مدیریت استرسم پیش آقای نیک منش رفتم و اون جلسه بهونه ای شد که خودمو مجبور کنم تا اونجایی که امکان داره برم کتابخونه درس بخونم ( البته یه ماه اولش خیلی برام سخت بود چون همیشه عادت داشتم که موقع درس خوندن راه برم و نشسته درس خودن خیلی سرعت مطالعه و تمرکزم رو کم میکرد که بعدا این مسئله رو با راه رفتن تو یه گوشه ی کتابخونه حل کردم ). این دو سه ماه کتابخونه رفتن هم برام خیلی مفید بود.
 
آیا کارهایی هم انجام دادید که اگر به یکسال گذشته برگردید، معتقدید دیگر آنها را انجام نمی‌دهید چرا که موثر نبودند؟
 
مهم ترین چیزی که مطمئنم انجام نمی دادم شرکت در همایش های یکی دو جلسه ای جمع بندی نکته و تست بود که نزدیک کنکور برگزار میشد.من برای شرکت تو این همایش ها برای چندتا درس مجبور بودم تا تهران بیام و برگردم که توی دو سه هفته ی آخر خیلی وقتم رو گرفت و به نظرم زیاد مفید نبودند چون فقط سوال های چند سال اخیر رو جواب میدادند و اکثرا چیز بیشتری از کتاب های تست نمی گفتند و تو بعضی موارد جواب های تشریحی کتاب تست کیهان - این تنها کتاب تستی بود که داشتم - خیلی کاملتر بود.
 

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟
 
طبیعتا همیشه تو زندگی فراز و نشیب هایی هست و من هم از این قاعده مستثنی نبودم. بعضی موقع همین حاشیه ها باعث می شد گاهی حتی چند روز فرصت درس خوندن یا تمرکز کافی نداشته باشم. به نظر من چون انسان ذهن توجیه پذیری داره اگه قرار باشه برای کم کاریش توجیهی پیدا کنه همیشه یه بهانه برای توجیه کردن خودش و بقیه پیدا می کنه. من تا اونجایی که تونستم سعی کردم حاشیه های زندگیم دستاویزی برای توجیه کم کاری هام نباشه و با توجه به شرایطم چندتا راه رو امتحان کردم تا راهی که بهترین بازدهی رو برام داشته باشه پیدا کنم و فک میکنم با داستان سازی برای درس ها به نتیجه ای که میخواستم رسیدم. البته من هم بعضی موقع واقعا کم میاوردم و ناامید و عصبی می شدم که تو اون شرایط مادرم همیشه کنارم بود و در هر شرایطی درکم میکرد و خیلی بهم روحیه می داد. و در مورد منابع و برنامه ریزی برای به موقع تموم کردن درس ها وجود مشاورم هم باعث می شد از این بابت خیالم راحت باشه استرس نسبتا کمتری داشته باشم.
 
انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟
 
چون علاقه ای بیشتر به کار بالینی بود با مشورت مشاورم روانشناسی بالینی دانشگاه های تهران، علامه، الزهرا و خوارزمی رو زدم بعدش نوبت دوم دانشگاه های تهران ، علامه ، الزهرا و بعد دانشگاه شاهد. خودم احتمال میدم دانشگاه خوارزمی قبول بشم.
 

برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و ... )
 
دوست داشتم برای ادامه تحصیل بورسیه ی ایران بشم ولی ظاهرا یکی از شرایطش اینه که رشته ی کارشناسی و ارشد همسو باشند که درمورد من صدق نمیکنه.اما در کل توی این رشته علاقه و تمایلم به استفاده از روش های طب مکمل در روانشناسی واختلالات روانیه.

سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟
من بیشتر موفقیتم رو مدیون گروه کیهان هستم و از اوجایی که پیش زمینه ای هم نداشتم بیشترین تمرکزم روی جزوه ها بود.به نظرم جزوه ها واقعا عالی بودند و نیازم رو برآورده کردند. البته به علت گستردگی منابع نمیشه گفت یه جزوه واقعا کامله و همه چی رو داره ولی به نظرم جزوه های کیهان و منابعی که معرفی میکنند از کامل ترین جزوه هاست.و حتی اگه 80 درصد مطالب رو پوشش بده میشه باهاشون نتیجه گرفت. من خودم حتی یک کتاب بیشتر از این منابع نخوندم. البته اوایل وقتی خودم رو با بقیه که رشته ی کارشناسی شون هم روانشناسی بود مقایسه میکردم به کامل بودن جزوه ها اطمینان نداشتم و دنبال کتاب های بیشتری بودم ولی واقعا این کار برام چیزی جز وقت تلف کردن نبود چون وقتی جزوه ها رو با منابع تطبیق دادم کامل بودند و نیازی نبود تا خودم دوباره برای خلاصه برداری از منابع وقت بذارم. و به نظرم اگه کسی 80 درصد مطالب رو با عمق 100 درصد بخونه و برسه چند بار مرور کنه بهتر از اینه که 100 درصد مطالب رو بخونه ولی به تسلط کافی نرسه و فرصت نداشته باشه مرور کنه.
 
و سخن آخر؟
از آقای فلاح و گروه کیهان تشکر میکنم و براشون آرزوی توفیق روز افزون دارم.
برای همه ی کسایی که امسال دارن توی این مسابقه شرکت می کنند هم آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم بهای رسیدن به اهدافشون رو با برنامه ریزی درست و پشتکار بپردازند تا در آینده هروقت خاطرات این دوران رو مرور میکنن علی رغم همه ی سختی هاش  به خودشون و تلاششون افتخار کنند.

 

مطالب مرتبط:

روی عکس ها کلیک کنید.
 
                      
                      
 

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یــکــ روانشناسی، ارشد و دکتری 
تحت نظارت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهان


مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه ارشد روانشناسی بالینی، رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه های برتر روانشناسی، درصد رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه
 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 5
راضیه
|
1394/07/05 - 13:18
0
0
سلام خانم راستی من دانشجوی بیهوشی ام و میخوام امسال واسه ارشد روانشناسی بالینی رو امتحان بدم شنیدم واسه تغییر رشته ای ها امکان تحصیل و گذروندن طرح وجود داره میخواستم ببینم صحت داره .خواهش میکنم جواب بدید
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/07/06 - 14:19
سلام راضیه

خانم راستگو روی سایت فعال نیستن و متاسفانه من هم اطلاعی از گذروندن طرح این رشته ها ندارم :(
اما کامنتتون رو منتشر میکنم شاید خانم راستگو به سایت سر بزنن و کامنت شما رو ببینن.

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
m
|
1394/03/26 - 15:20
0
0
سلام تبریک می گم رتبه ای که ایشون به دست آوردن باتوجه به درصداشون به نظرم خیلی کم میاد.میانگین دروسشون باید بالای شصت باشه بااین وجود رتبه شصت وخورده ای شدن .حتی درصداشون از رتبه یازده کنکور هم ظاهرا بهتر.چطور همچین چیزی ممکنه?بااین حساب میانگین پنجاه وپنج دو رقمی نمی شه.خیلی بد شد.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/03/26 - 18:40
سلام دوست عزیز
راستش دقیقا متوجه سوالتون نشدم ولی اگر میانگین وزنی درصدهاشونو حساب کنید میشه حدود 55 که میانگین خوبی هست و رتبه خوبی هم آوردن.

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
amin
|
1394/04/04 - 22:53
سلام.شاید به خاطر درس رشد بوده باشه.اگه دقت کرده باشین امسال سوالای رشد از جاهای غیرفابل پیش بینی مثل جلد 2 لورابرک طرح شده بود که خیلیا توش درصد پایین داشتن.طبیعتا هر کی درصدش تو این درس بالا باشه رتبه بهتری هم میاره.مثل زبان که خیلیا باهاش مشکل دارن و درصد بالاتر رتبه بهتر رو پیش بینی میکنه
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.