.
hed

خانم فکور انگیزه و در نتیجه پشتکار فراوانی از خود نشان دادند و با برنامه ریزی صحیح و مطالعه مستمر جزوات کیهان به رتبه درخشانی دست یافته اند. مصاحبه با رتبه 21 بالینی را از دست ندهید.

مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، قهرمان، رتبه های برتر روانشناسی، درصدهای رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه های برتر روانشناسی

 

مصاحبه با کیهانی برتر، فرخنده فکور رتبه 21 بالینی و 22 عمومی 

خانم فکور گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 94 چه رتبه ای کسب کردید؟

باسلام خدمت داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 95، فرخنده فکور هستم، فارغ التحصیل روانشناسی عمومی از دانشگاه یزد، در کنکور کارشناسی ارشد 94 در گرایش بالینی رتبه 21 و در گرایش عمومی رتبه 22 را بدست آوردم.

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
شاید زمانی که شروع به مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد کردم کسب رتبه ای زیر 100 برایم شبیه به یک رویا بود! ولی به تدریج با تسلط و آمادگی که روی مطالب پیدا کردم خودم را به این هدف نزدیکتر دیدم.  بعد از کنکور و دیدن کلید اولیه سوالات انتظار داشتم رتبه ای زیر 100 بیاورم.
لطفاً درصد‌هایی را که در هر     درس کسب کردید بفرمائید
زبان 61.11، علم النفس 68.33، امار 46.67، مرضی 41.67، رشد 53.33، بالینی 73.33، عمومی 37.25، فیزیولوژیک 55
خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
حدودا اواسط تیر ماه بود که از طریق یکی از دوستانم(خانم شیرین خیاطی) با کیهان آشنا شدم و به پیشنهاد ایشان یک جلسه مشاوره گرفتم. پس از قطعی شدن تصمیمم برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، در مرداد جلسات مشاوره ام را با خانم قنبرزاده شروع کردم. به دلیل اینکه رشته کارشناسی ام روانشناسی بود و با بیشتر کتاب های منبع آشنایی داشتم با جزوه ها شروع کردم.
درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
اوایل روزی 3،4 ساعت مطالعه میکردم. به تدریج ساعت مطالعه را بیشتر کردم، اواخر تابستان حدود 6 ساعت و ماه آخر هم حدود 8 ساعت. به نظر من نمی توان به طور قطعی مشخص کرد که روزانه چند ساعت باید مطالعه کرد، این مساله بستگی به سرعت مطالعه افراد دارد و نباید فراموش کرد که علاوه بر کمیت، کیفیت هم مهم است پس صرف بالا بودن ساعات مطالعاتی تضمین کننده موفقیت در کنکور نیست.هماهنگی بین میزان مطالعه، سرعت مطالعه و کیفیت مطالعه بسیار مهمتر است.
به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
برای مطالعه ابتدا با درسهای مهمتر مثل بالینی، رشد و مرضی شروع کردم و بقیه دروس را به تدریج وارد برنامه مطالعاتی ام کردم. درس زبان هم  هرروز جزء برنامه ام بود. پس از خواندن مطالب آنها را به روش 30،7،1 مرور میکردم که همین مرورهای مکرر باعث شد مطالب خیلی خوب در ذهنم تثبیت شوند. به نظرم همانقدر که خواندن مطالب مهم است مرور چندباره آنها نیز اهمیت دارد چون بدون مرور حجم زیادی از مطالب فراموش میشود.
 
آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می‌کنید؟
بله مخصوصا مرور کردن به روش 30،7،1 را به همه توصیه میکنم. ممکن است کمی وقت گیر و خسته کننده به نظر برسد یا دوستان ترجیح دهند به جای وقتی که برای مرور کردن میگذارند درس دیگری بخوانند اما باید بگویم خود من اوایل وسواس زیادی داشتم و تصور میکردم مطالب را  بعد از خواندن به سرعت فراموش میکنم اما با استفاده از این روش حجم زیادی از مطالب را بعد از گذشت ماهها هنوز بخاطر داشتم.
لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می‌کنید؟
من مطالعه را با جزوه های کیهان شروع کردم هرچند که در ابتدا اطمینان کامل نداشتم اما بعد از خواندن آنها  مطمئن شدم که مطالب و نکات مهم را به خوبی پوشش میدهد، علاوه بر این خواندن منابع اصلی که بعضا برای برخی درسها به 4،5 کتاب هم میرسد وقت و انرژی زیادی میگیرد در حالی که همین مطالب را به طور خلاصه شده میتوان چندین بار مطالعه کرد. برای برخی درسها هم علاوه بر جزوه کیهان به پیشنهاد مشاورم از یک منبع تکمیلی استفاده کردم. مثل درس فیزیولوژیک که کتاب دکتر پیری را هم درکنار جزوه فیزیولوژیک کیهان خواندم. جزوه های کیهان را به دوستانی که قصد شرکت در کنکور را دارند پیشنهاد میکنم.
آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟ از کدامشان راضی بودید؟
در کلاس کنکور خیر، اما در سه آزمون جامع شرکت کردم. شرکت در آزمون های آزمایشی از جهت قرار گرفتن در جوی شبیه کنکور و کم شدن اضطراب میتواند مفید باشد اما نباید به عنوان منبعی برای ارزیابی خود به آن نگاه شود چون گاها سوالاتی که در این آزمون ها طرح میشود به نسبت سوالات کنکور متفاوت تر است . از جلسات مشاوره و برنامه ریزی کیهان هم استفاده میکردم، جلسات مشاوره هم از نظر برنامه ریزی درسی و  شیوه های صحیح مطالعه و هم از نظر کاهش استرس و اضطراب برای من بسیار مفید بود.
آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟
قبل از شروع مطالعه هدفم را تعیین کردم، اینکه چه برنامه ای برای آینده دارم و برای رسیدن به هدفم چه مسیری را باید طی کنم. بعد از اینکه تصمیمم برای شرکت در کنکور ارشد قطعی شد با یک برنامه ریزی درست پیش رفتم.
فکر می‌کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، ‌چیست؟
برای شروع مطالعه آنچه قبل از هرچیز اهمیت دارد داشتن هدف و انگیزه است، بدون هدف فرد انرژی لازم برای یک مطالعه چندین ماهه را نخواهد داشت و با کوچکترین مشکلی که بر سر راهش قرار گیرد دلسرد میشود اما هدف مشخص مثل یک نیروی محرکه فرد را به جلو میبرد، پس از آن لازم است یک برنامه ریزی درست برای رسیدن به هدف صورت گیرد، بدون داشتن یک برنامه مشخص تلاش های فرد به نتیجه نمیرسد. شاید یکی از دلایل عدم موفقیت در افرادی که میگویند:"خیلی خوندم ولی نتیجه نگرفتم"همین باشد. و در آخر هم پیش رفتن طبق برنامه میتواند فرد را به هدف دلخواهش برساند.
آیا جلسات مشاوره تلفنی برایتان سودمند بود؟
بله. با اینکه من حضوری با مشاورم در ارتباط نبودم اما تمام نکات و راهنمایی های لازم از طرف ایشون به صورت تلفنی به من داده میشد و به سوالات و ابهامات من پاسخ داده میشد.
به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و ... ؟
مطمئنا ترکیبی از عوامل درونی و بیرونی می تواند در موفقیت افراد تاثیرگذار باشد. انتخاب درست منابع، انتخاب روش مطالعاتی صحیح، در نظر گرفتن علاقه و توانایی های خود برای رشته ای که قصد شرکت در آن را داریم، تلاش و پشتکار خود فرد، مدیریت استرس و ...همه این عوامل در ترکیب با هم می تواند  فرد را به نتیجه مطلوبی برساند. تاکید روی یک عامل و نادیده گرفتن بقیه فاکتورها می تواند منجر به نگرفتن نتیجه مطلوب شود.
شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می‌کنید در موفقیتتان موثر بود؟
انتخاب درست منابع ، برنامه ریزی، داشتن یک مطالعه پیوسته و مستمر و توجه به نقطه ضعف ها یا نقاط قوت.در یکی دو ماه آخر که تستهای کنکور میزدم بهتر متوجه نقاط قوت و ضعفم در دروس مختلف شدم. سعی کردم با روش های مختلف مثل نت برداری، فیش نوشتن و خواندن مطالب بیشتر در آن زمینه نقاط ضعفم را برطرف کنم. مشاورم نیز با معرفی مطالب تکمیلی کمک کردند تا در این مباحث به تسلط برسم.
آیا کارهایی هم انجام دادید که اگر به یکسال گذشته برگردید، معتقدید دیگر آنها را انجام نمی‌دهید چرا که موثر نبودند؟
از آنجا که امسال دومین سالی بود که در کنکور ارشد شرکت میکردم و سال قبل نتیجه دلخواهم را نگرفته بودم، سعی کردم امسال اشتباهات سال گذشته را تکرار نکنم و با شناسایی اشتباهاتم بتوانم امسال بهترین نتیجه ممکن را بگیرم. نداشتن برنامه ریزی درست یکی از دلایل عدم موفقیت من در کنکور 93 بود که خداروشکر امسال با کمک کیهان تونستم با یک برنامه اصولی پیش برم. مشخص کردن اشتباهات گذشته و تلاش برای رفع آنها یکی از عوامل موفقیت های بعدی است.
ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟
مسلما شرایط ایده آل برای هیچ کس وجود ندارد، هرفردی به تناسب شرایطی که در آن قرار گرفته با مشکلات بزرگ و کوچکی مواجه است اما آنچه باعث میشود علی رغم وجود مشکلات فرد به نتیجه مطلوب خود برسد، داشتن انگیزه و مصمم بودن برای رسیدن به هدف است.
انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟
پس از مشاوره ای که با آقای سامانی داشتم و اطلاعاتی که از ایشان در رابطه با رشته و دانشگاه های مختلف گرفتم، به دلیل علاقه بیشتری که به رشته بالینی دارم، اولویت اولم را بالینی دانشگاه تهران و انتخاب دوم را خانواده درمانی شهید بهشتی زدم.
برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و ... )
انگیزه اصلی من از شرکت در کنکور کارشناسی ارشد یادگیری رشته روانشناسی به صورت کاربردی و وارد شدن به حوزه درمان است. امیدوارم قبولی در این کنکور زمینه ای برای رسیدن به این هدف و انشاا.. ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باشد.

سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟
مطمئنا کیهان در زمینه مشاوره و برنامه ریزی درسی کمک بسیار زیادی به من کرد. جزوه ها واقعا کامل بود و با وجود جزوه ها دیگه نیازی به خواندن کتاب های منبع نداشتم. جزوه ها در عین خلاصه بودن تمام نکات اصلی را دربرمیگرفت. از این بابت از گروه آموزشی کیهان نهایت تشکر را دارم.
و سخن آخر؟
صحبتم با افرادی است که علی رغم تلاش زیاد نتیجه دلخواهشان را نگرفتند و شاید هنوز به دلیل قرار گرفتن در فضای هیجانی قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی برای آینده را نداشته باشند اما پیشنهاد من به این دوستان این است که به جای گرفتن تصمیمات ناگهانی به آسیب شناسی بپردازند و ببینند که واقعا دلیل این عدم موفقیت چیست تا بتوانند با برطرف کردن آنها انشاا.. در سال بعد نتیجه بهتری بگیرند. به امید موفقیت همه دوستان..

 

مطالب مرتبط:

روی عکس ها کلیک کنید.
 
                      
                      
 

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یــکــ روانشناسی، ارشد و دکتری 
تحت نظارت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهان

 

مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه ارشد روانشناسی بالینی، رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه های برتر روانشناسی، درصد رتبه های برتر روانشناسی، کارنامه رتبه 1 روانشناسی
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 11
فرشته اهلى
|
1395/02/10 - 14:04
0
0
سلام خسته نباشيد،سوالاتى درمورد ارشد روانشناسى بالينى داشتم،وميخواستم نحوه ارتباط بيشتربا گروه آموزشى كيهان را بدونم.وقت بخير
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/02/10 - 22:10
سلام فرشته
با کیهان تماس بگیرید برای مشاوره
02166475618الی 20موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد ودکتری روانشناسی
الهام
|
1394/04/13 - 17:03
0
0
سلام بنده ترم پنجم رشته راهنمایی مشاوره هستم وتصمیم گرفتم ارشد روانشناسی شرکت کنم اماسردرگمم هیچ برنامه ای ندارن نمیدونم ازحالاشروع کنم یاترم های اخر واینکه استرس دارم نکن قبول نشم خواهش میکنم کمکم کنید
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/04/14 - 09:51
سلام الهام

اینقد استرس نداشته باشید :) اصلا کار غیر ممکنی نیست. برای مطالعه کافیه از تابستان قبل از کنکور شروع کنید. انتخاب صحیح منابع و یه برنامه ریزی مناسب میتونه شمارو به هدفتون برسونه.

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
الهام
|
1394/04/06 - 18:33
0
0
سلام وخسته نباشیاگرامکانش هست منابع کنکورارشدبالینی میخواستم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/04/06 - 23:38
سلام الهام

اگر کنکور سراسری وزارت علوم منظورتون هست به این لینک رجوع کنید.
http://kayhanravan.ir/fa/manabe2.aspx

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
فرزاد یزدیان
|
1394/04/04 - 23:37
0
0
سلام ، نماز و روزه هاتون مقبول درگاه پروردگار خواهش می کنم کمکم کنین ، چند ساله که شرکت می کنم ولی قبول نمی شم ، بیشتر دوستانم قبول شدن و ارشدشون به اتمام رسیده ولی من هنوز قبول نشدم ، خیلی به هم ریختم ، راهنمایی ام کنین کمکم کنین
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/04/05 - 18:00
سلام فرزاد

نماز و روزه شما هم قبول باشه :)  دوست عزیز پیشنهاد میکنم هرچه زودتر با دفتر ما تماس بگیرید و یک مشاوره رایگان بگیرید، بهترین موقع برای شروع مطالعه هست ولی با برنامه دقیق و با کمک مشاورهایی که همین مسیر رو طی کرده اند.

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
SAHAR
|
1394/03/19 - 14:30
2
0
با سلام خسته نباشید لطفا از خانم فکور بپرسید که سه ازمون جامع کدوم موسسه رو شرکت کردن.
پاسخ ها
کیهان
|
1394/03/19 - 15:11
از خانم فکور درخواست میکنیم در صورت مشاهده سوال خودشون پاسخ شما رو بدن.
فرخنده فکور
|
1394/03/22 - 13:14
سلام. من ازمون های مدرسان شریف شرکت کردم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.