.
تبلیغات
 

درس ارزیابی روانی


 
دوستان عزیز کیهان سلام.

امیدوارم حالتون خوب باشه و این مدت باقی مانده  روهم، همچنان با قوت و با انرژی به مسیرتون ادامه بدید.
در این مطلب قصد دارم راجع به درس ارزیابی روانی براتون توضیح بدم. با توجه به جلسات مشاوره و سوالاتی که دانشجویان مطرح کردند لازم دیدم که در مورد نحوه خواندن این درس نکاتی رو مطرح کنم.

اول اینکه خیلی از دانشجوها با خواندن این درس مشکل دارند و مطالب براشون سخت و مشکل است، این موضوع تقریبا بین 90 درصد دانشجوها مشترک است، پس نگران نباشید تقریبا همه با این درس مشکل  دارند و این موضوع مختص شما نیست.

نکته دیگه اینکه برای خواندن این درس با صبر و حوصله باید پیش برید و تسلط بر مطالب ممکن است کمی زمان بر باشد. بهتر است روزی 6 تا 8 صفحه از جزوه بخونید. اگر در دوره کارشناسی با این درس سروکار نداشتید و با مباحث آزمون ها و روایی و اعتبار و.... آشنایی ندارید بهتره در کنار این جزوه  از منبع اصلی هم استفاده کنید، به این صورت که مفاهیمی که براتون نا آشنا هستند و در فهم آنها مشکل دارید رو از روی کتاب بخونید تا بهتر متوجه شوید.

قبل از اینکه شروع به مطالعه این درس کنید سوالات سه سال اخیر رو بررسی کنید، این موضوع در تشخیص مباحث مهم و اینکه چه طوری بخونید، خیلی بهتون کمک می کنه.
آزمون های حافظه وکسلر، هوش وکسلر، میلون، MMPIوCPI بسیار مهم هستند حتما آنها را بخوانید.

درس ارزیابی روانی، ارزیابی روانی، کنکور ارشد بهداشت، کنکور بهداشت، ارشد وزارت بهداشت، روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، خواندن، یادگیری، تسلط بر مطالب، تسلط، آزمون های روانی، روایی، اعتبار، روایی و اعتبار آزمون، آزمون وکسلر، آزمون هوش وکسلر، میلون، MMPI، CPI، گشتالت، کاربرد مقیاس ها، مقیاس هوش کلامی، مقیاس هوش عملی، آزمون های فرافکن، آزمون رورشاخ، امید، انگیزه

در مطالعه آزمون ها به طور کلی به این ترتیب پیش بروید:

از اول خودتون رو درگیر جزئیات نکنید، بلکه سعی کنید یک زمینه کلی یا یک گشتالت از کل آزمون به دست بیارید. یعنی نظریه زیر بنای آزمون رو بفهمید، اینکه هدف از ساخت آزمون چی بوده و مهم تر ازهمه این که انواع مقیاس و زیر مقیاس های یک آزمون چه چیزهایی هستند.
در گام بعدی وارد جزئیات شوید. می توانید از نکات مربوط به روایی و پایایی آزمون ها یادداشت بردارید. کاربرد هر مقیاس و اینکه از آن برای تشخیص و سنجش چه موضوعی استفاده می شود، بسیار مهم است. مثلا اینکه آزمون وکسلر دو مقیاس کلامی و عملی دارد. زیر مقیاس مکعب ها برای سنجش حافظه فضایی استفاده می شود.تسلط بر این نکات بسیار مهم است.

هم چنین استفاده ازفلش کارت برای تسلط بر نکات ریز، بسیار کمک کننده است. حتما ازش استفاده کنید.

در این مطلب سعی کردم خلاصه ای از مهم ترین نکاتی رو که خواندن این درس رو براتون ساده تر می کنه رو توضیح بدم، در مطالب بعدی نکات بیشتری رو مطرح می کنم و همین طور در مورد آزمون های فرافکن و آزمون رورشاخ مطلب می نویسم.

و نکته آخر اینکه: فراموش نکنید تسلط در این درس کمی زمان بر است، ناامید نشید وبا انگیزه درس بخونید .
 
 
 موفق باشید :)

 
 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


 

تعداد بازديد : 1749
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
یکتا
|
1394/11/06 - 05:50
0
0
سلام.. ببخشید من پکیج کامل بالینی رو دارم ولی کتاب جداگانه ای به اسم ارزیابی روانی ندارم.. همین ازمونا تو بالینی توضیح داده شده.. کافیه؟ نگران شدم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/11/06 - 14:02
سلام یکتا

این مطلب مخصوص بچه های کنکور ارشد بهداشت هست. اگر شما پکیج کامل کیهان برای کنکور وزارت بهداشت رو دارید، جزوه این درس رو هم دارید :)
اگر هم داوطلب کنکور سراسری هستید که اصلا نگران نباشید، این درس به کنکور سراسری مربوط نیست.

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.