.
تبلیغات

تنفس, تنفس صحیح, حافظه, تقویت حافظه, ریلکسیشن, تکنیک های مطالعه, تکنیک های آرامش, تاثیر تنفس بر حافظه, تاثیر تنفس صحیح بر حافظه, نوروساینس, علوم اعصاب, پژوهش, فعالیت الکتریکی مغز, مغز, فعالیت های مغزی, آمیگدال, هیپوکامپ, سیستم لیمبیک, آرام شدن ذهن, ذهن آگاهی, بهبود حافظه, مقاله, مقاله کنکوری, مقاله مشاوره ای, مقاله مطالعاتی, مطالعه, یاسمن شیاسی

آشنایی با حافظه کاری و تقویت آنیاسمن شیاسی


دوستان عزیز کیهانی سلام

در اولین مطلبی که در سال جدید نوشتم از روش های تقویت مغز و مراقبت از آن صحبت کردم و قرار بر این بود که در مورد ساختارهای مغزی توضیحات بیشتری بدم. امروز می خوام در مورد حافظه به خصوص حافظه کاری و اهمیت ان و راهکارهایی برا تقویتش توضیح بدم.

همه دانشجویان روانشناسی با ساختار حافظه کم و بیش اشنایی دارند. ساده ترین توضیح درباره حافظه اینه که سه قسمت دارد .شامل ثبت یا حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و  بلند مدت. هم چنین مطالبی هم در مورد حافظه کاری شنیده ایم. این نوع حافظه توسط الن بدلی و هیچ معرفی شده است .بدلی در ابتدا پیشنهاد کرد که که حافظه کاری شامل چهار عنصر است .

اولین عنصر، لوح دیداری فضایی است که برای مدت کوتاهی برخی از تصویرهای دیداری را نگهداری می کند.
دومین عنصر حلقه واج شناختی است که گفتار درونی را برای درک کلامی و تمرین صوت شناختی نگهداری می کند. دو مولفه این حلقه حیاتی اند. یکی انبار واج شناختی است که اطلاعات را در حافظه نگهداری می کند.دیگری تمرین ذهنی گفتار ناملفوظ است که از ان برای قراردادن اطلاعات در حافظه در وهله اول استفاده می شود.سومین عنصر سازوکار اجرایی مرکزی است که هم فعالیت های مربوط به توجه را هماهنگ می سازد و هم بر پاسخ ها حاکم است . مجری مرکزی برای حافظه کاری امری حیاتی است ، زیرا همچون سازوکار دروازه تصمیم می گیرد کدام اطلاعات بیشتر پردازش شود و چگونه پردازش انجام  گیرد. این سازوکار تصمیم می گیرد کدام منابع به کدام حافظه و تکالیف مرتبط با ان اختصاص یابد و چگونه اختصاص یابد.چهارمین عنصر تعدادی از سایر سامانه های فرعی در اختیار هستند که سایر تکالیف شناختی یا ادراکی را انجام می دهند.
کنکور, کنکور ارشد, کنکور ارشد بهداشت, کارشناسی ارشد روانشناسی, بالینی وزارت بهداشت, حافظه کاری, حافظه, عناصر حافظه, کنکور ارشد بالینی بهداشت, جمع بندی, جمع بندی دروس, منابع کنکور ارشد بهداشت, منابع کنکور کارشناسی ارشد بهداشت, استرس, استرس کنکور, کاهش استرس کنکور

اخیرا مولفه دیگری به حافظه کاری اضافه شده است. این مولفه میانگیر رویدادیاست . میانگیر رویدادی سامانه ای با ظرفیت محدود است که قادر است اطلاعات را از سامانه های فرعی و از حافظه دراز مدت به شکل بازنمود یکپارچه رویداد در اورد. این مولفه اطلاعات بخش های مختلف حافظه کاری را به نحوی که به نظر ما معقول اید تلفیق می کند.
با توجه به توضیحات ارائه شده ، حتما به اهمیت حافظه کاری پی برده اید. تحقیقات نشان داده است در بسیاری از اختلالات روان شناختی از جمله افسردگی ، اضظراب و وسواس حافظه کاری دچار مشکل است و کارکردش را از دست داده است . مثلا در افسردگی افراد به دلیل نقص در حافظه کاری صرفا خاطرات دردناک را به یاد می اورند و با انجام تمریناتی برای بهبود این نوع حافظه  تغییراتی در خلق افراد نیز صورت می گیرد. در مطالعات متعددی به ارتباط حافظه کاری و اختلالات اضطرابی اشاره شده است .برای مثال موریا و سوگیوارا (2012) ظرفیت حافظه کاری بینایی زا در افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی مورد مطالعه قرار دادند که مشخص شد ظرفیت این حافظه با نشانه های اضطراب رابطه مستقیمی دارد و اضطراب باعث کاهش ظرفیت حافظه کاری می شود. هم چنین این نوع حافظه در موفقیت تحصیلی نیز تاثیر دارد. یکی از راهکارهای مفید برای تقویت حافظه کاری انجام یک نوع بازی شناختی به نام -N BACK  می باشد. با نصب نرم افزار PEBL Psychology   به این بازی و سایر تست های شناختی دسترسی خواهید داشت و هم می توانید حافظه کاری خود را تقویت کنید. ضمنا نصب این نرم افزار کاملا رایگان است.

موفق باشید و پیروز. 


 

 
گروه آموزشی کیهان
     ارشد و دکتری روانشناسی
مطالب مرتبط:
تعداد بازديد : 470
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.