.
تبلیغات

یادگیری, یادگیری یکپارچگی حسی و یادگیری, یکپارچگی حسی, به خاطرسپاری مطلب, روانشناسی شناختی, شنوایی, محیط های چند حسی, خلاقیت, توانایی حل مساله, مطالعه آمار و روش تحقیق, زبان, زبان انگلیسی, زبان انگلیسی کنکور, زبان تخصصی, فیزیولوژی, یادگیری بهتر, بهبود یادگیرینکاتی در خصوص درس آسیب شناسی


یاسمن شیاسی


کیهانی های عزیز سلام
امیدوارم که مصمم و پر انرژی به مسیرتون ادامه بدید.

درس آسیب شناسی یکی از مهم ترین دروس کنکور بهداشت به حساب می آید. به همین خاطر لازم دونستم که نکاتی را در خواندن این درس توضیح بدم.
یکی از سوالاتی که شاید برای خیلی از داوطلب ها پیش بیاد اینه که آیا اصطلاحات انگلیسی رو باید بلد باشیم یا خیر؟

به طور کلی در درس آسیب شناسی روانی شما باید معادل انگلیسی هر اختلالی را که می خوانید، بلد باشید. هم چنین در فصل اسکیزوفرنی، معادل کلماتی چون هذیان، توهم، انواع هذیان و توهم، اختلالات شکل فکر، محتوای فکر نیز مهم هستند و بهتر است که معادل این اصطلاحات را بلد باشید. اما فراموش نکنید که معادل اصطلاحات مهم را باید یاد بگیرید نه همه زیرنویس ها را.

نکته بعدی در ارتباط با درس آسیب شناسی روانی این موضوع است که شما باید ملاک های اختلالات و  ویژگی های بالینی آن را خوب بشناسید، بنابراین پیشنهاد می کنم در مرور های سه گانه از این نکات فلش کارت درست کنید یا اینکه یادداشت برداری داشته باشید. توجه داشته باشید که هدف طراح در این درس بررسی دانش شما در شناخت اختلالات است پس وقت زیادی برای جزئیات غیر ضروری صرف نکنید.
 

یکی از مباحثی که شاید خواندنش کمی سخت باشد، بحث اختلالات خلقی است. برای خواندن این فصل از کل به جزء شروع کنید. یعنی اول تک تک اختلالات خلقی را مطالعه کنید و بعد سراغ جزئیات و ویژگی های بالینی آن بروید. برای شروع ابتدا ملاک های اختلالات افسردگی عمده، افسرده خویی، دو قطبی و انواع آن، سیکلوتایمیک، افسردگی آتیپیک و ملانوکولیا را بخوانید. سعی کنید ملاک های هر اختلال را خوب بخوانید. ملاک های A  و Bمطرح شده در هر اختلال بسیار مهم هستند چرا که توضیح می دهند زیر بنای این اختلال چیست، فهم این ملاک به شما کمک می کند که بتوانید به سوالات پاسخ دهید. در گام بعدی بر ویژگی های بالینی هر اختلال تمرکز کنید و تشخیص افتراقی این اختلالات را بخوانید. مثلا اینکه در افسرده خویی بیشتر علائم ذهنی افسردگی را داریم  ولی در افسردگی عمده بیشتر با علائم جسمی و شناختی مواجه هستیم.

نکته دیگر در ارتباط با این فصل ، تغییرات آن درDSM- 5  است. همان طور که می دانید اختلالات دو قطبی از زیر مجموعه اختلالات خلقی بیرون آمده و در یک فصل مجزا قرار داده شده است . جدای این موضوع یک اختلال جدید نیز به این فصل با نام اختلال کژتنظیمی خلق ایذایی اضافه شده است ، بنابراین لازم است که حتما این اختلال و به خصوص تشخیص افتراقی ان را از بعضی از اختلالات بلد باشید.
درس آسیب شناسی در کنکور بهداشت بسیار مهم است. درصد مطلوب در این درس هم به موفقیت شما در کنکور کمک می کند و هم راهگشای شما در دوره ارشد خواهد بود.

 


 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


مطالب مرتبط:

 
تعداد بازديد : 2222
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.