.
تبلیغات

تنش, استرس, تنش کنکور, استرس کنکور, محیط پراسترس, احساسات منفی, افکار منفی, مشاوره, رقابت, میزان بهینه تنش, آشفتگی, سطح تنش, سطح استرس, مدیریت استرس, مدیریت تنش, واکنش های جسمانی, واکنش به استرس, رویدادهای استرس زا, مدیریت زمان, احساس, کنکور, کنکور کارشناسی ارشد, کنکور ارشد روانشناسی

چطور از تنش در دوران کنکور بهره ببریم؟

 
 
زهرا خانی

 
دوستان عزیزم سلام

امیدوارم که سرحال و پرانرژی باشید و در راه رسیدن به اهداف زیبایتان مصمم گام بردارید. پاییز هم تمام شد و توجه به گذر زمان و نزدیک شدن به امتحان بعضی از شما دوستان را مضطرب می کند، این شد که تصمیم گرفتم مطلبی در این خصوص برایتان بنویسم، تا سهمی هر چند کوچک در کمک به مدیریت تنش شما در این روزهای با اهمیت داشته باشم.
 
  • اول از همه ببینیم که تنش به طور کلی چیست؟
استرس و تنش تجربه وضعیتی است که طی آن، ما خود را با محیطِ دائما در حال تغییر پیرامون تطبیق می دهیم. این حالت دارای تأثیرات جسمانی و عاطفی بوده و می تواند منجر به احساسات مثبت و منفی شود. پس تا اینجا بدانیم که تنش همیشه منفی نیست، اثرات مثبت تنش ما را به حرکت وامی دارد و با ایجاد یک آگاهی جدید، چشم اندازی تازه و هیجان انگیز پیش روی ما قرار می دهد. نمونه ی این مورد را در جلسات مشاوره زیاد دیده ام، دوستان زیادی که تصمیم گرفته اند تغییر رشته بدهند و از دیگر رشته ها وارد روان شناسی شوند همه نمونه ی افرادی هستند که در دوره ای از زندگی آگاهی پیدا کرده اند که بین جایی که ایستاده اند و جایی که می خواهند باشند فاصله ای گاه حتی زیاد وجود دارد، صرف همین آگاه شدن ها گاه ایجاد تنش می کند، اما خوشحالم که بسیاری از شما دوستان از تأثیرات مثبت این تنش ها بهره برده اید، اهداف جدیدی برای خود تعریف کرده اید و این تنش ها در نهایت شما را به حرکت و نزدیک شدن به آنچه می خواهید واداشته است. اما تنش ها گاهی منجر به تجربه ی احساسات منفی از قبیل سردرگمی، خشم و افسردگی می شوند که می تواند مشکلاتی در سلامت فرد از قبیل سردرد، دل درد، بی خوابی، زخم معده، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و حتی سکته ایجاد کند. با هر تغییر ایجاد شده در زندگی از جمله مرگ یکی از عزیزان، تولد یک نوزاد، ارتقا شغلی، برقراری یک رابطه ی تازه، در پیش داشتن یک مصاحبه ی شغلی مهم یا یک امتحان تعیین کننده مانند کنکور تنش را تجربه می کنیم تا بتوانیم بار دیگر خود را با زندگی هماهنگ کنیم. تنش، ضمن ایجاد تطابق میان فرد با شرایط متفاوت، به ما کمک می کند تا بدانیم که چگونه به این شرایط واکنش نشان دهیم.
 
  • چطور میتوانیم تنش را از زندگی خود حذف کنیم؟
همان طور که گفتیم، تنش مثبت، هیجان و انتظار را در زندگی افزایش داده و میزان معینی از آن ما را به حرکت وامی دارد. رقابت هایی مانند کنکور، رویارویی ها، موعد سررسیدها و حتی ناامیدی ها و سوگ ها همگی به زندگی ما عمق و غنا می بخشند. پس هدف ما نباید از بین بردن تنش ها باشد، بلکه باید یاد بگیریم، چگونه تنش را مدیریت کنیم و از آن در راستای یاری رساندن به خود استفاده کنیم. تنش ناکافی عامل رکود و افسردگی بوده و در ما ایجاد خستگی و پژمردگی می کند. آن چه که ما نیاز داریم شناخت میزان بهینه تنش است که در هر کدام از ما انگیزه ایجاد می کند، اما ما را دچار آشفتگی نمی نماید. 

تنش, استرس, تنش کنکور, استرس کنکور, محیط پراسترس, احساسات منفی, افکار منفی, مشاوره, رقابت, میزان بهینه تنش, آشفتگی, سطح تنش, سطح استرس, مدیریت استرس, مدیریت تنش, واکنش های جسمانی, واکنش به استرس, رویدادهای استرس زا, مدیریت زمان, احساس, کنکور, کنکور کارشناسی ارشد, کنکور ارشد روانشناسی
  • چطور می توانیم سطح بهینه ی تنش را در خود تعیین کنیم؟
یک سطح بهینه ی تنش برای تمام افراد وجود ندارد. همه ی ما مخلوقاتی منحصر به فرد با نیازهای خاص هستیم. بنابراین عاملی که موجب تنش در یکی از ما می شود ممکن است برای دیگری لذت بخش باشد. حتی زمانی که همگی بر تنش زا بودن یک حادثه ی خاص توافق داریم، در نهایت واکنش های جسمانی و روان شناختی متفاوتی به آن حادثه نشان می دهیم. کسی که دوست دارد با دیگران سر و کله بزند و مدام وظایف شغلی متنوعی داشته باشد، احتمالا از کار روتین و شرایط ثابتِ یک شغل خاص دچار تنش می شود، در حالی که فردی که در پی شرایط ثابت شغلی است، احتمالا از تغییر وظایف در شغلش دچار تنش می گردد. همچنین میزان نیاز به تنش و آستانه ی تحمل هر یک از ما در برابر آن، متناسب با سبک زندگی و سن، متفاوت است.
پژوهش ها نشان می دهند که بسیاری از بیماری ها در ارتباط با تنش های تسکین نیافته است. اگر در حال حاضر فکر می کنید به دلیل پیش رو داشتن  کنکور یا هر عامل دیگری علایم تنش را تجربه می کنید، بدانید که فراتر از سطح تنش بهینه رفته اید: لازم است این تنش را در زندگی خود کاهش دهید و توانایی خود را برای مدیریت آن ارتقا دهید.
 
  • چطور می توانم بهتر تنش را مدیریت کنم؟
تشخیص تنش تسکین نیافته و آگاهی از اثرات آن بر روی زندگی، به تنهایی برای کاستن از اثرات مضر آن کافی نیست. همان طور که منابع بسیاری برای تنش وجود دارد، گزینه های زیادی نیز برای مدیریت آن در دسترس است، اما همگی آن ها مستلزم تلاش برای ایجاد تغییر هستند: تغییر در منبع تنش و یا تغییر در واکنش ما نسبت به آن. چگونه این کار را انجام دهید؟
  1. نسبت به عوامل تنش زا و واکنش های جسمانی و عاطفی خود به آن ها آگاه شوید.
* به ناراحتی خود توجه کنید، آن را نادیده نگیرید و از مشکلاتتان چشم پوشی نکنید.
* رویدادهای پریشان کننده را تعیین کنید. تعریف شما از این رویداد ها چیست؟
* مشخص کنید که جسم شما چه واکنشی به تنش نشان می دهد. آیا عصبانی شده و به لحاظ جسمی دچار ناراحتی می شوید؟ اگر این طور است، دقیقا چه اتفاقی می افتد؟
  1.  آنچه را که می توانید تغییر دهید بشناسید.
* آیا میتوانید با پرهیز و یا از بین بردن کامل عوامل تنش زا، این عوامل را تغییر دهید؟ 
* آیا می توانید از شدت عوامل تنش زا بکاهید؟
* آیا می توانید خود را کمتر در معرض تنش قرار دهید؟ (زنگ تفریح بدهید یا محل را ترک کنید؟)
* آیا می توانید زمان و انرژی لازم را جهت ایجاد تغییر اختصاص دهید؟ (تعیین هدف و روش های مدیریت زمان و قبول به تأخیر انداختن برخی لذت ها می توانند در این فرآیند مؤثر باشند.)
  1.  از شدت واکنش های احساسی خود نسبت به تنش بکاهید.
* برداشت شما از خطر (جسمی و یا عاطفی) آغازگر تنش است، گاهی به عوامل تنش زا نگاهی اغراق آمیز داریم و به یک موقعیت دشوار به چشم یک فاجعه می نگریم.
* آیا از خود انتظار دارید که همه را راضی کنید؟
* آیا بیش از حد واکنش نشان می دهید و همه چیز را کاملا اضطراری و بحرانی می بینید؟ آیا همیشه باید بر موقعیت ها غلبه کنید؟
* سعی کنید دیدگاهتان را متعادل تر کنید، به جای این که تنش را بزرگ و توان خود را دست کم بگیرید، تنش را عاملی بدانید که توان رویارویی با آن را دارید.
* سعی کنید احساسات شدید را ملایم تر کنید. وقتی به موقعیت نگاه می کنید به جنبه های منفی نپردازید و مرتب به فکر " چه می شد اگر " نباشید.
  1.  یاد بگیرید که واکنش های جسمی خود را نسبت به تنش متعادل کنید.
* نفس های آرام و عمیق به شما کمک می کند تا ضربان قلب و تنفس خود را به حالت عادی بازگردانید.
* تکنیک های آرامش بخش می تواند به کاهش انقباضات ماهیچه ای کمک کند. استفاده از روش بازخورد زیستی به شما کمک می کند تا انقباضات ماهیچه ای، ضربان قلب و فشار خون خود را کنترل کنید.
* دارو درمانی در صورت تجویز پزشک، به شما کمک می کند تا در کوتاه مدت، واکنش های جسمی خود را متعادل تر کنید. هرچند دارو به تنهایی کافی نیست و بهتر است با راه حل های روان شناختی این مسأله را به صورت 
بلندمدت حل کنید.
  1.  به جسم خود رسیدگی کنید.
* ورزش های آرام و هماهنگ نظیر پیاده روی، شنا و دویدن آرام بسیار مناسبند، مدت زمانی را در هر روز به انجام فعالیت های فیزیکی اختصاص دهید.
* رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.
* وزن خود را در سطح ایده آل نگه دارید.
* از مصرف کافئین زیاد، ادویه زیاد و سایر محرک ها بپرهیزید.
* همراه درس خواندن زمانی را هم به فعالیت های لذت بخش و سرگرمی های مورد علاقه تان بپردازید.
* به اندازه کافی بخوابید. تا آنجا که می توانید برنامه خواب خود را منظم کنید.
  1.  به احساساتتان بها دهید.
* روابط دوستانه ی دو طرفه و حمایتگر برقرار کنید.
* بار دیگر اهداف خود را از نظر واقع گرایانه بودن و معناداری بازنگری کنید.
* و در پایان کمی هم منتظر شکست، اندوه و آشفتگی باشید.

 
امیدواریم که از تنش کنکور در جهت مثبت بهره ببرید مدیریت تنش را در این امتحان به عنوان یکی از امتحان های زندگی خوب تمرین کنید و در نهایت بهترین نتیجه ها را بگیرید و ما شاهد موفقیتتان باشیم و افتخار کنیم. 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


مطالب مرتبط:
 
تعداد بازديد : 1366
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
دانشجو
|
1395/10/04 - 18:22
3
2
ممنونم خانم خانی عزیز. مطلب خیلی مفیدی بود. به بودن با شما و همکارانتون افتخار میکنم. خیلی با کلاسید انصافا. کاش ما هم مثل شما بشیم (و البته بهتر ;) )
فریبا
|
1395/10/04 - 14:11
0
1
ممنون.مفید بود.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.