.
تبلیغات

 

اهمال کاری


 

دوستان عزیزم سلام، امیدوارم که حالتان خوب خوب باشد، و از روزهای بلند تابستانی نهایت استفاده را در جهت رسیدن به خواسته هایتان ببرید.
در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعی صحبت کنیم که شاید دست کم، گاه گاهی معضل همه ی ما بوده، و شاید گاهی با خودمان فکر کرده باشیم که کاش می توانستیم بر این معضل غلبه کنیم: اهمال کاری.
 
این که اهمال کاری را بهتر بشناسیم و در هر مورد خاص، دلایل احتمالی تمایل خود به اهمال کاری را بفهمیم احتمالا می تواند قدمی باشد در جهت غلبه بر این ویژگی، مدیریت اوضاع، ایجاد تغییرات پایدار و در نتیجه بالا بردن بازدهی ما در رسیدن به اهدافمان، و می دانیم که برای داوطلبان کنکور 96 ما، کسب یک رتبه ی خوب مهم ترین و بزرگترین هدف فعلی محسوب می شود.
 
اهمال کاری به معنای به تعویق انداختن کاری است که قصد انجام آن را داریم، و در واقع با این که عقل سلیم حکم می کند کاری را انجام دهیم، آن را دائما به تأخیر می اندازیم. اهمال کاری یک رفتار رایج است و برای همه ی ما پیش آمده است که هر از چند گاهی چنین رفتاری را از خود نشان دهیم ولی برخی افراد بیشتر اوقات کارها را به تأخیر می اندازند . از آن جایی که اهمال کاری در صورت عادت شدن، رفتاری خودکار است که نیاز به فکر کردن و برنامه ریزی ندارد تغییر آن  نمی تواند به سادگی و فوری انجام گیرد. حتی ممکن است گاهی روزمان را با این تصمیم آغاز کنیم که دیگر آن مسیر را پیش نگیریم، ولی بدون آن که متوجه باشیم خودمان را درگیر آن ببینیم.
 

دلایل احتمالی اهمال کاری:

  • گاهی ممکن است با به تأخیر انداختن کارها تا حداکثر زمان ممکن، بخواهیم با استرس و موضوعات ناخوشایند روبه رو نشویم، در این صورت اهمال کاری نوعی روش مقابله و به زبان روان شناسی خودمان نوعی مکانیزم دفاعی به شمار می رود، مثلا ممکن است به درسی مانند آمار علاقه نداشته باشیم و یا به دلیل ضعفی که حس می کنیم خواندنش برایمان استرس ایجاد کند، به همین دلیل خواندن و تمرین در این درس را مدام به تاخیر  بیندازیم.
  • گاهی تمایل به شروع و اتمام کارها نداریم، چون فکر می کنیم هنوز آمادگی انجام کارها به نحو احسن و دست یافتن به معیارهای بلند پروازانه خود را نداریم، در این صورت اهمال کاری ناشی از ویژگی  پایه ای تر کمال گرایی است، بسیاری از داوطلبان تمایل دارند درسی مانند زبان را به طور کامل از برنامه ریزی خود حذف کنند به این دلیل که فکر می کنند با وجود ضعفی که در این درس دارند، در صورت تلاش کردن هم نمی توانند در مدت محدودِگ مطالعه کنکور به درصد خیلی بالایی دست پیدا کنند، به همین دلیل به طور کلی دست از تلاش برمی دارند و از اندک پیشرفت احتمالی هم صرف نظر می کنند.
  • گاهی برخی از ما زمان انجام هر تکلیف را کمتر از واقع برآورد می کنیم و در واقع فرصتی را که داریم بیشتر برآورد می کنیم، و به این دلیل در مواقعی که باید کارهای زیادی انجام دهیم با کمبود زمان مواجه می شویم و بعضی کارها را به ناچار به تأخیر می اندازیم، در چنین شرایطی اهمال کاری ناشی از نقص در مدیریت زمان است.
  • گاهی برخی از ما، از اهمال کاری به عنوان دستاویزی برای ابراز نظر مخالف یا در واقع اعتراض به تکلیف پیش رو استفاده می کنیم، در این صورت میتوان گفت اهمال کاری نوعی پاسخ به خشم و اعتراض درونی ما است.
  • گاهی اهمال کاری ما ناشی از عدم برآورد درست انرژی و ظرفیت های خودمان است، به عنوان مثال کارهای زیادی را همزمان و بدون در نظر گرفتن انرژی خودمان به عهده می گیریم، و با سرعت و شدت زیاد کار می کنیم، در نهایت از توان می افتیم و در نتیجه ی یک سری فعالیت های فرسایشی به یک باره همه چیز را رها کرده و نمی توانیم باقی مانده ی کارها را انجام دهیم.
  • گاهی اهمال کاری ما ناشی از لذت جویی بیش از حد ماست،  در واقع حاضر نیستیم از فعالیت های لذت بخش تر دست بکشیم و به فعالیت های مهم تر و حیاتی تر بپردازیم، به زبان روان شناسی در چنین شرایطی "من" یا "ایگو" ما مغلوب "نهاد" یا "اید" می شود.
  • گاهی برخی از ما چون در تجارب قبلی مان توانسته ایم در دقیقه نود کار را به اتمام برسانیم، مجددا کارهای خود را به تعویق می اندازیم و تا دقیقه نود دست به کار نمی شویم، در این جا درواقع اهمال کاری ما هر بار در شرایط مشابه تقویت شده است، گاهی حتی می خواهیم به خود یا دیگران ثابت کنیم که با وجود فرصت اندک باز هم می توانیم کار خود را انجام دهیم و حتی این مسأله را به عنوان یک امتیاز برای خود در نظر می گیریم، در حالی که نه تنها کار دقیقه نود استرس بسیار بالایی را به ما تحمیل می کند، بلکه اغلب آن طور که تمایل داریم هم نمی توانیم  کارها را به خوبی انجام دهیم.
 

 

اهمال کاری, مطالعه, شروع مطالعه, اهمال کاری در مطالعه, اهمال, تنبلی, کنکور, کنکور96, کنکور ارشد, مطالعه کنکور, بازدهی, هدف, دلایل اهمال کاری, استرس, اضطراب, کمال گرایی, مدیریت زمان, کمبود زمان, زمان, خشم, ظرفیت, انرژی, غلبه بر اهمال کاری

اگر اهمال کاری را از ویژگی های دردسرساز خود می دانیم و می خواهیم بر آن غلبه کنیم، بهتر است ابتدا دلایل خود برای اهمال کاری را پیدا کنیم و موارد به تعویق افتاده را شناسایی کنیم، سپس بررسی کنیم که انجام این کار یا فعالیت چقدر برایمان ارزشمند است و چه تغییراتی را برایمان به ارمغان می آورد.
 
برای حرکت در مسیر غلبه بر اهمال کاری به نکات زیر توجه کنیم:
 
1. نگرانی را متوقف کنیم.
بسیاری از ما زمان زیادی را صرف نگرانی در مورد کارهای سختی می کنیم که در برابرمان قرار دارند، حتی گاهی این زمان از مدتی که لازم است صرف انجام دادن این کارها بکنیم بیشتر است، برای درک این نکته بهتر است از این پس زمانی را که صرف کامل کردن هر تکلیف دشوار می کنیم ثبت کنیم.
 
2. با گام های کوچک شروع کنیم.
زمانی که یک تکلیف ناخوشایند را آغاز می کنیم، در می یابیم آن قدر هم که فکر می کردیم سخت نبوده، بهتر است هر تکلیف را از گام های کوچک و مرتبط به هم شروع کنیم، مثلا اگر مدتی است از مطالعه فاصله داشته ایم بهتر است مطالعه برای کنکور را با روزی 3،4 ساعت شروع کنیم و در ابتدا فقط تداوم این میزان را به عنوان هدف در الویت قرار دهیم.
 
3. هزینه ها را تخمین بزنیم.
فهرستی از همه ی جنبه های ناخوشایندِ انجامِ  فعالیتی که به تعویق می اندازیم تهیه کنیم و در گام بعد فهرستی از پیامدهای انجام ندادن آن را بنویسیم. ناراحتی ناشی از انجام دادن فعالیت را در برابر هزینه تاخیر در نظر بگیریم و از خود بپرسیم که کدامیک از این فهرست ها درجه ی بیشتری از ناخوشایند بودن را شامل می شوند. از این اطلاعات برای ترغیب خود به انجام دادن آن فعالیت استفاده کنیم.
 
4. پاداش های پنهان را بیابیم.
هرگونه تقویتی را که ممکن است از انجام ندادن کار دشوار کسب کنیم بیابیم. برای مثال با اهمال کاری ممکن است از احساس اضطراب یا شکست احتمالی اجتناب کنیم. اما بهتر است مزایای انجام تکلیف را هم بررسی کنیم و ببینیم پس از تکمیل تکلیف چه تغییرات مثبتی ممکن است روی دهد. مقایسه این مزیت ها از نظر میزان تاثیر گذاری بر زندگی و شرایطمان و دیرپا بودن پیامدها احتمالا انگیزه ی انجام فعالیت های به تعویق افتاده را بالا می برد.
 
5. فعالیت ناخوشایند را به فعالیت لذت بخش پیوند دهیم.
برای مثال اگر مطالعه یک درس برایمان چندان جذاب و خوشایند نیست، می توانیم انجام یک فعالیت لذت بخش مانند تماشای یک سریال یا تفریح با یک دوست را پس از انجام فعالیت ناخوشایند و در واقع منوط به انجام آن قرار دهیم؛ همان اصل پریماک معروف خودمان :)
 
6. تکلیف را تمام کنیم.
تا زمانی که بخش خاصی از تکلیف فعلی را تمام نکرده ایم، از شروع تکلیف جدید اجتناب کنیم. تمام کردن برخی کارها به خودی خود یک پاداش بزرگ است. 
 
 
دوستان عزیز امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد، اگر شما هم نظر و دیدگاه خاصی در این خصوص دارید، مشتاق هستیم آن را با ما و دیگر دوستان در میان بگذراید. به امید موفقیت همه ی شما عزیزان، سبز باشید و مانا. 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسیمطالب مرتبط:
 
 اهمال کاری, مطالعه, شروع مطالعه, اهمال کاری در مطالعه, اهمال, تنبلی, کنکور, کنکور96, کنکور ارشد, مطالعه کنکور, بازدهی, هدف, دلایل اهمال کاری, استرس, اضطراب, کمال گرایی, مدیریت زمان, کمبود زمان, زمان, خشم, ظرفیت, انرژی, غلبه بر اهمال کاری 

 
تعداد بازديد : 2037
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
صادق
|
1395/05/07 - 10:43
3
4
فوق العاده دقيق و خوب خانم خاني، ممنونم 🙏🙏🙏
سمیرا
|
1395/06/11 - 14:44
0
1
بسیارعالی بود..ممنون. موفق باشید
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.