.
تبلیغات

فراشناخت و بررسی مطالعه کارآمد


موضوعی که این روزها در جلسات مشاوره زیاد با آن روبرو می شوم این است که بعضی از دوستان به خاطر تحریف شناختی و درک نادرست از شیوه ی مطالعه صحیح دچار اضطراب زیادی می شوند، احساس ناامیدی می کنند، گاهی خودشان را سرزنش می کنند و حتی در بعضی موارد اسیر وسواس و کند خوانی می شوند، این ها نمونه ی دیالوگ هایی بوده که این روزها از بعضی دوستان شنیده ام: " دارم رشد رو برای بار دوم میخونم اما خیلی چیزها رو فراموش کردم، خیلی ناامیدم" ، " بعضی از قسمت های زیستی آسیب شناسی رو اصلا نمی فهمم، انگار دانشجویان روان شناسی پایه ی زیست و فیزیولوژیک خیلی قوی ای دارن، شاید اصلا تغییر رشته دادنم کار غلطی باشه" ، " من نمیتونم تو 1/5 ساعت بیشتر از 3 صفحه بخونم، باید هر صفحه رو 6-5 بار بخونم تا تو ذهنم بمونه، هر صفحه پر از نکته است" 
 
دوستان عزیز بهتر است الان که در ابتدای این مسیر 9-8 ماهه هستیم نگاهی دوباره به انتظارات خودمون از مطالعه درست و مفید داشته باشیم و از این پس اگر قرار است عملکرد خودمان در مطالعه را مورد ارزیابی قرار بدهیم، این ارزیابی را واقع بینانه و بر اساس شناخت درست انجام بدهیم. یکی از دلایلی که بسیاری از ما علی رغم این که زمان زیادی را به مطالعه اختصاص می دهیم باز هم در امتحانات و آزمون ها نتیجه ی مطلوب نمی گیریم این است که از فراشناخت کمک نمی گیریم. فراشناخت یعنی شناخت، بررسی و تحلیل فرآیندهای شناختی از جمله روند یادگیری و مطالعه. به زبان ساده تر یعنی گاهی به جای این که فقط بخوانیم و بخوانیم دست از خواندن برداریم و سعی کنیم در مورد درست خواندن اطلاعات لازم را به دست بیاوریم، اگر لازم است تغییری در نحوه ی مطالعه و حتی انتظاراتمان از مطالعه درست و مفید ایجاد کنیم و این بار با شیوه ی درست و انتظار منطقی تری ادامه دهیم. نکته ی اول این است که: 

یادگیری و مطالعه ی مطالب دارای دو بعد مهم است:

1- درک و فهم
2- تثبیت مطلب در ذهن و عملکرد حافظه.


مثلا درک این مطلب که اولین آزمایشگاه روان شناسی در لایپزیک آلمان و در سال 1879 تاسیس شد بسیار ساده است اما ممکن است اگر بعد از گذشت یک هفته از اولین باری که این مطلب را مطالعه کردیم کسی از ما بپرسد اولین آزمایشگاه روان شناسی در چه سالی تاسیس شد؟ در یادآوری پاسخ درست دچار مشکل شویم، به ویژه اگر چندین مطلب را در حیطه ی تاریخچه روان شناسی و تقویم رویداد های مهم مطالعه کرده باشیم، به احتمال زیاد در تفکیک مطالب از هم و تشخیص تاریخ درست دچار اشتباه می شویم. در نتیجه درک و فهم مطلب و تثبیت آن در حافظه دو بعد کاملا مجزا است که بسیاری از ما در تمییز این دو بعد به درستی عمل نمیکنیم.
 
مطالعه صحیح، تحریف شناختی، اضطراب، استرس، ارزیابی عملکرد، ارزیابی واقع بینانه، مطالعه، مطالعه کنکور، یادگیری، یادگیری و مطالعه، درک و فهم، درک مطلب، ذهن، عملکرد حافظه، حافظه، مطالعه با کیفیت، کندخوانی، وسواس، تثبیت، مرور، خلاصه نویسی


حالا که مطالعه دو بعد مهم دارد، در هر دور مطالعه در مورد هر یک از این ابعاد باید چه عملکرد و بازدهی داشته باشیم؟

پاسخ این است: در یک مطالعه با کیفیت و مفید لازم است که در دور اول مطالعه درک و فهم در حدود 80-70 درصد اتفاق بیفتد و بازدهی و عملکرد حافظه در حدود 40-30 درصد باشد. اولین تحریف شناختی اینجا اتفاق می افتد که تصور بسیاری از دوستان در مورد یک مطالعه مفید و با کیفیت بازدهی 100 درصدی درک و فهم و حافظه در همان دور اول مطالعه است. دوستان عزیز این که ما در دور اول مطالعه حدود 30-20 درصد محتوای مطلب را بخوبی درک نکنیم نه تنها اشکالی ندارد، بلکه موضوعی کاملا طبیعی است و علت اصلی هم این است که در رشته ی ما مرز مطالب و مباحث را نمی توان کاملا با عنوان درس ها و مباحث مشخص و متمایز کرد. مثلا ما در آسیب شناسی روانی اختلال روانی را می شناسیم و در روان شناسی بالینی درمان اختلال روانی را یاد می گیریم. در روان شناسی رشد روند رشد طبیعی انسان را بررسی می کنیم و در کودکان استثنایی روند رشدی را مطالعه می کنیم که از حالت طبیعی خارج شده است و قاعدتا باید اول رشد طبیعی را بشناسیم، سپس چیزی را که از بهنجار فاصله گرفته به عنوان نابهنجار در نظر بگیریم. در بسیاری از موارد هنگام خواندن درس آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی با دلایل زیستی و عصب شناسی مواجه می شویم که شرح مفصل آن در درس روان شناسی فیزیولوژیک قرار می گیرد.
بنابراین از این پس اگر در دور اول مطالعه 20 تا 30 درصد مطالب را بخوبی درک نمی کنیم خونسرد باشیم و این آگاهی را داشته باشیم که قسمت زیادی از این مطالب را در درس دیگری و با شرح و بسط بیشتری قرار است مطالعه کنیم و در آن جا احتمالا بهتر درکش خواهیم کرد. اما در مورد بعد دوم که در واقع عملکرد حافظه ی ما در مورد مطالب مورد مطالعه است اگر در دور اول مطالعه به بازدهی و کیفیت 40-30 درصدی دست پیدا کنیم کفایت می کند و باید از خودمان راضی باشیم و کیفیت و سودمندی مطالعه مان را زیر سوال نبریم. با این استدلال که این 40-30 درصد در دورهای بعدی مطالعاتی به تدریج کامل خواهد شد و به بالای 90 درصد خواهد رسید.
در بسیاری از موارد دلیل کندخوانی ها و وسواس ما در مطالعه این است که دو بعد درک و فهم / تسلط و عملکرد حافظه را بخوبی از هم تفکیک نمی کنیم. مثلا با وجود این که نکته ای را درک می کنیم آن را بارها و بارها در همان زمان مطالعه اصلی، تکرار می کنیم به دلیل این که فکر می کنیم برای این که مطلب در ذهن ما تثبیت شود و تا چند ماه آینده که قرار است آزمون بدهیم در حافظه ما بماند لازم است آن را چندین بار در همان زمان مطالعه اصلی تکرار کنیم. تکرار مطلب برای تثبیت در حافظه راه مناسبی است اما نه تکرار مطلب چندین و چند بار آن هم در همان زمان مطالعه اصلی. مرور و تکرار اگر با نظم و ریتم مشخصی و در تاریخ های دقیقی انجام شود مانند مرور های منظم 30-7-1 بسیار مفید تر از تکرار چندین باره مطلب در همان زمان مطالعه اصلی است و تا حد زیادی از کند خوانی و اتلاف وقت بیهوده جلوگیری می کند.

نکته ی دیگر این که واقعا قرار نیست در دور اول مطالعه سعی کنیم تمام جزییات را به زحمت و با سختی به حافظه خود بسپاریم. حفظ کردن تمام نکات ریز، جزیی و پراکنده در دور اول مطالعه روش اصولی و مناسبی نیست و در بازه ی بلند مدت کنکور کارآمدی لازم را ندارد. بهتر است در اولین دور مطالعه دسته بندی منسجمی از کلیات مباحث مورد مطالعه در ذهن خودمان ایجاد کنیم و در دورهای بعدی مطالعه هر نکته جزیی را در فایل مربوط به خودش قرار دهیم و مطالعه را به صورت سلسله مراتبی که به تدریج از کلیات به سمت جزییات می رود تنظیم کنیم. نکته ی حایز اهمیت دیگر مربوط می شود به بحث خلاصه نویسی.

دوستان عزیز نوشتن مطالب صرفا به صورت کپی پیست روش مناسبی برای یادگیری نیست و باعث اتلاف وقت زیادی می شود. خلاصه نویسی زمانی موثر و ارزشمند است که ما مطالب را با حفظ چارچوب اصلی و اضافه کردن تحلیل شخصی خودمان و نتیجه گیری از ادغام مبحث خاصی که مطالعه کردیم با مطالب و مباحثی که پیش از این مطالعه کرده بودیم خلاصه کنیم. نکته ی دیگر در مورد خلاصه نویسی این است که بهتر است خلاصه نویسی را در دور اول مطالعاتی انجام ندهیم، زیرا در اولین دور مطالعه به دلیل جدید بودن بسیاری از مطالب میل داریم همه چیز را یادداشت کنیم و تفکیک مطالب مهم تر و سخت تر برای ما دشوار است. بنابراین بهتر است خلاصه نویسی را در دورهای بعدی مطالعه انجام دهیم. دوستان عزیز امیدوارم این مطلب کمک کوچکی به بهبود کیفیت و بازدهی مطالعه شما داشته باشد، خوشحال می شویم اگر شما هم تجربیات شخصی خودتان و تکنیک های مطالعه مورد استفاده تان را که در بهبود کیفی مطالعه تان موثر می دانید در قالب کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

 
به امید موفقیت همه ی شما عزیزان، برقرار باشید و شاد.
 
 

گروه آموزشی کیهان 
کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی
تحت نظارت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهانراهنمای نگارش فصل یک پایان نامه، راهنمای نگارش فصل دو پایان نامه، راهنمای نگارش فصل سه پایان نامه، راهنمای نگارش فصل چهار پایان نامه، راهنمای نگارش فصل پنجم پایان نامه، راهنمای نگارش پایان نامه، پروپوزال، شیوه تدوین تحقیق، اهداف تحقیق، فرضیه نویسی، تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای، تحقیقات توصیفی، تحقیقات تاریخی، تحقیقات همبستگی، تحقیقات علی، تحقیقات پیمایشی، اصول پروپوزال نویسی، طرح تحقیق، مقاله علمی پژوهشی، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, ارشد روانشناسی، اصول مقاله نویسی، مقاله علمی پژوهشی، چکیده نویسی، تکنیک مقاله نویسی، دفترچه کنکور 94، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, منابع, جزوات ارشد روانشناسی، منابع دکتری، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسیمقالات روانشناسی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی بالینی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی
تعداد بازديد : 2629
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 28
SAHAR
|
1394/06/06 - 12:38
0
3
سلام خانم خانی خسته نباشید مقلتون واقعا عالی بود نمیدونم چه جوری ازتون تشکر میکنم فقط اینجوری میتونم بگم که شما که هم و غم ما رئ برطرف میکنید ایشالا خدا همو غمتونو برطرف کنه. سوالم اینه که (اگه کسی کلا عادت داشته باشه که موقع خوندن خلاصه نویسی کنه با توجه به اینکه گفتید دور اول خلاصه نویسی نکنید) اونوقت تکلیف چیه؟من عادت دارم وقتی میخونم مطالبو بنویسم که بره تو ذهنم. لطفا راهنماییم کنید
پاسخ ها
زهرا خانی
|
1394/06/06 - 23:24
سحر جان مرسی از دعای خوبت :) همون طور که گفته شد نوشتن به روش صرفا کپی پیست کردن از این جهت که خیلی کار وقت گیریه چندان مفید نیست، بهتره نوشتن رو آروم آروم جهت دار کنید و به سمت خلاصه نویسی و تدوین مجدد مطالب بر اساس اطلاعات قبلی خودتون پیش ببرید، به امید موفقیت شما.
ناشناس
|
1394/06/06 - 15:07
0
3
من ک میخام از جزوات کیهان شروع ب خواندن کنم وفقط و فقط کیهان بخونم نه منبع دیگری ایا باز هم نیاز ب خلاصه نویسی دارم ؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/06 - 19:12
سلام دوست عزیز

متاسفانه پاسخ سوالتون رو من نمیدونم :( من جزو مشاوران نیستم، میتونید از مشاورهای ما بپرسید :)

موفق باشی
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
خانی
|
1394/06/06 - 23:05
دوست عزیز منظور ما هم از این که خلاصه نویسی بهتره در دور اول مطالعه انجام نشه بیشتر در مورد دوستانی بود که قراره جزوات رو مطالعه کنن، وگرنه عزیزانی که قرار هست منابع اصلی رو بخونن با توجه به محدودیت زمان و حجم بالای منابع بهتره در همون دور اول خلاصه نویسی کنن که زمان رو از دست ندن، در مورد شما هم که جزوات رو مطالعه میکنید باز هم خلاصه نویسی به شکلی که گفته شد ( خلاصه کردن مطالب + اضافه کردن تحلیل شخصی) کمک زیادی به کیفیت یادگیری تون میکنه، درسته جزوات خلاصه و چکیده ی منابع مهم هستن اما باز هم خلاصه کردن اون ها و بازنویسی مجدد به زبان خودمون به یادگیری عمیق تر کمک میکنه، موفق باشید.
یلدا
|
1394/06/06 - 23:25
0
4
سلام خانم خانی....من نیاز به یک برنامه هفتگی یا حداقل ماهانه دارم وچون شهرستان هستم متاسفانه نمیتونم از کلاسهای مشاوره و برنامه ریزی شما و کیهان استفاده کنم...میشه لطفا اگرامکانش هست توی سایت برای ماشهرستانیها برنامه درسی بزاریدکه مثلاتوی یک هفته چقدر ازمطالب درسی را بخوانیم...با تشکرازشما و کیهانی های عزیز
پاسخ ها
خانی
|
1394/06/06 - 23:57
درود بر شما یلدای عزیز برنامه ریزی فرایندی 2 طرفه بین مشاور و دانشجو است که باید با توافق خود شما و براساس شرایط شخص شما ارایه بشه، از این جهت امکان برنامه ریزی به شکلی که پیشنهاد دادید وجود نداره متاسفانه، اما نگران نباشید خدمات کیهانی منحصر به شهر تهران نیست، 90 درصد جلسات مشاوره ما به صورت تلفنی و با دوستان شهرستانی برگزار میشه.
ناشناس
|
1394/06/07 - 01:03
0
3
خانم خانی عزیز شما تا آخر شهریور چ درسایی رو خونده بودید؟ چیزی را تموم کرده بودین ؟ من خیلی استرس دارم پارسال قبول نشدم 2 ساله پشت کنکوریم الته نمیخوندما فقط سیاه لشکر بودم اما امسال کیهان خریدم ولی هنو شرو نکردم آیا میشه در این زمان باقی مونده و مطالعه صرف کیهان با رتبه خوب در تهران قبول شد؟ ینی باید روزی چند ساعت میخوندم و الان چیارو تموم کرده بودم ؟ دارم میمیرم تو روخدا جوابمو بدین
پاسخ ها
خانی
|
1394/06/07 - 18:51
دوست عزیز این که شما باید تا زمان خاصی به کجای برنامه رسیده باشید طبیعتا تحت تاثیر این فاکتورها هست که چه زمانی استارت کار رو زده باشید، چقدر زمان به مطالعه اختصاص داده باشید و سرعت مطالعه تون چقدر باشه، در مورد سوال دوم شما هم باید بگم که سال گذشته دوستانی بودن که با خوندن صرفا کیهان نتیجه ی مطلوبی گرفتن، کیهان ویژگی های منبع با کیفیت و خوب رو داره اما نتیجه نهایی به عملکرد خود شما هم بستگی داره، خود من تقریبا 8 ماه پیش از کنکور شروع کردم و میانگین مطالعه ام روزی 3 ساعت بود وفقط کیهان خوندم، اگر امکانش رو دارید از جلسه مشاوره رایگان ما استفاده کنید که با سنجش شرایط شخصی شما بشه جواب دقیق تری به سوالتون داد، به امید موفقیت شما و البته پیش از اون آرامش بی نهایتتون.
ali
|
1394/06/07 - 23:10
0
4
مطب به جا و به موقعی بود تروخدا هر از گاهی از این مطالب بذارید برای ما که شهرستانیم
پاسخ ها
خانی
|
1394/06/08 - 15:42
چشم دوست عزیز، موفق و پیروز باشید.
ناشناس
|
1394/06/08 - 12:27
0
5
مرسی خانم خانی شما عالی هستید و از اینکه مستقیما و کامل پاسخمون رو میدید واقعا سپاس گذارم ...
پاسخ ها
خانی
|
1394/06/08 - 15:44
نظر لطف شماست دوست عزیز، امیدواریم که بتونیم کمکی کوچکی در جهت موفقیتتون داشته باشیم.
داوطلب
|
1394/06/09 - 22:53
0
8
خانم خییییییییییلی ازتون سپاس گذارم.مطالبتون عالی بود .امیدوارم در عرصه های دیگر زندگیتون هم به موفقیت برسید،از پاسخهای کامل و البته تخصصی و با حوصلتون هم کمال تشکر و قدر دانی رو دارم....ممنونم خیلی و امید دارم بازهم از این مطالب خوب دراین سایت از شما بزرگواران ببینیم
پاسخ ها
خانی
|
1394/06/10 - 20:41
ممنون دوست عزیز خوشحالم که از نظر شما مفید بوده :) به امید موفقیت شما
الهام نيك فر
|
1394/06/11 - 22:12
0
4
خانم خاني ، چقدر متن شما متفاوت از تمام متن هاي روش مطالعه اي بود كه تا حالا خونده بودم. دقيقا" دغدغه هاي ما صريح بيان شده و به روشني توضيح داده شده بود. ممنون از اين كوتاه بودن و در ضمن بسيار كاربردي بودن اين مطلب
پاسخ ها
خانی
|
1394/06/14 - 01:41
ممنونم الهام عزیز از ابراز نظر مثبت شما، موفق و پاینده باشید.
شهرزاد
|
1394/06/17 - 01:23
0
2
با سلام.از خانم خانی بابت چنین مطلب مفیدی تشکر میکنم .و من بعد از خوندن مطالبه ایشان جوابه اشتباهاتم را در خوندن گرفتم.و یه تشکر دیگه هم بابته جزوه های خوبتون دارم که واقعا عالین و پایایی زیادی دارن
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/17 - 14:48
سلام شهرزاد

ما هم از شما تشکر میکنیم که وقت گذاشتید و اومدید این کامنت انرژی دهنده رو برای ما گذاشتید :)
امیدواریم موفق باشید.

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
خانی
|
1394/06/17 - 18:40
خواهش میکنم دوست عزیز، خوشحالم که براتون مفید بوده به امید موفقیت شما
ناشناس
|
1394/07/02 - 03:14
1
1
سپاس فراوان ! یکی از کاربردی ترین مطالبی که درمورد مطالعه خواندم!
پاسخ ها
خانی
|
1394/07/07 - 00:08
سپاس از شما، موفق و موید باشید :)
مبینا
|
1395/06/04 - 11:09
0
0
سلام... ببخشید این شیوه 1-7-30 که اشاره کردید رو میشه توضیح بدید؟ من هرچی گشتم نتونستم این شیوه رو پیدا کنم و ببینم که به چه شکل باید اجراش کنم.. متشکرم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/06/04 - 23:16
سلام مبینا


این روش رو باید از مشاور تخصصیتون دریافت بفرمایید، مشاوران ما به طور مستقیم روی سایت فعال نیستن :)


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نگار
|
1395/07/06 - 17:44
0
0
سلام خانم خاني عزيز من فقط جزوات کيهان وتهيه کردم ميش فقط با تکيه به جزوات رتبه خوب اور؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/06 - 22:13
سلام نگار


خانم خانی مستقیماً روی سایت فعال نیستن.
در صورتی که کلیه فاکتور های یک مطالعه صحیح و مرورهای چندگانه رو رعایت کنید، این جزوات میتونن نتایج بسیار عالی ای رو در پی داشته باشن :)
http://kayhanravan.ir/fa/esfandiariinterview.aspx


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
عسل
|
1395/07/15 - 09:39
0
0
سلام خانم خاني مطلب گفته شده بسیار عالی بود اگ امکانش هست روش 1 7 30 رو ب اختصار توضیح بدید...ممنون
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/16 - 10:24
سلام عسل


خانم خانی به طور مستقیم روی سایت فعال نیستن :)
این روش رو میتونید در جلسه مشاوره تخصصیتون از مشاور بپرسید تا به طور کامل راهنماییتون کنن.


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.