.
تبلیغات

فرا حافظه


 
فرا حافظه : افرادی که تک تک لحظات و اتفاقات زندگی خود را از گذشته تاکنون با جزئیات بسیار گسترده و دقیق به یاد می آورند!
 
حافظه سرگذشتی (Autobiographical Memory) به نوعی از حافظه اطلاق می شود که مربوط به یادآوری خاطرات شخصی زندگی یک فرد می شود و در واقع حافظه ای است که اگر به هریک از ما امکان ثبت خاطرات شخصی مان در دفترچه خاطرات داده شود این اتفاقات را در آن خواهیم نوشت. رویدادهای مهم زندگی شخصی هر فرد مانند ازدواج، گذراندن اوقات در تعطیلات، تولدها، فارغ التحصیل شدن از دانشگاه و اتفاقاتی از این دست.
 
مقاله، مشاوران، مقاله کنکوری، حافظه، فراحافظه، حافظه سرگذشتی، سیستم حافظه، حافظه وابسته به رویداد، کدگذاری حافظه، حافظه بلند مدت، cue، autobiographical memory، خودپنداره، رویدادهای گذشته، انبار خاطرات سرگذشتی، خود فعال، سیستم حافظه خود، بازیابی، اندوزش، بازیابی مستقیم، بازیابی تولیدی، کارکرد حافظه، حافظه سرگذشتی ممتاز، hyperthymesia، وسواس فکری


 
ویژگیهای حافظه سرگذشتی:
 • محتوای این حافظه هم شامل مواد رویدادی (Episodic) و هم معنایی (Semantic) می باشد. 
 • همواره معطوف به زندگی خود فرد است. 
 • این رویدادهای سرگذشتی پس از کدگذاری در حافظه بلند مدت ثبت می شوند.
 • این نوع حافظه به صورت خودکار عمل نمی کند و کاملا نشانه (cue) وابسته است به این معنی که نشانه های رویدادی و معنایی سر نخی را در گذشته ما فعال می کند سپس ما رویداد یا خاطره خاصی را از انبار حافظه سرگذشتی خود بازیابی می کنیم بنابراین به جز در موارد استثنا که در ادامه به آن اشاره خواهد شد صرف نظر از اینکه هرچقدر یک فرد تلاش کند قادر نخواهد بود تمام رویدادهای گذشته زندگی خود را بازیابی کند.
 • این نوع حافظه نیز مانند انواع دیگر حافظه ظرفیت خطا پذیری دارد و امکان خطاها و کدگذاری حافظه های غلط و غیر واقعی (False Memories) در این حافظه نیز وجود دارد.
 • این حافظه چون مستقیما با رویدادهای گذشته زندگی هر فرد مرتبط است به احساسات و افکار مرتبط با زمان آن رویداد خاص نیز وابسته است بنابراین حافظه سرگذشتی رابطه تنگاتنگ و مستقیمی با "خود پنداره"، "هیجانهای هر فرد در طول زمان" و "هویت" فرد دارد .
 
ساختار حافظه سرگذشتی: 
 
بر اساس تئوری Martin. A. Conway که به جرات میتوان گفت برجسته ترین نظریه پرداز در حوزه حافظه سرگذشتی و مبدع تئوری مدل 3 سازه اصلی حافظه سرگذشتی است، این حافظه از 3 سازه اصلی تشکیل شده است که کانوی از آن در مقاله مشهور خود در سال 2000 تحت عنوان "ساختمان حافظه سرگذشتی" نام می برد . این 3 سازه عبارتند از:
 1.  انبار خاطرات سرگذشتی (Autobiographical knowledge Base): این بخش در واقع پایگاه داده ای از اطلاعات مربوط به گذشته هر فرد است که در حافظه بلند مدت او جای دارد و تحت شرایطی اطلاعات از این پایگاه داده بازیابی می شوند. 
این پایگاه بزرگ اطلاعات سرگذشتی بر اساس جزئی یا کلی بودن اطلاعات درون آن به 3 سطح اساسی طبقه بندی میشود:
 • دوره های زندگی: کلی ترین سطح، اطلاعات مشخص و متمایز راجع به دوره های اصلی زندگی یک فرد مانند دوره دانشجویی دوره کار در فلان موسسه و ...
 • رویدادهای اصلی: این بخش اختصاصی تر از بخش قبلی است اما باز هم رویدادهای کلی و تکرار شونده در زندگی را شامل می شود مانند کوه رفتن در آخر هر هفته و ..
 • دانش رویداد وابسته: این بخش جزئی ترین اطلاعات از حافظه سرگذشتی ما را در بر دارد که شامل اطلاعات فضایی و زمانی جزئی در مورد یک اتفاق است به طور مثال نوع چینش صندلی ها در هنگام جلسه آزمون ورود به دوره کارشناسی اطلاعاتی است که در این طبقه کدگذاری می شوند.
 
 1. خود فعال (Working Self): خود پنداره در لحظه حال را خود فعال میگویند. یک سیستم کنترل کننده فعال در حافظه مانند حافظه فعال است که تعیین کننده این مهم است که چه اطلاعاتی در چه زمان و چگونه تحت عنوان خاطرات یک فرد در حافظه او ذخیره شوند و چه اطلاعاتی فراموش شوند! همچنین این خود فعال است که تعیین میکند چه اطلاعاتی در چه زمان از انبار اطلاعات سرگذشتی ما به حوزه آگاهی ما بازیابی شود.
خود فعال تنظیم کننده رفتار هر فرد در لحظه است و این کار را به وسیله دستکاری نشانه هایی که منجر به فعال شدن یک خاطره در ذهن یک فرد می شود، انجام می دهد بنابراین خود فعال کنترل کننده دو فرآیند اساسی "ذخیره سازی Encoding" و "بازیابی Retrieval" اطلاعات سرگذشتی می باشد.
 1. سیستم حافظه خود (Self Memory System): رابطه متقابل خود فعال با انبار خاطرات سرگذشتی سیستم حافظه خود نام دارد.


بازیابی از حافظه سرگذشتی:
 
 به دو صورت انجام میشود:
 1. بازیابی مستقیم: نشانه فعال کننده مستقیما منجر به بازیابی خاطره خاص می شود.
 2. بازیابی تولیدی: نشانه فعال کننده خاطره از بین چندین نشانه ابتدا برجسته و انتخاب می شود با ملاکی تحت عنوان معیار اثبات سپس خاطره با آن نشانه انتخاب شده بازیابی می شود.


کارکرد حافظه سرگذشتی چیست؟
 
 • راهنمایی: آموختن مهارتهای جدید ، توانایی حل مسئله
 • اجتماعی: مکالمات ، تعاملات اجتماعی 
 • انطباقی: تنظیم هیجانات
 
 
حافظه سرگذشتی ابر انسان

Elizabeth Parker, Larry Cahill, and James McGaugh در سال 2006 نشانگانی را معرفی کردند تحت عنوان “Hyperthymesia“ یا حافظه سرگذشتی ممتاز که افرادی که دارای این توانایی هستند دارای حافظه سرگذشتی بسیار جزئی و دقیق هستند همراه با ظرفیت اندوزش غیر قابل باوری بالا، به طوری که تک تک روزهای زندگی خود را به طور دقیق با جزئیات بسیار بالا به خاطر می آوردند به گونه که اگر از 1 فرد 32 ساله هایپرتایمیزیاک پرسیده شود در همین لحظه 12 سال پیش در حال انجام دادن چه کاری بودی؟ چه تاریخی بود؟ چه روزی بود؟ چه لباسی پوشیده بودی؟ در چه مکانی بودی؟ به تمام این سوالات بدون اشتباه با جزئیات دقیق پاسخ خواهد داد . 
به علاقه مندان پیشنهاد می شود ویدئو موجود در لینک زیر را مشاهده کنند.
 
 
 
تا کنون فقط 12 نفر با این توانایی در دنیا شناخته شده اند.
 
طبق مطالعات عصب شناسان و دانشمندان علوم شناختی آمریکایی و کانادایی بخش های متفاوتی در مغز این افراد در مقایسه با افراد عادی مسئول 3 فرایند اصلی کد گذاری، اندوزش و بازیابی اطلاعات هستند. 
طبق آخرین مطالعات از سال 2011 تا کنون بحث علمی جدی بین دانشمندان وجود دارد در مورد پاسخ به این سوال که آیا این توانایی ذاتی است یا یک مهارت اکتسابی است که می توان آن را به دست آورد؟
برای اطلاعات بیشتر راجع به پاسخ این سوال پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

"Forgetfulness is Key to a Healthy Mind". New Scientist. Retrieved 6 December 2011


 
سبب شناسی 
 
دلایل دقیق این پدیده کماکان ناشناخته است اما دانشمندان پایه های بیولوژیک برای آن کشف کردند.
هسته دم دار و لوب گیجگاهی این افراد از افراد عادی بزرگتر است. همچنین ساختار مدار پیش مخطط در این افراد مشابه ساختار و کارکرد این مدار در افراد مبتلا به وسواس فکری است. این مدار مسئول رفتارهای برگشتی و فکرهای رجعت کننده و رفتارهای وسواسی است.


موفق باشید.گروه آموزشی کیهان 
کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی
تحت نظارت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهانراهنمای نگارش فصل یک پایان نامه، راهنمای نگارش فصل دو پایان نامه، راهنمای نگارش فصل سه پایان نامه، راهنمای نگارش فصل چهار پایان نامه، راهنمای نگارش فصل پنجم پایان نامه، راهنمای نگارش پایان نامه، پروپوزال، شیوه تدوین تحقیق، اهداف تحقیق، فرضیه نویسی، تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای، تحقیقات توصیفی، تحقیقات تاریخی، تحقیقات همبستگی، تحقیقات علی، تحقیقات پیمایشی، اصول پروپوزال نویسی، طرح تحقیق، مقاله علمی پژوهشی، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, ارشد روانشناسی، اصول مقاله نویسی، مقاله علمی پژوهشی، چکیده نویسی، تکنیک مقاله نویسی، دفترچه کنکور 94، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, منابع, جزوات ارشد روانشناسی، منابع دکتری، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی
تعداد بازديد : 3737
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
فرید
|
1395/01/06 - 12:13
0
0
اگه میشه تمرینات حافظه هنری لورین رو در سایت قار بدین
شهرزاد
|
1394/08/12 - 19:48
0
0
عالی بود خانم خانی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.