.
تبلیغات

پریسا گلستانی, رزومه پریسا گلستانی, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منایع ارشد بالینی, منابع روانشناسی بالینی, کنکور ارشد روانشناسی عمومی, مشاوره, رتبه های برتر روانشناسی, رتبه های برتر روانشناسی, ارشد روانشناسی, ارشد روانشناسی بالینی, مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی, ارشد بالینی, منابع ارشد بالینی, مشاوره مقاله و پایان نامه

چطور به اهداف بلند مدت­مان برسیم؟(بخش اول)
پریسا گلستانی


سلام دوستان
امیدوارم که خوش و سلامت باشید و در حال لذت بردن از لحظات زندگی و البته مسیر مطالعاتی.


معمولا در زندگی همه ما این­گونه است که هدف مشخص، اما مسیر مبهم است و هر کدام از ما راه­های مخصوص به خود را برای رسیدن به اهدافمان داریم. فرض من در این سلسله نوشته­ها این است که هدف ما قبولی در کنکور ارشد روانشناسی است اما قدم­هایی که ترسیم می­کنم برای اهداف بلند مدت دیگر هم قابل تعمیم است.

به طور معمول افرادی که موفق می­شوند به اهداف بلند مدت­شان دست پیدا کنند سه مرحله، و در هر مرحله چندین قدم را به طور منظم و با تعهد به هدف پشت سر می­گذارند:

مرحله اول:  بسط دادن یک هدف بلند مدت

مرحله دوم: برنامه­ریزی برای دست­یابی به هدف
مرحله سوم: حفظ انگیزه برای ماندن در مسیر و ادامه دادن

در قسمت اول این نوشته مرحله اول را بسط می­دهم و در قسمت­های بعد به سایر مراحل می­پردازم.


مرحله اول:

قدم اول از خوتان بپرسید که دوست دارید در چند ماه و چند سال آینده زندگی­تان به چه نقطه­ای رسیده باشید و چه کارهایی را انجام داده باشید. پاسخ دادن به این سوال نیازمند بررسی­های درونی و بیرونی بسیاری است و معمولا کسانی که به کیهان مراجعه می­کنند این مرحله را پشت سر گذاشته­اند اما اگر احیانا هنوز مطمئن نیستید که شرکت در کنکور ارشد روانشناسی پاسخ به این سوال هست یا خیر حتما به دنبال پاسخ این سوالات باشید و پس از آن تصمیم بگیرید؛ به این فکر کنید که به چه کاری علاقه مند هستید و توانایی چه کارهایی را در خود می­بینید؟ در آینده دوست دارید کجا زندگی کنید؟ آیا تشکیل خانواده از الویت­های شما هست یا خیر؟ هنگامی که به پاسخ عینی و روشنی برای این سوالات و سوالاتی از این دست رسیدید آن وقت است که شما تصویری واضح از آینده­ای که به دنبالش هستید خواهید داشت و تازه پس از آن هست که می­توانید هدف مورد نظرتان را شکل دهید.

قدم دوم - احتمالا در پی پاسخ به سوالات بالا ایده های بسیاری به ذهن­تان می­رسد که یکی یکی باید آنها را پیگیری کنید پس قدم بعد، انتخاب یک هدف از بین اهداف بسیار است. ذهن­تان را نسبت به آینده ایده آل باز بگذارید و عناصری که آن آینده را برای شما می­سازند روی کاغذ بیاورید ، حال فکر کنید چه هدفی برای دستیابی به حداکثر این عناصر مناسب است. در این مرحله شما باید بتوانید مطمئن شوید که هدف مورد نظرتان شما را به تصویرتان از آینده می­رساند و در این راستا بهتر از است که با  افراد مطلع و متخصص در آن حوزه گفتگو کنید. در مورد کنکور ارشد روانشناسی؛ به خصوص اگر در حال تغییر رشته دادن هستید این مرحله را بسیار جدی بگیرید!
 

مقاله, مقالات مشاوره ای, مشاوره تحصیلی, روانشناسی, کنکور ارشد روانشناسی, کنکور ارشد مشاوره, هدفگذاری, هدف گذاری کنکوری, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد مشاوره, کنکور کارشناسی ارشد بالینی, کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد مشاوره, منابع کنکور ارشد بالینی, مطالعه کنکور ارشد


قدم سوم - پس از همه فکر کردن­ها و بررسی­ها، یک هدف مشخص را روس کاغذ بنویسید. دستیابی به اهداف مبهم واقعا مشکل است چرا که امکان پیگیری پیشرفت­شان وجود ندارد. رسیدن به اهداف بلند مدت در صورتی که قدم­های عینی و مشخصی برای دنبال کردن وجود نداشته باشد تقریبا ناممکن است. شما به یک هدف مشخص نیاز دارید تا بتوانید روی آن متمرکز بمانید و میزان پیشرفت­تان و قابلیت دست­یابی به هدف­تان را اندازه بگیرید. به عنوان مثال اگر بگویید هدف من شرکت در کنکور ارشد روانشناسی است و برایم تفاوتی ندارد که چه گرایشی قبول شوم میتوان حدس زد که در هیچ یک از گرایش­ها رتبه خوبی کسب نخواهید کرد.

قدم چهارم - اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را از هم جا کنید. برای رسیدن به هدف بزرگ روانشناس شدن شما باید ابتدا به هدف کوچکتر قبولی در کنکور دست بیابید و باز برای این هدف باید هدف گذاری­های کوچکتر و کوتاه مدت تر مثل یافتن منابع مطمئن، مشاور خوب، زمان بندی درست و امثال هم داشته باشید. لازم است که بتوانید اینها را از هم جدا کنید مبادا که یک هدف کوتاه مدت و کوچک شما را در خود گیر بیاندازد و به جای اینکه تسهیلگر رسیدن به هدف بزرگ باشد مانع آن شود. ضمن اینکه آگاه بودن ازتفاوت هدف بزرگ و اهداف کوچکتر باعث می شود که شما روی هدفتان متمرکز بمانید و از مسیر منحرف نشوید.

قدم پنجم - هدفتان را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که میتوانید به آن دست یابید.فکر کردن و رویا داشتن در مورد اهداف بزرگ خیلی خوب و زیباست ولی باید حواسمان باشد که اگر اهدافی را انتخاب کنیم که بیش از حد رویایی و جاه طلبانه باشند می­تواند موجب سرخوردگی ما شود. در انتخاب واقع گرایانه اهداف به این موارد توجه داشته باشید:
1) بررسی کنید و ببینید که آیا هدفتان مبتنی بر منابع شما هست یا خیر. شما باید اهدافی متناسب با شرایط و توانایی­هایتان انتخاب کنید چرا که فقط شما هستید که مسئول موفقیت یا شکست در دستیابی به اهدافتان هستید. اگر دارید با حساب باز کردن روی کمک­ها و توانایی­های دیگران به هدف­تان فکر می­کنید بدانید که در معرض شکست خوردن قرار دارید چراکه نه تنها به توانایی خودتان ایمان ندارید که چیزی بیرون از شما هست که بهتر از شما می­تواند به آن هدف برسد و این باعث سرخوردگی شما می­شود و احتمال رها کردن هدف­تان را بالا می­برد. همه ما این آزادی را داریم که همین امروز تصمیم بگیریم به قله اورست صعود کنیم اما چند نفر از شما فکر می­کنید که توانایی و آمادگی لازم برای رسیدن به این هدف را دارا هستید؟
2) اهداف خودتان را داشته باشید به جای اینکه سعی کنید به اهداف دیگران برسید. معمولا والدین، مربیان و روسا برای ما اهدافی را تنظیم می­کنند که ممکن است برخی علاقه مندی­های ما را در بر بگیرد اما عموما آن چیزی نیست که ما می­خواهیم. قبل از اینکه به سمت هدفی که برایتان تعیین شده بروید حتما از خودتان بپرسید که آیا این واقعا همان چیزی است که می­خواهم یا صرفا برای خوشامد دیگری است؟ اهدافی که تمایل باطنی ما را همراه خود ندارند در ادامه باعث نارضایتی درونی و به تبع آن افسردگی و عدم لذت از زندگی خواهند شد.
3) به نظرات دیگران گوش کنید. درست است که شما همیشه مجبور نیستید که نظر دیگران را در نظر بگیرید اما بر سر دوراهی­هایی که نمی­توانید تصمیم بگیرید شنیدن نظرات اطرافیانی که به آنها اعتماد دارید و فکر کردن به آنها می­تواند سودمند باشد.

ادامه دارد... 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی 

 مطالب مرتبط:

    منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی

منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی


مقاله, مقالات مشاوره ای, مشاوره تحصیلی, روانشناسی, کنکور ارشد روانشناسی, کنکور ارشد مشاوره, هدفگذاری, هدف گذاری کنکوری, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد مشاوره, کنکور کارشناسی ارشد بالینی, کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد مشاوره, منابع کنکور ارشد بالینی, مطالعه کنکور ارشد, مقاله, مقالات مشاوره ای, مشاوره تحصیلی, روانشناسی, کنکور ارشد روانشناسی, کنکور ارشد مشاوره, هدفگذاری, هدف گذاری کنکوری, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد مشاوره, کنکور کارشناسی ارشد بالینی, کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد مشاوره, منابع کنکور ارشد بالینی, مطالعه کنکور ارشد

 

تعداد بازديد : 749
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.