.
تبلیغات

دکتری, نکات دکتری, کنکور دکتری, داوطلبان آزمون دکتری, آزمون سراسری دکتری تخصصی, دکتری روانشناسی, کنکور دکتری روانشناسی, برگزاری آزمون, موفقیت در آزمون دکتری, مطالعه, جزوه دکتری, جزوات کیهان, جزوات دکتری کیهان, تست, تست زنی, کنکور ارشد, مدیریت جلسه آزمون, منابع, منابع مطالعاتی, درصد, رتبه, زبان, زبان تخصصی, استعداد تحصیلی, برنامه ریزی, برنامه ریزی تخصصی, مشاوره, مشاوره تخصصی, سمانه بهزادپور, فلش کارت, جمع بندیروزهای پایانی آزمون دکتری تخصصی


صادق فلاح

به نام بی نام او

کیهانی­ های گرامی
داوطلبان آزمون سراسری دکتری تخصصی روان­شناسی 96

از امروز که این مطلب نوشته می­ شود، حدود دو –سه هفته تا برگزاری آزمون، زمان در دسترس است. در این مطلب چند توصیه را که فکر می­کنم برای موفقیت­تان سودمند باشند، به طور مختصر عرض می­کنم:

 1. توقف مطالعه مطالب جدید. توصیه می­کنم از امروز دیگر مطالب جدیدی را که تا حالا برایتان آشنا نبوده اند ، مطالعه نکنید. دلیلش هم این است که در جلسه آزمون اطلاعاتی به کمک شما می­ آیند که در ذهن شما از انسجام و عمق کافی برخوردار باشند و مطلبی که الان مطالعه می­کنید شاید در این سه هفته به آن عمق کافی نرسند که بتوانند به شما کمک کنند. منظورم این است که یک مطلب باید برای شما به قول معروف "جا بیفتد" و درست درکش کنید. خاطرم است که در روزهای پایانی که بیش از یک سوم جزوه آمار را خوانده نشده پیش روی خودم می­دیدم، کاری که کردم همین بود: آنهایی را که پیشتر برای دوره ارشد یا آزمون ارشد خوانده بودم و برایم آشنا بودند، دوره کردم اما قید مطالبی را که در جزوه دکتری کیهان برایم جدید بودند (مثل انواع همبستگی­ های کانونی و ... ) زدم، چرا که فرصتی برای خواندن، مرور کردن، فهمیدن و جا افتادن مطلب نداشتم.
 2. تا می­توانید تست بزنید و تست ها را تحلیل کنید. گزینه­ های دیگر هر تست را هم تحلیل کنید که چرا هست. طراحانا غالباً بی دلیل آن سه گزینه دیگر را در  کنار گزینه صحیح قرار نمی­دهند.

دکتری, نکات دکتری, کنکور دکتری, داوطلبان آزمون دکتری, آزمون سراسری دکتری تخصصی, دکتری روانشناسی, کنکور دکتری روانشناسی, برگزاری آزمون, موفقیت در آزمون دکتری, مطالعه, جزوه دکتری, جزوات کیهان, جزوات دکتری کیهان, تست, تست زنی, کنکور ارشد, مدیریت جلسه آزمون, منابع, منابع مطالعاتی, درصد, رتبه, زبان, زبان تخصصی, استعداد تحصیلی, برنامه ریزی, برنامه ریزی تخصصی, مشاوره, مشاوره تخصصی, سمانه بهزادپور, فلش کارت, جمع بندی

 1. ممکن است سالها از فارغ التحصیلی شما از ارشد گذشته باشد و با مدیریت جلسه سر آزمون چندان آشنا نباشید. در این زمینه حتماً یکی دو بار آزمون های گذشته را شبیه سازی کنید و یکجا خودتان را بیازمایید. حتی اگر پیشتر تست هایشان را زده اید. این کار را برای مدیریت سر جلسه انجام دهید.
 2. از حالا کم کم تخمین بزنید که قصد دارید به چه درصدی برای هر درس دست پیدا کنید. این تخمین­ ها اگر مبنای درستی داشته باشند (منابع شما، میزان مطالعاتتان، درصدهای شما و ... )، به خوبی پیش بینی کننده نتیجه کار شما در جلسه خواهند بود و به مدیریت بهتر جلسه از سوی شما کمک خواهند کرد.
 3. زبان در آزمون دکتری به اندازه ارشد تعیین کننده نیست. اگر زبان تان قوی نیست، در این ده روز برنامه جدی و جدیدی برای آن توصیه نمی­کنم.
 4. استعداد تحصیلی درسی ست که بیشتر به هوش شما بستگی دارد تا به تمرین.
 5. خلاصه اینکه، اولویت اول تان دروس تخصصی باشد که ضریب شان 4 است (در برابر ضریب 1 برای زبان و استعداد). اما این یک توصیه کلی ست و تصمیم گیری نهایی به خود شما (و احیانا مشورت با مشاورتان) بستگی دارد.


برای برنامه­ ریزی تان:

 • از امروز جمع بزنید که واقعاً چقدر زمان مفید در دست دارید؟ روزهای در دسترس، ساعات در دسترس، و نهایتاً کل ساعت در دسترس.
 • لیست کنید که چه کارهایی را باید انجام دهید؟ مرورها، جمع بندی ها، فلش کارت ها، تست زنی ها و ...  –اینجا میتوانید از یک مشاور تخصصی مثل خانم دکتر بهزادپور کمک بگیرید (این لینک)
 • کارهایی را که دارید اولویت بندی کنید. در این مرحله احتمالا باید قانع بشوید که قید یک سری از کارها را بزنید و زمان تان را صرف کارهای ضروری تر بکنید.
 • شرکت در کلاس های نکته و تست را در این دو سه هفته توصیه نمی­کنم اما نمی­توانم مخالفتی هم با آنها داشته باشم. بستگی به شرایط شما و کم و کیف آن کلاس دارد.

دکتری, نکات دکتری, کنکور دکتری, داوطلبان آزمون دکتری, آزمون سراسری دکتری تخصصی, دکتری روانشناسی, کنکور دکتری روانشناسی, برگزاری آزمون, موفقیت در آزمون دکتری, مطالعه, جزوه دکتری, جزوات کیهان, جزوات دکتری کیهان, تست, تست زنی, کنکور ارشد, مدیریت جلسه آزمون, منابع, منابع مطالعاتی, درصد, رتبه, زبان, زبان تخصصی, استعداد تحصیلی, برنامه ریزی, برنامه ریزی تخصصی, مشاوره, مشاوره تخصصی, سمانه بهزادپور, فلش کارت, جمع بندی

 • از خواب تان و نیازهای ضروری تان برای مطالعه کردن نزنید. تجربه شخصی بنده با دانشجویان متعددی نشان دهنده مضر و آماتور بودن این کار برای عمده داوطلبان است.
 • ترجیحاً یک جزوه جدید وارد مطالعاتتان نکنید و بر محکم سازی مطالب قبلی تاکید داشته باشید.
 • خوش به حال آن دسته از دوستانی که نه آن قدر درگیر خود سرزنش گری هستند که "چرا اینو نخوندم؟!، چرا از مهر شروع نکردم؟! چرا از فلان منبع مطالعه نکردم ؟! چرا .. چرا .. چرا ... چرا .... ". دوستانی که به خوبی به کرده ها و نکرده هایشان واقف اند، شکرگزار کرده ها اند و در قبال نکرده ها و اهمال­کاری ها هم با شفقت بر خود برخورد می­کنند و می­دانند که در تلاش برای درس گرفتن از گذشته خواهند بود.
 • خوش به حال آن دسته از دوستانی که  می­دانند با فکر کردن­های زیاد و فرضیه سازی های مفرط درباره آزمون و سوالاتش و نتیجه و میزان آمادگی دیگران  و ... ، نمی­توانند خود را به هدف نزدیک کنند. به همین دلیل تلاش می­کنند در فرصت باقی مانده، با بیشترین ساعت مطالعاتی ممکن، فقط و فقط بر عملکرد خود و ارتقاء آن تمرکز داشته باشند.

 

نکته فراوان است اما نکته ای را که برای همه دوستان مفید باشد (و نه برای یکی خوب و برای دیگری بد)، با احتیاط بایستی انتخاب کرد.
خانم دکتر بهزادپور برای پاسخدهی به سوالات تخصصی تر و ابهامات و اشکالات در کنار شما (این لینک) هستند.
برای شما دوستان آرزوی سربلندی در تمام زمینه­های زندگی را دارم.

خدایا چنان کن سرانجام کار                                   تو خشنود باشی و ما رستگار

ارادتمند

 

گروه آموزشی کیهان
  ارشد و دکتری روانشناسی


مطالب مرتبط:

تعداد بازديد : 913
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.