.
تبلیغات

مقاله, مقاله مطالعاتی, مدیریت زمان, نکات کاربردی, نکات کاربردی مدیریت زمان, دانشگاه, مطالعه, مطالعه کنکوری, کنکور ارشد, کنکور ارشد روانشناسی, واقع بینی, واقع بین, برنامه ریزی, استرس, صادق فلاحچند نکته کاربردی در خصوص مدیریت زمانصادق فلاح

 

اوضاع زمانی‌تان برای هفته آینده چطور است؟ چقدر کلاس، سر کار، کارهای خانه، مطالعه و ... دارید؟ حدودش را در بیاورید.
ابتدا کارهای ثابت را، مثل کلاس های دانشگاه، زمان‌های سرکار و ... که برای شما ثابت است در بیاورید.
خب برای این زمان‌ها که کاری نمی‌توانید بکنید احتمالاً. «مدیریت زمان» اینجا یعنی از زمان باقی مانده به خوبی استفاده کنید.

چقدر زمان باقی مانده؟ این زمان را حساب کنید.  برای محاسبه این زمان منطقی فکر کنید و روی آسمان‌ها محاسبه نکنید. اینکه روزانه 8 ساعت سر کار باشید و با احتساب اینکه «خب پنج خونه ام تا 12 شب 7 ساعته، 6 ساعت مفید مطالعه می‌کنم دیگه» بخواهید 6 ساعت مطالعه کنید بیشتر به عالم رویا برمی‌گردد تا واقعیت. واقع‌بین باشید: «برسم تا یه ساعت که خسته‌م، از 6 شروع کنم تا 11 میشه 5 ساعت، از این 5 ساعت می‌تونم حدود 3 تا حداکثر 4 ساعت مفید استفاده کنم».

کارهایتان برای یک هفته را در یک سالنامه بزرگ، در یکی دو برگ‌ش یادداشت کنید.
در ابتدا لازم نیست تعیین کنید هرکاری قرار است در چه زمانی انجام شود.
خب به عنوان مثال به طور میانگین تا ساعت 2 بعد از ظهر بیرون خواهید بود و در طول روز می‌توانید 5 ساعت مطالعه کنید: «30 ساعت مطالعه، جمعه هم که فقط مرور».
همه کارهای مهم در طول هفته را در یک برگه بنویسید. از مراجعه به دندانپزشک و تمدید دفترچه بیمه و تعمیرگاه بردن ماشین تا  مطالعات تخصصی برای کنکورتان. همه را یادداشت کنید. تا ببینید برنامه تان برای هفته آینده چیست و چه کارهایی باید انجام شود.
این کار مانع از این می‌شود که چیزهای مهمی از برنامه تان از قلم بیفتد.
بعد تکلیف‌تان برای هر روز را روشن کنید. «صبح تا 2 دانشگاه؛ 3 و نیم تا شب، 5 ساعت مطالعه؛ عصر زنگ به منوچهر!». و همینطور برای روزهای دیگر همه چیز را بنویسید اما نه خیلی جزئی.
بعد که همه روزهای هفته مشخص شد(نه خیلی وسواسی که حوصله‌تان سر برود و گیج بشوید)، باز کار را می‌توانید جزئی‌تر کنید. «برای شنبه، صفحه 23 تا 31 جزوه روانشناسی رشد؛ صفحه 20 تا 28 جزوه آسیب‌‌شناسی؛ نیم صفحه زبان سیدمحمدی؛ بقیه هم مرور». به این صورت می‌توانید برنامه‌ی 14 تا 21 روزه‌ای را که از مشاورتان گرفته‌اید به اجزای کوچکتر و قابل مدیریت‌تر تقسیم کنید.
گاهی اوقات تحت استرس به رفتارهای ناپخته عقب‌نشینی‌ می‌کنیم: بیخیال سایر ابعاد زندگی می‌شویم. فکر می‌کنیم همه چیز همان کار است و بس! پس ورزش بیهوده ست، زنگ زدن به منوچهر(یا مریم، هر دوستِ جان‌ای که دارید) بیهوده است. فقط درس را بچسب ! این روش برای زمان خیلی کوتاه جواب می‌دهد اما برای ماراتن‌ای چندماهه، بعید می‌دانم.
 

مقاله, مقاله مطالعاتی, مدیریت زمان, نکات کاربردی, نکات کاربردی مدیریت زمان, دانشگاه, مطالعه, مطالعه کنکوری, کنکور ارشد, کنکور ارشد روانشناسی, واقع بینی, واقع بین, برنامه ریزی, استرس, صادق فلاح


نکات تکمیلی:
1.من هنوز هم باور دارم عالم حساب و کتاب دارد. یکی از مظاهرش هم این است که اگر برای مدت طولانی به جسم‌م رسیدگی نکنم، یک روزی باید یکجا باهاش نقداً حساب کنم ! ورزش را از زندگی‌تان حذف نکنید لطفاً. اگر نیست برش گردانید. اگر نگهش داشتید و ثمره حضورش را دیدید، به جان خودتان دعا کنید.
2.موضوع چرخ زندگی را جدی بگیرید. نه اینکه وسواسِ حفظ تعادل همیشگی در همه جنبه‌های زندگی، شما را از اصل کار منحرف کند. منظورم این نیست. منظورم «عدم غغفلت بلندمدت از سایر جنبه‌های زندگی‌» ست.
3.مدیریت زمان آنقدرها هم دشوار نیست. اما کم کم باید مهارت‌ش را به دست آوریم. اگر شما هم مثل من تازه‌کار هستید، صبور باشید. هم‌درد‌ایم :)
 

پی‌نوشت:
1.سعی می‌کنم کاربردی برایتان بنویسم و غیبتم در جلسات مشاوره را اینگونه جبران کنم.
2.اگر درباره مطالب بنده ابهامی دارید، یا در بخش نظرات سوال بپرسید یا از مشاورتان بپرسید
3.مشاوران امسال کیهان مثل سال‌های پیش در کارشان از متخصص‌ترین‌ها هستند
4.مراقب سرما و گرما باشید، حیف شماست که سرما بخورید :)
5.ارادتمندگروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


مطالب مرتبط: 

تعداد بازديد : 1513
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 4
سیده دنیا
|
1395/08/14 - 00:16
0
0
من تغییر رشته ای هستم، از الان میخوام شروع کنم به نظرتون ممکنه؟ روزانه تهران؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/08/14 - 20:41
سلام سیده دنیا


بله بله این امکان وجود داره، از اونجایی که دیگه فرصتی برای سعی و خطا نداریم، حتما از امکان مشاوره رایگان ما استفاده کنید تا همکارانم به طور کامل راهنماییتون کنن که برای شروع چی بخونید و ادامه مطالعات رو چطور انجام بدید:
02166475618 الی 20

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی

ناشناس
|
1395/08/16 - 12:02
0
0
میشه خواهش کنم جواب بدین؟ رشته کارشناسیم مشاوره بوده و تصمیم گرفتم ارشد بالینی بخونم ودست ب هیچ کتابیم نزدم بنظرتون تو این زمان میتونم نتیجه مطلوب بیارم؟برای برنامه ریزی دیر نیست؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/08/16 - 18:07
سلام دوست گرامی


بله بله میتونید شروع کنید و امیدوار باشید، فقط نکته مهم این هست که الان وقتی برای سعی و خطا وجود نداره! حتما از امکان مشاوره رایگان کیهان استفاده کنید تا همکارانم در بخش مشاوره به طور کامل راهنماییتون کنن و در خصوص منابع و روش مطالعه صحیح اطلاعات لازم رو بهتون بدن:
02166475618 الی 20


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.