.
تبلیغات
صادق فلاح تفتی، ارشد رواانشناسی، روانشناسی،‌ خانواده درمانگر

« این هفت روز، یک گام به پیش در مدیریت بهتر روزهای هفته »


 

صادق فلاح

سلام دوستان

با توجه به مشکلاتی که هنوز در بحث مدیریت زمان شاهد آن هستیم، قصد دارم مختصری درباره مدیریت بهتر زمان خدمتتان عرض کنم. ای کاش فرصت مهیا بود تا همه این مباحث را در کارگاهی چند ساعته با هم مرور می‌کردیم اما خب فعلاً بهتر است «نقد» را رها نکنیم :) 
در این جا بیشتر مقصودم مدیریت بهتر 7 روز هفته ست و با این نگاه به سراغ‌تان آمده‌ام.  اینکه چطور بتوانید هفته آینده را بهتر مدیریت کنید. هر هفت روزش را. باشد که پیروز شویم. 
خب برویم ببینیم چطور می‌شود: 

مدیریت این هــفـــتــــــ7 روز

اولین سوال این است که: اوضاع زمانی‌تان برای هفته آینده چطور است؟ چقدر کلاس، سر کار، کارهای خانه، مطالعه و ... دارید؟ حدودش را در بیاورید.
ابتدا کارهای ثابت را، مثل کلاس های دانشگاه، زمان‌های سرکار و ... که برای شما ثابت است در بیاورید.
خب برای این زمان‌ها که کاری نمی‌توانید بکنید احتمالاً. مثلاً شما اجباراً به طور میانگین روزی 4 ساعت سر کار یا سر کلاس یا ... هستید. این که هیچ. اما مدیریت زمان اینجا یعنی از زمان باقی مانده به خوبی استفاده کنید.
سوال بعدی این است که:‌چقدر زمان باقی مانده؟ این زمان را حساب کنید. برای محاسبه این زمان منطقی فکر کنید و روی آسمان‌ها محاسبه نکنید. اینکه روزانه 8 ساعت سر کار باشید و با احتساب اینکه «خب پنج خونه ام تا 12 شب 7 ساعته، 6 ساعت مفید مطالعه می‌کنم دیگه» بخواهید 6 ساعت مطالعه کنید بیشتر به عالم رویا برمی‌گردد تا واقعیت. واقع‌بین باشید: «برسم تا یه ساعت که خسته‌م، از 6 شروع کنم تا 11 میشه 5 ساعت، از این 5 ساعت می‌تونم حدود 3 تا حداکثر 4 ساعت مفید استفاده کنم».
 
مدیریت زمان، مدیریت زمان صحیح، فلاح، صادق فلاح، چطور از زمان بهتر استفاده کنیم؟، مدیریت زمان در کنکور


خب به عنوان مثال به طور میانگین تا ساعت 2 بعد از ظهر بیرون خواهید بود و در طول روز می‌توانید 5 ساعت مطالعه کنید: «30 ساعت مطالعه، جمعه هم که فقط مرور».
همه کارهای مهم در طول هفته را در یک برگه بنویسید. از مراجعه به دندانپزشک و تمدید دفترچه بیمه و تعمیرگاه بردن ماشین تا  مطالعات تخصصی برای کنکورتان. همه را یادداشت کنید. تا ببینید برنامه تان برای هفته آینده چیست و چه کارهایی باید انجام شود.
این کار مانع از این می‌شود که چیزهای مهمی از برنامه تان از قلم بیفتد.
بعد تکلیف‌تان برای هر روز را روشن کنید. «صبح تا 2 دانشگاه؛ 3 و نیم تا شب، 5 ساعت مطالعه؛ عصر زنگ به منوچهر!». و همینطور برای روزهای دیگر همه چیز را بنویسید اما نه خیلی جزئی.
بعد که همه روزهای هفته مشخص شد(نه خیلی وسواسی که حوصله‌تان سر برود و گیج بشوید)، باز کار را می‌توانید جزئی‌تر کنید. «برای شنبه، صفحه 23 تا 31 جزوه روانشناسی رشد؛ صفحه 20 تا 28 جزوه آسیب‌‌شناسی؛ نیم صفحه زبان سیدمحمدی؛ بقیه هم مرور». به این صورت می‌توانید برنامه‌ی 14 تا 21 روزه‌ای را که از مشاورتان گرفته‌اید به اجزای کوچکتر و قابل مدیریت‌تر تقسیم کنید.
گاهی اوقات تحت استرس به رفتارهای ناپخته عقب‌نشینی‌ می‌کنیم: بیخیال سایر ابعاد زندگی می‌شویم. فکر می‌کنیم همه چیز همان کار است و بس! پس ورزش بیهوده ست، زنگ زدن به منوچهر(یا مریم، هر دوستِ جان‌ای که دارید) بیهوده است. فقط درس را بچسب ! این روش برای زمان خیلی کوتاه جواب می‌دهد اما برای ماراتن‌ای چندماهه، بعید می‌دانم.
 
نکات تکمیلی:
  1. من هنوز هم باور دارم عالم حساب و کتاب دارد. یکی از مظاهرش هم این است که اگر برای مدت طولانی به جسم‌م رسیدگی نکنم، یک روزی باید یکجا باهاش نقداً حساب کنم ! ورزش را از زندگی‌تان حذف نکنید لطفاً. اگر نیست برش گردانید. اگر نگهش داشتید و ثمره حضورش را دیدید، به جان خودتان دعا کنید.
  2. موضوع چرخ زندگی (کلیک کنید) را جدی بگیرید. نه اینکه وسواسِ حفظ تعادل همیشگی در همه جنبه‌های زندگی، شما را از اصل کار منحرف کند. منظورم این نیست. منظورم «عدم غغفلت بلندمدت از سایر جنبه‌های زندگی‌« ست.
  3. مدیریت زمان آنقدرها هم دشوار نیست. اما کم کم باید مهارت‌ش را به دست آوریم. اگر شما هم مثل من تازه‌کار هستید، صبور باشید. هم‌درد‌ایم :)
  4. در آینده نزدیک در یک مطلب جامع‌تر یکی از بروشورهای مدیریت زمان را خدمتتان ارائه می‌دهم که بیشتر با این مهارت مهم، یعنی مدیریت زمان آشنا شوید
 
پی‌نوشت:
  1. سعی می‌کنم کاربردی برایتان بنویسم و غیبتم در جلسات مشاوره را اینگونه جبران کنم.
  2. اگر درباره مطالب بنده ابهامی دارید، یا در بخش نظرات سوال بپرسید یا از مشاورتان بپرسید
  3. سوالات کوتاه را در سایت بپرسید اما اگر سوالی طولانی و تخصصی دارید، در جلسات تخصصی از مشاوران بپرسید 
  4. مشاوران امسال کیهان مثل سال‌های پیش در کارشان از متخصص‌ترین‌ها هستند واقعاً
  5. مراقب سرما و گرما باشید، حیف شماست که سرما بخورید :)
  6. ارادتمند

گروه آموزشی کیهان

ارشد و دکتری روانشناسی


شوق به لذت، اجتناب از رنج، مقاله، مقاله روانشناسی، انگیزه، رشته مورد علاقه، تحریک انگیزش، آینده، دانشگاه، ارشد، کنکور، کنکور ارشد، شرایط سخت، استرس، فروید، نگرش، تحریف شناختی، اصلاح نگرش، کنکور ارشد روانشناسی، گروه آموزشی کیهان، ارشد و دکتری روانشناسی، شوق به لذت، اجتناب از رنج، مقاله، مقاله روانشناسی، انگیزه، رشته مورد علاقه، تحریک انگیزش، آینده، دانشگاه، ارشد، کنکور، کنکور ارشد، شرایط سخت، استرس، فروید، نگرش، تحریف شناختی، اصلاح نگرش، کنکور ارشد روانشناسی، گروه آموزشی کیهان، ارشد و دکتری روانشناسی، شوق به لذت، اجتناب از رنج، مقاله، مقاله روانشناسی، انگیزه، رشته مورد علاقه، تحریک انگیزش، آینده، دانشگاه، ارشد، کنکور، کنکور ارشد، شرایط سخت، استرس، فروید، نگرش، تحریف شناختی، اصلاح نگرش، کنکور ارشد روانشناسی، گروه آموزشی کیهان، ارشد و دکتری روانشناسی
تعداد بازديد : 1977
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 9
هدی واحد
|
1394/08/15 - 23:39
0
1
مثل همیشه عالی، ممنون که علی رغم نبودنتون بازم هستین...
ناشناس
|
1394/08/16 - 22:19
0
0
سلام.خیلی ممنون از راهنمایی های شما.من نمیدونم چرا یه روز خوب یعنی عااااالی میخونم ولی یه روز خیییلی بد.یه روز به رتبه شدن فکر میکنم . یه روز کلا نامید ناامیدم:((بیشتر از همه هم فکر کنم این ناامیدی کار دستم میده.نه اینکه اوضام بد باشه ها!! به هیچ عنوان.اما نمیدونم چمه:(( چون از الان ناامیدی خیلی زوده
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/16 - 22:29
سلام دوست عزیز

این که گاهی مودتون عوض بشه، گاهی اوقات سرحال باشید، گاهی اوقات کمی ناامید باشید، طبیعیه و همه چنین حس هایی رو تجربه میکنن. ولی باید سعی کنید روی هیجاناتتون کنترل بیشتری داشته باشید و اجازه ندید به مطالعه تون لطمه بخوره :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ناشناس
|
1394/08/20 - 19:47
0
0
سلام من برای dsm5 چه کتابی بخونم ؟؟ نمیدونم چیکار کنم ؟؟ تغییر رشته ای هم نیستم . ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/20 - 22:39
سلام دوست گرامی

تهیه ی یک جزوه یا خلاصه ی DSM5 برای کنکور کافیست، انتشارات ارجمند در این زمینه کتاب های زیادی منتشر کرده :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ناشناس
|
1394/08/21 - 17:08
0
0
سلام خیلی ممنون از پاسختون . فقط یه سوال دارم کیهان هم مثل اینکه یه جزوه نوشته ، میخوام بدونم کافی هست ؟؟ اگر خواستم اون رو تهیه کنم چه جوری بخونم؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/22 - 19:15
سلام دوست عزیز

جزوات بالای 70 درصد سوالات کنکور رو پوشش دادند.
برای اطلاعات بیشتر میتونید از جلسه مشاوره ی رایگان استفاده کنید و یا جلسه ی برنامه ریزی تخصصی رزرو کنید.موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکترای روانشناسی
آرمان
|
1394/08/21 - 21:05
0
0
سلام من فکر میکردم باید از بقیه کارام بزنم تا ساعت مطالعه ام رو ببرم بالا! وقتی من میتونم از بقیه کارام بزنم و روزی 8 ساعت بخونم اینکارو نکنم؟ آخه با روزی 4 ساعت که از بقیه رقبا جا میمونی
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/22 - 19:12
سلام آرمان


همونطور که در متن هم اشاره شده گاهی وقتها اینکه بیخیال همه چیز بشید و صرفا بچسبید به درس در دراز مدت خسته کننده میشه .ولی حتما باید از کارهای غیر ضروری در این ایام زد و ساعت مطالعه و مهمتر از اون کیفیت مطالعه رو بالا برد.


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکترای روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.