.
تبلیغات

مطالعه, مقاله, مقالات مطالعاتی, روش مطالعه, روش مطالعه پس خبا, روش مطالعه مردر, روش مطالعه murder, یادگیری, مطالعه و یادگیری, mood, understand, recall, detect and digest, expand, review and respond, روانشناسی یادگیری, دکتر سیف, مرور, مرور آموخته ها, درک مطلب, بسط و گسترش مطلب

رشته های بهداشت روان و روانشناسی سلامت

 

مریم بی طرفان


دوستان عزیزم سلام

یکی دو ساله که وزارت بهداشت رشته های جدیدی مثل بهداشت روان و روانشناسی سلامت را برای مقطع ارشد ارائه می دهد البته فعلا این رشته ها فقط در دانشگاه ایران و با ظرفیت خیلی محدود دانشجو می پذیرد. در جلسات انتخاب رشته خیلی از دانشجویان گرامی درباره این رشته ها سوال می پرسیدند و من تصمیم دارم که امروز به معرفی این رشته ها بپردازم.

  • بهداشت روان

اول یک توضیح مختصری درباره خود این واژه می دهم. بهداشت روان به معنای "حالت سالم و خوب بودن"است؛ به عبارتی وضعیت ذهنی که در آن فرد با تمام جسم، روح و ذهن خود کاملا از شرایط کنونی خود رضایت دارد. بهداشت روانی یعنی داشتن احساس آرامش و امنیت درون و به دور بودن از اضطراب، افسردگی و تعارض های مزمن روانی. درصد قابل توجهی از بیماری های جسمانی، ریشه روان شناختی دارند و بهره مندی از بهداشت روان می تواند بر سلامت جسم اثر مثبتی داشته باشد. ابعاد مختلف بهداشت روانی مانند سلامت اجتماعی، سلامت شغلی، سلامت روحی، سلامت ذهنی، سلامت بدنی، سلامت عاطفی، سلامت مالی، سلامت روانی و پزشکی هستند که با هم همپوشانی زیادی دارند. امروزه افزایش آسیب های اجتماعی و روانی ایجاب می کند که علاوه بر توجه به امر درمان و رفع آسیب ها اقداماتی در جامعه صورت گیرد که بروز اینگونه آسیب ها را کاهش دهد و چون جای چنین رشته ای خالی بود رشته بهداشت روان به منظور پیشگیری و ارتقاء سلامت روان جامعه ایجاد شد. درواقع این رشته یک پله قبلتر از روانشناسی را در نظر می گیرد و مبنای کارش بر پیشگیری اولیه در سطح جامعه می باشد. حوزه کاری این رشته هم مربوط به ارایه برنامه ریزی و سیاست گذاری ها در مراکز بهداشت و پیشگیری بر اساس نیاز جامعه می باشد. برخی واحدهای این رشته شامل اپیدمیولوژی، امار و روش تحقیق، اصول خدمات بهداشت و مدیریت اقتصاد بهداشتی، آسیب شناسی اجتماعی، اصول مشاوره و درمان ،مداخله در بحران، بهداشت روان جامعه نگر، بهداشت روان و معنویت، و کارورزی در مراکز بهداشت می باشد.
 

معرفی رشته بهداشت روان, معرفی رشته روانشناسی سلامت, بهداشت روان, روانشناسی سلامت, دانشگاه ایران, بیماری روانی, کنکور, کنکور ارشد, کنکور ارشد روانشناسی, مطالعه کنکوری, منابع ارشد روانشناسی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, ارشد روانشناسی, ارشد مشاوره, دکتری روانشناسی, منابع ارشد بالینی, منابع ارشد مشاوره

  • روانشناسی سلامت

سلامت و بیماری تحت تأثیر عوامل زیادی است. باوجوداینکه بیماری‌های ارثی و واگیردار مشترک هستند اما عوامل رفتاری و روان‌شناختی زیادی وجود دارد که بر بهزیستی جسمی و بسیاری از شرایط پزشکی اثر می‌گذارد. روانشناسی سلامت حوزه‌ای تخصصی است که در آن به این موضوع پرداخته می‌شود که عوامل زیستی، روان‌شناختی، رفتاری و اجتماعی چگونه روی سلامت و بیماری تأثیر می‌گذارد.
نقطه تمرکز روانشناسی سلامت، بر افزایش سلامتی و همین‌طور پیشگیری از بیماری و درمان آن است. روانشناسان سلامت همین‌طور می‌خواهند بدانند که افراد چگونه به بیماری خود واکنش نشان می‌دهند، با آن مقابله می‌کنند و از آن بهبود می‌یابند. برخی روانشناسان سلامت روی بهبود سیستم مراقبت از سلامت و رویکرد دولت به سیاست مراقبت از سلامت کار می‌کنند.
روانشناسان سلامت همچنین، پژوهش‌های کاربردی درباره رشد و توسعه دادن رفتارهای سالم و همین‌طور پیشگیری از رفتارهای ناسالم و کاهش آن انجام داده‌اند تا از طریق آن تأثیر رفتار بر سلامتی و نفوذ سلامتی و بیماری بر عوامل روان‌شناختی را کاوش کنند.
از واحدهای این رشته می توان آمار و روش تحقیق، اصول و مبانی روانشناختی سلامت، بیماری های روان تنی، مداخلات روانشناختی در بیماری های جسمی، سبک زندگی و رفتارهای پرخطر، روانشناسی سالمندی، روانشناسی سلامت جنسی، سازگاری با بیماری های جسمی و کارآموزی بالینی در روانشناسی سلامت را نام برد.
 
این دو رشته، رشته های جدیدی برای مقطع ارشد در وزارت بهداشت می باشند و فعلا دکترای این رشته ها در وزارت بهداشت ارائه نمی شود البته احتمال زیادی دارد که به زودی شاهد ارائه این رشته ها در مقطع دکترا هم باشیم. هر دو رشته، رشته های جذاب و کاربردی هستند و با توجه به نیاز جامعه جای پیشرفت زیادی دارد.
 
 

 


گروه آموزشی کیهان
  ارشد و دکتری روانشناسی

   منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی

 

منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینیمطالب مرتبط:

    

تعداد بازديد : 1202
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.