.
تبلیغات

مطالعه, مقاله, مقالات مطالعاتی, روش مطالعه, روش مطالعه پس خبا, روش مطالعه مردر, روش مطالعه murder, یادگیری, مطالعه و یادگیری, mood, understand, recall, detect and digest, expand, review and respond, روانشناسی یادگیری, دکتر سیف, مرور, مرور آموخته ها, درک مطلب, بسط و گسترش مطلبروش مطالعه مردر (Murder)مریم بی طرفان

 

دوستان عزیزم سلام

امیدوارم که حالتون خوب باشه.


امروز می خوام یکی از روش های مطالعه رو بهتون معرفی کنم که فکر می کنم براتون مفید باشه.
این روش مطالعه و یادگیری، روش مردر نام دارد. روش مردر صورت جدیدتر و تکمیل یافته تر روش پس ختام (پس خبا) است و از نظریه ها و پژوهش های روانشناسی خبرپردازی مشتق شده و بیشتر جنبه شناختی دارد. این روش از مراحل زیر تشکیل می شود:
 

  1. حال وهوا (Mood):

منظور این است که پیش از شروع به مطالعه و یادگیری حال و هوای آن را پیدا کنید.یعنی سر حال وآماده یادگیری باشید و تا پایان مطالعه این حالت را حفظ کنید. به این منظور سعی کنید با ایجاد حالت آرمیدگی عضلانی بر اضطراب خود غلبه کرده و افکار مثبت را جانشین افکار منفی و شک تردیدهای بیهوده سازید. بطور کلی در این مرحله باید زمینه را برای مطالعه موثر آماده کنید؛ یعنی برای مطالعه برنامه بریزید، زمان بندی کنید و حواس خود را بر یادگیری متمرکز کنید.
 

  1. درک و فهم (Understand):

در این مرحله بکوشید تا آنجا که ممکن است، مطالبی را که می‌خوانید به طور عمیق درک کنید. از میزان  کیفیت درک خود آگاه باشید و مطالبی را که خوب نفهمیده‌اید، با علامت گذاشتن مشخص کنید تا در مراحل بعدی مجددا به سراغ آنها بروید.
 

  1. یادآوری (Recall):

آنچه را که در هر مرحله خوانده و فهمیده اید، به یاد آورید.در این مرحله با استفاده از تخیل، تفسیر و تحلیل مطالب به یادگیری مطلب کمک کنید. همچنین بکوشید تا مطلبی را که خوانده اید به زبان خود بازگو کنید و نکات مهم را مشخص کنید.

مطالعه, مقاله, مقالات مطالعاتی, روش مطالعه, روش مطالعه پس خبا, روش مطالعه مردر, روش مطالعه murder, یادگیری, مطالعه و یادگیری, mood, understand, recall, detect and digest, expand, review and respond, روانشناسی یادگیری, دکتر سیف, مرور, مرور آموخته ها, درک مطلب, بسط و گسترش مطلب
 

  1. کشف و هضم (Detect and Digest):

در این مرحله مطالبی که در مراحل قبل نفهمیده‌اید، مراجعه کرده و به یادگیری آنها و کشف ارتباط بین مطالب با یکدیگر بپردازید. مطالب پیچیده را به اجزای ساده‌تر تجزیه کنید و برای فهم آنها از منابع معتبر دیگر کمک بگیرید.

  1. بسط و گسترش (Expand):

مطالبی را که می‌خوانید به آن چه که قبلا‏ٌ آموخته‌اید، ارتباط داده و به آن شاخ و برگ دهید و سؤال‌هایی نظیر این سؤال‌ها را از خود بپرسید:
ـ اگر به نویسنده‌ی مطلب دسترسی داشتید، از او چه سؤال‌هایی می‌پرسیدید؟
ـ چگونه می‌توانید آنچه را که آموخته‌اید، برای دیگران قابل فهم سازید؟
ـ چگونه می‌توانید از اطلاعاتی که کسب کرده‌اید، در عمل استفاده کنید؟
 

  1.  مرور وپاسخ دادن (Review and Respond):

فعالیت اصلی مرور کردن به یادآوردن آموخته ها، توجه به نکات مهم، و سعی در پاسخ دادن به سوال های قبلا طرح شده، و تمرکز کردن بر هدف های یادگیری است. هدف عمده  این مرحله از یادگیری رفع نواقص راهبردهای مطالعه برای کاربردهای آتی است. در این مرحله همچنین سعی کنید تا اشتباههایی را که در امتحان مرتکب شده اید تحلیل کنید و برای یادگیری آنها راهبردهای دیگری برگزینید.
منبع: کتاب روانشناسی یادگیری و آموزش دکتر علی اکبر سیف
 
 گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسیمطالب مرتبط:


 

تعداد بازديد : 1353
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 4
ش
|
1395/09/13 - 15:27
0
0
سلام .عاليه ممنون خانم بيطرفان
فاطمه بذرافشان
|
1395/09/22 - 10:59
0
0
خیلی خوب و آموزنده بود ممنونم خانم بی طرفان
فاطمه
|
1395/09/23 - 20:48
0
0
با سلام و عرض احترام. من در کنکور ارشد 96 روانشناسی بالینی وزارت بهداشت انشاالله فقط می خواهم انستیتو قبول شوم. خواستم با اطمینان کامل بفرمایید که 1. ترجمه کاپلان را از دکتر رضاعی بخوانم یا آقای گنجی؟ 2. آیا تمام فصول سه جلد کاپلان را باید خواند؟ پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/09/24 - 18:01
سلام فاطمه


سوالاتتون از مشاور بهداشت کیهان، خانم شیاسی پرسیده شد:
ترجمه آقای رضاعی رو باید بخونید. فصول مربوط به اختلالات از همه مهم تره و نیازی نیست هر سه جلد خونده شه.


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.