.
تبلیغات

پیمودن نیمی از مسیرمریم بی طرفان

 

دوستان عزیز کیهانی سلام
امیدوارم که حالتان خوب باشد. می خواهم امروز درباره یکی از مهم ترین ابزارهای لازم برای رسیدن به موفقیت با شما صحبت کنم : برنامه ریزی

برنامه ریزی درسی برای کنکور یک کلید ضروری است که باید در تمامی ساعات همراهمان باشد که با اتکا به آن برنامه و اطلاع از نحوه مطالعه صحیح کنکور، بتوانیم از بیشتر رقیبان  پیشی بگیریم. همان طور که می دانیم مطالعه برای کنکور یک پروسه حداقل 7-8 ماهه را می طلبد که نیازمند برنامه ریزی و مدیریت درست زمان است. طبق گفته یکی از برجسته ترین نظریه پردازان مدیریت، پیتر دراکر: "اقدام بدون برنامه ریزی علت همه شکست هاست". بنابراین ما با مطالعه بدون  برنامه ریزی در طولانی مدت نمی توانیم نتیجه مطلوب مان را کسب کنیم حتی اگر ساعت مطالعه مان را هم بالا ببریم و از مطالعه هیچ کتابی نیز صرف نظر نکنیم. حالا باید ببینیم چطور برنامه ریزی کنیم و برنامه مان چه ویژگی هایی داشته باشد ؟   از جمله ویژگی های یک برنامه ریزی خوب و منسجم این است که:

  • فردی باشد: یعنی با در نظر گرفتن خصوصیات جسمی و روانیخود شما انجام شده باشد و منحصرا برای شما باشد. شما در دنیا منحصر بفرد هستید و هیچ شخص دیگری خصوصیات شما را ندارد پس در نتیجه هدف ها و برنامه ها نیز متفاوت هستند.  
  • اولویت ها را در نظر بگیرد: با توجه به نقاط قوت و ضعف شما در دروس، ضرایب و حجم و ماهیت دروس طرح ریزی شده باشد.
  • ساده باشد: برنامه باید به نحوی باشد که بتوانید ظرف مدت نیم ساعت آنرا تهیه کنید. البته باید هدف از برنامه ریزی و نیازمندی های آن را بدانید.
  • انعطاف پذیر باشد: در واقع باید حوادث غیر قابل پیش بینی را هم در برنامه درنظر بگیرید. باید بتوانید بدون اینکه برنامه ی اصلی دستخوش تغییرات عمده شود، زمان خالی برای جبران پیدا کنید. هرچند اولویت با برنامه ای است که طرح کرده اید و باید خودتان را ملزم به رعایت آن کنید.
  • قابل اجرا باشد: تقریبا اکثر افراد در شروع برنامه ریزی جوگیر شده و برنامه ای فراتر از حد توان خود طرح ریزی می کنند. به این معنی که وقتی شما به صورت معمول روزانه حدود 3 ساعت مطالعه میکنید هنگام برنامه ریزی، برای 10 ساعت مطالعه برنامه ریزی میکنید. در واقع  یک اصل مهم در برنامه ریزی درسی برای کنکور این است که منطقی و قابل اجرا باشد. اگر برنامه ریزی درسی برای کنکور خارج از توان فرد باشد نه تنها کمکی به ادامه مسیرش نمی کند بلکه به تدریج انگیزه و تلاش را از وی می گیرد و مانع پیشرفت او می شود.
  • امکان ارزیابی کار را داشته باشد: برنامه شما باید این امکان را داشته باشد تا پیشرفت و پسرفت کارهای شما را نشان دهد. یعنی نقطه ی شروع را مشخص کرده باشد و در طی مسیر بدانید که کدام بخش را به درستی انجام داده اید و در انجام کدام بخش ها موفق نبوده اید تا بتوانید نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به پیشرفت تبدیل کنید.

مقاله, مقالات, مقاله مشاوره ای, مطالعه, مشاوره, برنامه ریزی, برنامه ریزی صحیح, برنامه ریزی کنکوری, برنامه ریزی مناسب, کنکور, کنکور ارشد, مشاوره کنکور, مشاوره کنکور ارشد روانشناسی, بی دقتی, تمرکز, برنامه ریزی دقیق, ارزیابی, انعطاف پذیری, انعطاف پذیری برنامه, برنامه ریزی منسجم, برنامه منسجم

بنابراین برای تهیه یک برنامه خوب و اصولی ابتدا باید اهداف خود را روشن کنید و سپس زمان دقیقی را برای دستیابی به این اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید. تناسب میان تعداد دروس و ساعات مطالعه را رعایت کنید و بین بازه های مطالعاتی استراحت را فراموش نکنید. علاوه بر این ها یادداشت کردن دقیق برنامه روزانه و ساعت  مطالعه در دفتر برنامه ریزی به شما بازخوردهای مفیدی می دهد و باعث جهت دهی مناسب برنامه و سیر صعودی به سمت اهدافتان می شود.

برنامه ریزی مناسب، علاوه بر بالا بردن بازدهی مطالعه و تمرکز، آرامش تان را هم بیشتر میکند و بی دقتی تان را نیز کاهش می دهد. پس به نظر می رسد که "برنامه ریزی دقیق و منظم ، پیمودن نیمی از راه است".

 

پیروز و سربلند باشید گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسیمطالب مرتبط: 

تعداد بازديد : 1168
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 3
ناشناس
|
1395/07/29 - 18:49
0
0
ممنونم عالی بود
فاطمه
|
1395/07/29 - 19:18
0
0
سلام خانم بیطرفان ممنون از مطلب مفیدتون خواستم بپرسم میشه 5-4 ماه به کنکور شروع کرد و انتظار رتبه خوب داشت؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/30 - 19:25
سلام فاطمه


خانم بی طرفان مستقیماً روی سایت فعال نیستن :)
در سال 94 خانم اسفندیاری در عرض 2 ماه و نیم رتبه 8 بالینی رو کسب کردن اما این کار بسیار سخت هست و دستیابی به موفقیت، به عوامل متعددی بستگی داره.


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
دانلود رایگان
تماس با ما
خیابان انقلاب اسلامی - خیابان 12 فروردین - کوچه نوروز - پلاک 4 - واحد 3
شماره تماس: 02166475618 الی 20
شماره پیامک:  02166475620

سوالاتی در خصوص کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

.