.
hed

مهم‌ترین آزمون‌های زبان برای داوطلبان دکتری چیست؟

 
 
 
برای بعضی‌ گذشتن از سد آن سخت‌تر از خود آزمون دکتراست؛ کابوسی است که گاهی از همان ترم‌های نخست کارشناسی‌ارشد گریبان آنها را می‌گیرد؛ عده‌ای را به کل از آزمودن بخت خویش برای راه‌یابی به دوره دکترا نا امید می‌کند و گروهی دیگر را سخت به تکاپو می‌اندازد که پایه‌های زبان خود را قوی کنند.
 
چند سالی است که داوطلبان کسب عنوان دکترا، باید پیش از شرکت در آزمون اصلی، در یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی پذیرفته شوند. اینکه باید سراغ چه آزمونی بروند، به رشته و دانشگاه هدف آنها بستگی دارد. اما بسیاری از داوطلبان بدون توجه به این نکته وقت، انرژی و سرمایه زیادی را صرف آمادگی برای پذیرش در آزمون‌های بین‌المللی همانند تافل و آیلتس می‌کنند؛ غافل از آنکه اگر هدف آنها تنها دانشگاه‌های داخل کشور باشد می‌توانند با وقت و هزینه کمتر در یکی از آزمون‌های ملی زبان پذیرفته شوند.
 
 دکتری, کنکور دکتری, آزمون زبان, آزمون زبان دکتری, مدرک زبان, مصاحبه دکتری, MHLE, MSRT, قبولی دکتری, نمره قبولی آزمون زبان, TOEFL 
 

اگر می‌خواهید بدانید مهم‌ترین آزمون‌های ملی زبان که در ایران برگزار می‌شوند و کاربرد هر یک از آنها چیست، ادامه مطلب را بخوانید.

 
MSRT؛ آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم
 
MSRT، جامع‌ترین آزمونی است که در ایران برگزار می‌شود. برگزارکننده‌ آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و تمام دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی آن را می‌پذیرند.
 
بیشتر داوطلبان MSRT، دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی هستند. این آزمون به صورت معمول، سالانه 10 تا 12 بار برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد و داوطبان می‌توانند تا زمان کسب نمره دلخواه، در هر تعداد آزمون‌ که نیاز است شرکت کنند اما اگر از شرکت در آزمون انصراف دهند یا تاریخ آن را جابه‌جا کنند، نمی‌توانند هزینه را پس بگیرند.
 
میزان سختی MSRT را تا حد زیادی می توان با آزمون‌های بین‌المللی TOEFL PBT و TOLIMO مقایسه کرد.
 
۳۰ سوال شنیداری، ۴۰ سوال درک مطلب و ۳۰ سئوال گرامر محتوای این آزمون را تشکیل می‎دهند.
 
بعضی منابع پیشنهادی بری آمادگی شرکت در MSRT عبارتند از:
 
TOEFL Preparation KIT
 
Barron’s – 11th Edition
 
Arco
 
Betty azar
 
Vocabulary for high school students
 
504 Essential Words For Toef
 
محل برگزاری این آزمون در تهران، دانشگاه علم و صنعت است. البته این آزمون هر سال در تعدادی از شهرستان‌ها نیز برگزار می‌شود که فهرست شهرهای محل برگزاری یکسان نیست.

 
MHLE؛ آزمون زبان وزارت بهداشت
 
این آزمون ویژه دانشجویان داوطلب شرکت در کلیه دوره‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی است. MHLE را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند.
 
اگر داوطلبان گروه علوم پزشکی تنها قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری را داشته باشند بهتر است درMHLE شرکت کنند چرا که محتوای لغات و متون آزمون تقریبا در تمامی بخش‌ها، تخصصی این حوزه است و داوطلبان آشنایی بیشتری با آنها دارند. اما اگر شرکت در آزمون دکترای هر دو دانشگاه دولتی و آزاد در برنامه آنها قرار دارد باید به سراغ MSRT بروند چرا که دانشگاه آزاد مدرک MHLE را نمی‌پذیرد. البته یک مزیت دیگر MSRT نسبت به MHLE نیز تعداد دفعات برگزاری بیشتر آن در طول سال است که شانس داوطلبان را کسب نمره قابل افزایش می‌دهد.
 
محتوای کلی MHLE و همچنین سیستم نمره‌دهی آن نیز تاحدودی مشابه آزمون MSRT است با این تفاوت که لغات مورد استفاده، تخصصی رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند.
 
این آزمون از چهار بخش تشکیل شده است؛ ۳۰ سئوال شنیداری، ۳۰ سئوال درک مطلب، ۲۰ سئوال واژگان و ۲۰ سئوال گرامر.
 
برخی از منابع لازم برای شرکت در MHLE عبارتند از:
 
TOEFL Preparation KIT
 
Barron’s Barron’s_How_to_Prepare_for the TOEFL – ۱۱th Edition
 
Longman_Complete_Course_for_the TOEFL
 
۵۰۴ Essential Words For TOEFL
 
آزمون MHLE هر سال پنج یا شش بار در تهران و تعدادی از شهرستان‌ها برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون نیز محدودیتی ندارد.

 
EPT ؛ آزمون زبان دانشگاه آزاد
 
این آزمون ویژه داوطبان شرکت در گروه‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی است. اگر داوطبان قصد قطعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند بهتر است در EPT شرکت کنند چرا که پذیرفته شدن در آن آسان‌تر از دیگر آزمون‌ها فرض می‌شود؛ بر خلاف سایر آزمون‌های ملی زبان که سه مهارت Listening، Reading و Grammar را مورد سنجش قرار می‌دهند، در EPT فقط دو مهارت Reading و Grammar وجود دارد و مهارت Listening در آن سنجیده نمی‌شود. ضمن آنکه دانشگاه آزاد حداقل نمره را برای مدرک EPT پنجاه می‌داند ولی برای مدرک MSRT حداقل نمره قابل قبول را 65 اعلام کرده است.
 
میزان سختی EPT را می‌توان با آزمون بین‌المللی TOEFL PBT مقایسه کرد با آن تفاوت که بخش شنیداری و نگارش ندارد.
 
از تعداد ۱۰۰ سوال مطرح شده در این آزمون، ۳۰ سئوال به درک مطلب، ۳۵ سئوال به لغات و ۳۵ سئوال به گرامر اختصاص دارد.
 
منابع شناخته شده این آزمون عبارتند از:
 
Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar
 
(Mosaic 1 and 2 (Reading
 
Select Reading)Pre intermediate- Intermediate and Upper intermediate)
 
۵۰۴ Absolutely Essential Words for TOEFL – Fifth Edition
 
این آزمون 10 تا 12 بار در سال برگزار می‌شود. محل برگزاری آن فقط در تهران و در دانشگاه علوم و تحقیقات است.

 
UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران
 
UTEPT، مرکز آزمون زبان دانشگاه تهران است. مدرک آن در همین دانشگاه و تعداد دیگری از دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اعتبار دارد. UTEPT در سال شش بار برگزار می‌شود.
 
۳۰ سوال واژگان، ۳۰ سوال گرامر و ۴۰ سوال درک مطلب، محتوای این آزمون را تشکیل می‌دهند.
 
تعدادی از منابع این آزمون عبارتند از:
 
۵۰۴Absolutely Essential Words
 
۴۰۰Must-Have Words For The TOEFL
 
Barron’s Essential Words For The TOEFL
 
Grammar Digest


 

نکات مهم در مورد همه آزمون‌ها

 
- هر چهار آزمون مورد اشاره تنها در داخل کشور اعتبار دارند و فاقد اعتبار بین‌المللی هستند اما کسانی که تقاضای دریافت فرصت مطالعاتی خارج از کشور را دارند باید مدرک MSRT را ارائه کنند.
 
- بر خلاف تصور بسیاری از داوطبان پرسش‌های مطرح شده در این آزمون‌ها تنها از منابع خاص طرح نمی‌شوند. منابع معرفی شده تنها برای کسب آمادگی اولیه کفایت می‌کنند چرا که در سال‌های اخیر، سلیقه طراحان سوال به سمت طرح پرسش از مجلات علمی معتبر دنیا گرایش پیدا کرده است. داوطبان باید آمادگی لازم برای درک متون علمی تخصصی منتشر شده در چنین مجلاتی را داشته باشند. به عبارت دیگر منابع مورد اشاره تنها منابعی نیستند که سئوالات آزمون از آنها استخراج می‌شوند بلکه تمامی مجلات بین‌المللی انگلیسی زبان و مقالات به روز دنیا نیز در دسته‌بندی منابع سئوالات قرار دارند. افرادی که در سال‌های اخیر در آزمون‌های ملی زبان شرکت کرده و صرفا منابع مورد اشاره را مطالعه کرده‌اند با ابهامات، لغات و نکات جدیدی روبه‌رو شده‌اند که همین امر نشان می‌دهد نباید تنها به منابع معرفی شده اکتفا کرد.
 
- حداقل نمره قابل قبول در این آزمون‌ها، به رشته و دانشگاه مورد نظر داوطبان بستگی دارد. دانشگاه‌های مختلف ارقام متفاوتی را به عنوان کف نمره مورد پذیرش اعلام کرده‌اند اما در اکثر دانشگاه‌ها و برای بیشتر آزمون‌ها حداقل نمره پذیرفته شده 50 است. نمره EPT در بعضی از منابع از 1000 اعلام شده که در این صورت حداقل نمره قابل قبول 500 است.
 
- داوطبان نباید تصور کنند پذیرش در این آزمون‌ها چندان آسان است. آنها بهتر است برای کسب آمادگی لازم به موسسه‌های معتبری که در این حوزه فعالیت دارند اعتماد کنند. یکی از این مراکز، موسسه فرهیختگان دانشگاه تهران است. این موسسه از سال 1382 تاکنون در زمینه ارائه آموزش حضوری و بسته‌های مکاتبه‌ای برای شرکت در آزمون‌های ملی و بین‌المللی زبان فعالیت کرده و به عنوان اولین مرکز برگزار کننده دوره‌های آمادگی آزمون‌های ملی زبان شناخته شده است.
 
- هزینه لازم برای ثبت‌نام در سه آزمون MHLE ،MSRT و EPT مبلغ 60 هزار تومان و برای شرکت در UTEPT مبلغ 150 هزار تومان است.
 

چند نکته از زبان رتبه 17 کنکور دکتری سراسری روانشناسی 95

 

از من پرسیده می­شود که برای دکتری 95 چه خوانده ام و چطور خوانده ام.
ببینید در این باره چند نکته مهم وجود دارد که خدمتتان عرض می کنم:

 • از یکی از دوستان شنیدم که یکی از دوستان دیگر در یکی از سایت ها فرموده ن که رتبه های تکرقمی روزانه حتما حتما منابع رو میخونن برای کنکور دکتری که بدینوسیله این فرمایش رو تکذیب میکنم چرا که خود بنده منابع مرجع رو مطالعه نکردم.
 • با این حال اگر دوستان زمان کافی و وافی در اختیار دارند می­توانند با کتاب ­های مرجع مطالعات خود را در راه موفقیت در این آزمون ادامه دهند اما در صورت کمبود زمانی توصیه ­ی اکیدم این است که ابتدا به سراغ خلاصه های مطمئنی بروند که به آنها در تسلط پیدا کردن روی محتوای اصلی دروس کمک کند.
 • اگر فکر می­کنید ررزومه ی به قدر کافی خوب برای روز مصاحبه ندارید، حتماً بخشی از زمان تان را برای تقویت خود در این حوزه (مقاله، ترجمه، تالیف کتاب و ... ) کنار بگذارید.
 • در زمینه تقویت رزومه، بخش پژوهش کیهان می­تواند به شما هم همانطور که به من کمک کرد، به طور حرفه ای کمک کند. همینطور شاید دوستانی در نزدیکی خود داشته باشید که بتوانند به طور دوستانه به شما کمک کنند.
 • اگر قصد مطالعه جزوات گروه آموزشی کیهان را دارید، باید عرض کنم که منابع مطالعاتی اصلی بنده (همانطور که در مصاحبه بنده آمده)، عمدتاً کیهان بوده و یکی دو کتاب از مدرسان و انتشارات فرهنگ که آنجا ذکر کرده ام.
 • تاکید من بیشتر بر روش مطالعاتی شما است. اینکه چطور بخوانید و چطور مرور کنید و چطور مطالب را به طور عمیق، منسجم و معنادار در ذهن تان طبقه بندی کنید. بیشتر روی این موضوع تکیه کنید و از تکیه کردن بیش از حد بر کلاس ها و آزمون ها و ... پرهیز کنید.
 • طبیعی است که کیهان تنها راه رسیدن به رتبه برتر در این آزمون نباشد و ممکن است با پرس و جو کردن از سایر افرادی که رتبه قابل توجهی کسب کرده اند به کتاب های دیگری هم برخورد کنید. موضوع اینجاست که این منابع یعنی کیهان برای بنده کافی بوده است و نیازی به مطالعات بیشتری نداشتم.
 • به من گفته می شود که "لابد پایه درسی قوی ای داشته ای". اما پاسخ این است که من همیشه در درس آمار و روش تحقیق ضعیف بوده ام. درس روانشناسی یادگیری و شخصیت را هم پیشتر به طور دقیق و مو به مو مطالعه نکرده بودم. در دو درس روانشناسی رشد و آسیب شناسی روانی هم پایینترین درصد ها را در آزمون ارشد کسب کرده بودم و پس از آن به مرور یا مطالعه جدی این دو درس نپرداخته بودم. پس با من از پایه درسی خیلی قوی حرف نگویید :)
 • آیا مطالعه صرف کیهان کافی است؟ اگر دروس عمومی را که به کیهان مرتبط نیست (یعنی زبان و استعداد)، حدود 20 تا 30 بزنید، احتمالاً دروس تخصصی را هم حدود 50 تا 60 بزنید. من که فقط در 220 ساعت مطالعه کرده بودم به 41 رسیدم آن هم با آن آمار بسیار دشوار، از شما انتظار می­رود به بالای 50 برسید. در این صورت رتبه مناسبی در انتظار شما است.
 • آیا مطالعه صرف جزوات سایر مراکز کفایت می کند؟ هر جزوه یا کتابی از هر مرکزی از جمله کیهان، بایستی مورد ارزیابی کیفی دقیق و شفاف از سوی شما یا دیگران قرار گیرد. در صورتی که منبعی قادر به پاسخدهی به سوالات آزمون دکتری 95 تا بیش از 60 درصد بوده است، می­توان آن مجموعه جزوات را "قابل اطمینان" دانست.
 • اگر زبان را در آزمون دکتری 0 بزنیم چه می شود؟ چیز خاصی نمی­شود اما تراز شما خیلی افت می­کند و برای جبران آن بایستی درصد دروس تخصصی را به بالای 55 و 60 بکشانید تا این نقصان را جبران کنید.
 • عمدتاً رتبه های برتر آزمون دکتری در درس زبان و استعداد به درصدی حدود 30 درصد دست پیدا می­کنند. توجه بفرمایید: عمدتاً و نه همیشه.
 • امیدوارم به سوالات شما دوستان در این زمینه تا حد کافی پاسخ داده باشم. اما می­دانم سوال در این زمینه بسیار است. در صورتی که سوالی دارید که در این جا به آن پرداخته نشده است، در جلسات مشاوره رایگان یا تخصصی از بنده یا همکارانم در این حوزه سوال بفرمایید. برای همه شما دوستان از هر جای ایران که هستید آرزوی سربلندی دارم.
 • درود بر همه ­ی شما دوستانی که با تلاش منسجم و مستمر، "نمی­توانم"ها را به "توانستم"تبدیل می ­کنید. 
 •  
  منابع ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی بالینی، منابع کنکور ارشد روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع ارشد مشاوره، منابع دکتری مشاوره،msrt،آزمون زبان،زمان ثبت نام زبان دانشگاه،گروه آموزشی کیهان
   
 • اعلام زمان برگزاری آزمون های زبان MSRT در سال 97

 • معرفی آزمون زبان وزارت علوم (MCHE یا MSRT)

 • اعلام زمان بندی برگزاری آزمون‌ زبان دانشگاه تهران در سال 97
 • اعلام زمان بندی برگزاری آزمون‌ EPT در سال 97

 • آشنایی با آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی (IAUEPT)

 • اعلام زمان بندی برگزاری آزمون تولیمو در سال 97

منبع: ایسنا


 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.